PREGOVORI MALINARA I HLADNJAČARA
Asocijacija malinara Srbije postigla je dogovor sa jednim od najvećih hladnjačara i izvoznika maline „Stanić“ oko cene maline i načina otkupa. Ovim potpisivanjem od strane predstavnika hladnjača „Stanić“ članovi Asocijacije su zamrzli najavljeni štrajk glađu, koji je bio zakazan za 16. jul u 5 minuta do 12.
U Požegi je u ponedeljak veče, posredstvom Ministarstva poljoprivrede, održan sastanak predstavnika Asocijacije malinara Srbije i hladnjače „Stanić“. Sastanak je trajao duboko u noć i posle skoro četvoročasovnog razgovora, dogovoreno je nekoliko značajnih stavki za cenu i otkup maline.
– Trenutna postojeća akontna cena po kilogramu maline je za vilamet 145 dinara, za fertodi malinu 155 dinara i za miker 165 dinara. Nama je posebno smetalo što su otkupljivači maline hteli da malinu koju su pre desetak dana plaćali po 130 ili 140 dinara i dalje plaćaju toliko. Na naše insistiranje Stanić je pristao da cene ne budu konačne, a da će se konačna otkupna cena doneti u toku naredne nedelje sa minimalnim povećanju po kilogramu za svaki asortiment od 10 do 15 dinara. Dogovoreno je da će sve otkupljene količine biti isplaćene po poslednjoj formiranoj ceni. Tu su malo teži išli pregovori, jer su nam predstavnici „Stanić“ hladnjače uporno govorili da oni nemaju ugovorene poslove. Pored toga, tražili smo da klasiranje maline ne može da radi svako, već onaj ko je stručan. I to je prihvaćeno – rekao je Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije malinara Srbije i koji je direktno pregovarao oko uslova.
On je još dodao i apelovao na sve proizvođače malina da ne dozvole da otkupna cena maline po kilogramu bude niža od ove koja je dogovorena sa najvećim otkupljivačem i izvoznikom maline.
Posle ovog sastanka održan je sastanak Upravnog odbora Asocijacije, gde je doneta odluka o zamrzavanju najavljenog štrajka za 16. jul.
– Naša Asocijacija broji 58 udruženja iz cele Srbije. Bili smo potpuno nezadovoljni otkupnom cenom, pa su se proizvođači u Moravičkom i Zlatiborskom okrugu, članovi naše Asocijacije, dogovorili za štrajk glađu. U Arilju, Ivanjici, Užicu i Požegi bila je najniža otkupna cena. Znamo da je cena malina na jugu Srbije bila od 150 do 170 dinara, u Kosjeriću i do 190 dinara, a ovde, gde je centar uzgoja, najjeftinija. Da nam nisu izašli u susret i sastali se sa nama, mi bismo stupili u štrajk glađu i to po dva člana iz svakog udruženja svakog dana. Takođe, blokirali bismo hladnjače, jer ne želimo da barikadama na putevima ugrožavamo nedužne građane – rekao je Radović.

?
Dobrivoje Radović je zahvalan učešćem predstavnika Ministarstva poljoprivrede kao medijatora na ovom sastanku, ali je nezadovoljan postupcima Ministarstva trgovine.
– Zbog toga mi i dalje ostajemo pri našem zahtevu je, a to je smena ministra Rasima Ljajića, koji uopšte ne odgovara na naše zahteve – dodao je predsednik Asocijacije malinara Srbije.
Proizvođači maline takođe smatraju da je prethodna cena bila veoma niska, s obzirom da je ove godine malina pretrpela velike štete. Proletos je bilo velikog mraza i dosta snega, koji su desetkovali malinjake. Zatim, stručna radna grupa formirana pri Vladi Srbije ocenjuje da će rod maline biti za oko 50 manji nego prošle godine. Pored mraza i snega, glavni razlog naglog sušenja maline u celoj Zapadnoj Srbiji su moguće bolesti didimela ili rak korena, ali i neredovno primenjivanje agrotehničkih mera. Oni proizvođači, naročito manji, koji su vodili računa o svim agrotehničkim merama, ipak zadovoljno trljaju ruke zbog roda i cene maline.
Zvezdana Gligorijević