Novi problemi malinara
Kao što se zna, Srbija je zemlja šljiva još od Miloša Obrenovića, koji je njima i stokom hranio celu Evropu, čak i carsku Vijenu. U međuvremenu, Srbija je postala zemlja malina, otkupnih cena, malinara i njihovih problema.
Ove godine klima je bila pogodna bobičastom voću. U Zlatiborskom i Moravičkom okrugu rodile su kao nikada do sada.. Bog je dao pogodnu klimu, ali i nešto grada da ljude dozove pameti, ali izgleda da ni ove godine neki nisu naučili lekciju.
Opet su nadvladale naše srpske preke naravi, sukobi interesa, a ono što nije uništio grad, izgleda da će uništiti ili otkupljivači i hladnjačari, ili neko treći ko na „svoju ruku“ formira nisku cenu, što veoma ljuti poljoprivrednike koji od toga žive i ulažu veliki rad i trud.
Kao i prethodnih, i ove godine imali smo iste slike: protest nezadovoljnih malinara malim otkupnim cenama, blokiranje autoputeva, proteste ispred Vlade….
I šta smo dobili ? Ništa, ili kako ko?
Za većinu one će biti nedostupne, zbog visoke cene u supermarketima i prodavnicama, u kojima za 100 gr morate izdvojiti od 120-180 dinara.
Na drugoj strani veliki broj malinara je ogorčen, ponižen i ljut što niko ne ceni njihov celogodišnji rad. Većina je rešila da ne bere i prodaje maline po toj ceni, jer možete da zamislite kako izgleda računica, ako poljoprivrednici za kilogram maline dobiju negde za „drugu“ i „treću“ klasu (uglavnom u najvećem rodu su pripale toj klasi, a i to je veoma diskutabilno kako odrediti pravu klasu) koja iznosi 60 dinara po kg.
Pojedini otkupljivači malinu su otkupljivali po lošijoj klasi, a hladnjačama prodavali uglavnom po prvoj klasi ili kako se drugačije zove – A klasi. Treba napomenuti, druga i treća klasa plaća se po fiksnoj ceni, bez dodatne naknade, kada se sazna konačna cena maline.
Dalje se pitamo, ko kotroliše otkupljivače, i ko je odgovoran za procenu kvaliteta maline? Kako se klasiraju? Koja je to prva, druga, a koja treća klasa? Da li to ocenjuju stručnjaci, ili privatni moćnici i otkupljivači po ličnom „ćefu“? Kada će se tome stati na put ?
Ono što na kraju svi primećujemo je da ako ovako ostane u budućnosti će biti veoma ugrožena dalja proizvodnja maline u Srbije.
Ko je ove godine rešio da „ošiša“ malinare, i na tome trostruko zaradi? Da li su tome krivi otkupljivači, vlasnici hladnjača, Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo trgovine, koji godinama nemaju politiku kada je u pitanju malina, ili neko drugi procenite sami!?
Srbija izgleda postaje sve više zemlja razočaranih malinara, koji nisu vlasnici ni svog crvenog zlata. Valja razmisliti o tome!
N.K.