AGENCIJA ERCOV JAVLJA
– Gradnja najveće gondole na svetu, čije postavljanje je planirano na Zlatiboru, naišla je na neočekivane probleme kada je ustanovljeno da ona nije projektovana prema veličini srpske birokratije. Predstavnici francuske kompanije „Pomagalski“, koja je odavno isporučila delove za gondolu, kažu da će prigovore uzeti u obzir, ali i da sumnjaju da u svetu postoji tehnologija kojom je moguće premostiti ovaj problem.
-Naša kompanija je vrlo zainteresovana za otpočinjanje radova na zlatiborskoj gondoli, na čijem projektovanju su radili naši najbolji inženjeri. Predviđeno je da bude najveća na svetu, ali izgleda sa njena veličina nije dovoljna da premosti loše političke odnose i birokratske krivine koje su se u međuvremenu pojavile, objašnjava Žan Pjer Papren, menadžer kompanije Pomagalski. – Naši projektanti to nisu uzeli u obzir prilikom proračuna i trenutno proveravamo da li je krivica do njih ili na nekom drugom mestu. Ova gondola je kruna našeg rada i naravno da želimo da ona što pre počne sa radom, jer će to potvrditi naš vodeći položaj u svetu kada je ova vrsta biznisa u pitanju, dodaje on.
Cena gondole se procenjuje na 13 miliona evra, što je najveća investicija u ovom delu Srbije. Trebalo bi da poveže centar Zlatibora sa njegovim najvišim vrhom Tornikom, ali radovi kasne zbog problema između republičke i opštinske administracije. Dok u Opštini Čajetina tvrde da su ispoštovane sve procedure, Ministarstvo građevine odlaže izdavanje građevinske dozvole do završetka započetih sudskih procesa.
-Iskreno da vam kažem, ja više stvarno ne znam o čemu se tu tačno radi i gde zapinje. Ne znam ni čije je sporno zemljište, ko treba da izda građevinsku dozvolu, a tek ko je koga tužio i do kad će sve to da traje. Gradili smo gondole svuda po svetu, u najpoznatijim i najekskluzivnijim svetskim letovalištima, ali sa ovakvim preprekama se nikad nismo suočili. Trudimo se da saznamo koliko je visoka ta srpska birokratija da bi njene dimenzije i koordinate uneli u račun i njoj prilagodili projekat, ali nikako da dobijemo konkretan odgovor. Imam utisak da ona svakodnevno raste, kao da se radi o vulkanu koji će jednom da ekplodira – kaže naš sagovornik iz Francuske.
I pored svega, on ostaje optimista i veruje da će radovi jednom otpočeti. Priznaje da ranije nije znao mnogo o Srbiji i da je iznenađen saznanjem da je ona toliko bogata da može sebi da priušti da 13 miliona evra sakuplja prašinu u skladištima.
Bojan Savić