početak GRADSKA Ostajem nezavisni odbornik

Ostajem nezavisni odbornik

od nedelja
3,4K pregleda

INTERVJU: SLOBODAN KUZMANOVIĆ, NEZAVISNI ODBORNIK
Slobodan Kuzmanović je više od 25 godina bio član Demokratske stranke, a u ovom sazivu i odbornik DS Užice. Krajem prošle godine se iščlanio iz stranke, ali je mandat odbornika zadržao kao nezavisni odbornik. U intervjuu za Užičku nedelju govori razloge zbog kojih je napustio DS i viđenje političke situacije u gradu, ali i u državi, kao i radu sednica Skupštine grada.

UN: Zbog čega ste napustili Demokratsku stranku?
– Već duže vrema sam bio nezadovoljan radom Demokratske stranke. Pre svega, smetalo mi je kada se stranka cepala, kada su visoki funkcioneri stranke, nezadovoljni sa svojim statusom u stranci osnovali svoje stranke. Onda sam zaista video da te pojedince zanima više lični interes i da ih ne zanima stranka. Smatram da su oni najveći krivci urušavanju stranke. Procenio sam da osnivaju svoje stranke isključivo zarad ličnih interesa i produženja svog političkog života, da bi i dalje živeli od politike.
– Naravno, to je na globalnom nivou, ali to se preslikava na lokalni nivo. Uvek sam bio na toj demokratskoj strani, ali nikada nisam bio u izvršnoj vlasti, niti na nekim odgovornim funkcijama. Zato za greške koje su se ranije dešavale u upravljanju sadašnje opozicije dok je bila na vlasti, ne mogu da snosim odgovornost. Kada se glasalo u samoj stranci, nekako sam uvek bio na jednoj strani, a drugi na drugoj strani. Kako je vreme prolazilo stranka se delila i slabila, i zbog svega toga što se dešavala i na republičkom i na lokalnom nivou, shvatio sam da više ne pripadam tome. Ali, sam nastavio opoziciono da razmišljam. I na kraju, to je kulminiralo onda kada su lokalni organi DS donosili odluku da stupe u Savez za Srbiju, tako da sam izašao iz stranke pre te odluke.

UN: Šta Vam smeta u Savezu za promene?
– Najveći deo Saveza za promene čine lideri koji su bili u Demokratskoj stranci, koji su cepali stranku, a sada bi da se ujedine. Pored toga, ti lideri, nekadašnji članovi DS-a, bili su na vlasti i narod ih je legalnim putem sklonio sa vlasti, jer nije bio zadovoljan njihovom vladavinom. Tada je stanje u medijima bilo drugačije. I sada stanje u medijima nije dobro. Ti lideri koji žele sada da se ujedine, navodno zbog naroda, ne ujedinjuju se oni zbog naroda, već zbog sebe, zbog svojih ličnih interesa. Videli su da te njihove male stranke ne mogu ništa da postignu i da tako njihovi lični interesi ne bi mogli biti zadovoljeni. Shvatili su da samo grupno mogu da zadovolje te lične interese.
– Malo sam skeptičan prema Savezu za Srbiju, jer su u njemu zajedno nacionalisti, liberali, socijaldemokrate, konzervativci itd. Kažu da su se ujedinili zarad toga da skinu ovu vlast, ali ja ne vidim kako će sutra da se dogovore kako da vladaju ovom zemljom. Izgleda da im je bitno samo da zadovolje svoje interese i zato nisma hteo da budem u tome. Takođe smatram da ti pojedinci koji žele ponovo na vlast da nisu dobro vladali, jer ih narod ne bi skinuo sa vlasti. Takođe mislim da i ova vlast ne radi dobro, medijska slika je katastrofalna, da bi uslovi za izbore morali apsolutno da se poboljšaju, naročito na javnom servisu, gde treba da bude mnogo više i drugog mišljenja, jer je javni servis svih građana.

UN: Da li podržavate građanske proteste?
– Mogao bih da podržim građanske proteste, ali ne mogu da podržim način i lidere Saveza za promene, koji hoće da vode te proteste. Čak su i oni videli da ne treba da budu na čelu tih građanskih protesta, pa su se sklonili. Šta se desilo? Desilo se da te građanske proteste iza kojih stoji Savez za Srbiju nema ko da vodi. Imali smo Trifunovića, Milojka Pantića i druge, i ispostavilo se da ti ljudi mogu da budu opoziciono nastrojeni, ali da nemaju snagu da vode toliku masu naroda. Sada imamo neke građanske proteste koje nema ko da vodi, jer su liderima Saveza za Srbiju rekli da moraju da se sklone. Iz tog razloga ti lideri su počeli ponovo da se pojavljuju, jer od građana nema nikog da želi da bude novi građanski lider, iza koga bih možda i ja stao.

UN: Kako vidite to što odbornici Saveza za Srbiju bojkotuju sednice Skupštine grada?
– Ja sam naklonjen opoziciji, ali ne izlazim sa sednica. Ne izlazim zato što ne pripadam tom Savezu za Srbiju, a odluka o istupanju je došla odozgo. Mislim da treba učestvovati u radu Skupštine, jer je ova vlast to ipak dobila na legalnim izborima. I sve dok legalnim putem ne siđu sa vlasti, nemam nikakvu dilemu ko treba da vlada. Oni imaju većinu po čijim se predlozima donose odluke. Inače, dok sam bio u Demokratskoj stranci, kao odbornik bavio sam se konkretnim stvarima na sednicama Skupštine, nisam držao političke govore i neki od mojih amandmana su usvojeni. To znači da je sadašnja vlast poštovala neke moje kvalitetne predloge. Usvojene su i neke promene dnevnog reda. I da budem decidan: sa sadašnjom vlasti nemam nikakve sprege i nikakve dogovore.

UN: Prema Vašem mišljenju u čemu je najveći problem neslaganja pozicije i opozicije?
– Najveći problem i na republičkom i na lokalnom nivou, gde imamo dve sukobljene strane poziciju i opoziciju, što i jedni i drugi pričaju velike neistine o pojedincima kako su u sprezi sa kriminalom, a bez ikakvog dokaza. To je strašno. Sadašnja vlast zarad očuvanja vlasti spremna je da iznese najveće neistine, da osudi unapred nekoga bez bilo kakvog dokaza i bez pravosnažne odluke. Tako isto i opozicija. Najgore je to što oni koji treba da štite tu istinu, tu instituciju, oni je krše.

UN: Da li to što odbornici Saveza za promene napuštaju sednicu Skupštine grada ima uticaja na rad kvalitetnog lokalnog parlamenta?
– Realno mislim da vrlo malo ili uopšte ne utiče ne prisustvovanje odbornika Saveza za promene na rad Skupštine, osim što se sednice brže završavaju. Takav rad parlamenta nije demokratski, a to što napuštaju to je politička borba i to poštujem. U svakom slučaju ne podržavam sadašnju vlast.

UN: Da li planirate neki novi politički angažman?
– Sada ne razmišljam da se priklonim nekoj drugoj stranci. Čak sam razmišljao da izađem iz Skupštine, ali sam shvatio da ipak mogu da doprinesem boljem i kvalitetnijem radu u donošenju odluka. Toliko dugo sam podržavao neku opciju i mislim da sam zaslužio da ostanem odbornik i ne želim da se priklonim nekome.

UN: Kako Vi gledate na poslednja dešavanja na protestnim šetnjama, o upadu na RTS?
– Ako tražimo neku krivicu, krivica je podjednaka i vlasti i opozicije. Vlast je mislila da ti protesti mogu da idu u nedogled i da ništa ne preduzima, da ne dozvoli slobodu medija i tih nekih predizbornih uslova, da te neke osnovne zahteve opozicije, kao što je i njihova zastupljenost na javnom servisu ne omogući. Vlast je to ignorisala i došlo je do te neke radikalizacije protesta. Ipak, smatram da nije trebalo da se dogodi takav upad i mislim da je vlast na tome poentirala, jer sve institucije iz Evropske unije smatraju da nasilno ulaženje nije dobro. Razumem da je opozicija htela nešto da uradi, jer vlast nije ništa preduzimala za njihove zahteve i zato je taj upad posledica takvog ponašanja vlasti. Odgovornost snose i jedni i drugi, i nije trebalo to da se desi.

UN: Zbog čega ne možete da podržite ovu vlast?
– Ne mogu da podržavam ovu vlast kada vidim šta se sve radi u Brusu, u Žitorađi, u Grockoj… Oni su toliko bahati, da je to postalo strašno. Užice je mali grad i svi se skoro poznajemo. Trebalo bi da imamo jednu drugačiju atmosferu. Možemo da mislimo različito, ali ne smemo da se vređamo. Plašim se da može doći i do direktnom sukoba, da ne budemo jedni protiv drugih. Stvara se mržnja, a to je opasno između političkih neistomišljenika, a sve zarad vlasti, za narodne pare, jer svi gledaju kako da dođu do tih narodnih para u budžetu.

UN: Kada ste pomenuli budžet, da li je do sada utrošeni novac prema Vašem mišljenju mogao na bolji način da se potroši?

– Naravno da da. Moglo je više novca da se uloži u ekologiju, odnosno u zdravlje, a ne da budu kapitalne investicije krpljenje rupa. Rupe krpe tako što u njih bace lopatu asfalta bez ikakve podloge, malo potabaju, a posle sedam dana ispadnu. Kao što bacaju taj asfalt, tako bacaju i novac. Mi imamo skoro 3 milijarde dinara u budžetu grada. Verujte, može odmah pet posto da se uštedi, a to je oko 150 miliona dinara, koje mogu da se daju, na primer, u socijalna davanja. Čini mi se kada bih bio u situaciji da raspoređujem taj novac, pošto se bavim realnim sektorom u privredi, sigurno bih uštedeo i 10 posto, a to je 300 miliona dinara. Novac se daje javnim preduzećima da bi primili plate, a ne da bi nešto uradili. To je bacanje novca. Veliki je javašluk u javnim preduzećima. Na žalost, to nije radila samo ova vlast, već sve prethodne vlasti. Treba da na vlasti bude neko ko bi mogao sve to da preseče i da sprovede, ali verovatno je to teško sprovesti. Potroši se novac sa spomenik ili plato, a obilaznica stoji 15 godina. Koliko bi zagađenje bilo manje, da je tu uložen taj novac. Radovi na obilaznici su počeli, pa bi morali i da se završe. Zamislite kada bi se 200 miliona dinara odvajalo iz budžeta grada za obilaznicu. Tako bi mogli da se pojavimo sa projektom kod republike ili kod nekih pretpristupnih fondova Evropske unije. A ovako, ta obilaznica se samo pominje pred izbore. Ili, na primer, nikako nije smelo da se ispusti izgradnja kolektora za prečišćavanje otpadnih voda. Ne zbog Evropske unije, nego zbog nas. A ispušten je zarad nekih sitnih političkih interesa, da neko ne bi izgubio podršku.

UN: Vi ste i privrednik, pa kako vidite rad resora za privredu u gradu?

– Član Gradskog veća je ugledni privrednik, koji je na početku zaista želeo da se nešto pokrene, pa su ti neki početni koraci bili dobri. Čak je i zamenik gradonačelnika dolazio u privredne subjekte i razgovarao sa vlasnicima. Ali, to je stalo, a i član Gradskog veća zadužen za privredu se ne pojavljuje na sednicama Skupštine grada. Verovatno i on nije zadovoljan usvajanjem nekih predloga i mislim da je postao pasivan, jer se njegovi predlozi ne usvajaju. Verujem da i on želi da idemo ka tome da bude što veći broj radnih mesta. Kritikovao sam budžet, jer je iz njega izdvojeno samo 12 miliona dinara za privredu. Pa, zna se da se da skoro 50 posto budžeta puni iz privrede, od poreza na lične dohotke i drugih davanja privrednika. Onda bi vlast to trebala da vrati na neki način. Čini mi se da je u toj oblasti najmanje urađeno, nego sreća je da imamo dobre privrednike koji su preduzimljivi i pune budžet. Čak su bila neka objašnjenja od zamenika gradonačelnika da ne žele da dovode neke strane investitore koji bi dali male plate radnicima. To je kontradiktorno u odnosu na to šta radi vlast u republici. To objašnjenje nije dobro. Svakako je moj stav da bi moglo više novca da se odvoji za privredu. Takođe, smatram da član Gradskog veća za privredu ne utiče mnogo na to i možda je zbog toga trebalo bar da podnese ostavku.

Zvezdana Gligorijević (Užička nedelja 1008)

Comments

comments

Povezani tekstovi

Napišite komentar

* Koristeći ovaj obrazac slažete se da podatke čuvamo i koristimo na našem sajtu.