Zagađenje Đetinje
Rezultati analize uzoraka vode sa Đetinje, koju je sproveo Zavod za javno zdravlje Užice, pokazali su prisustvo suspenzije prljavo bele boje na ušću Koštičkog potoka u Đetinju, kod Žutog mosta. Reč je o neuobičajeno visokom sadržaju titan-dioksida.
– Titan dioksid predstavlja beli pigment, odnosno aditiv, koji se koristi u proizvodnji svih vrsta boja, namaza, lakova i građevinskih materijala i to nedvosmisleno govori da je došlo do izlivanja određenih materijala koji u sebi sadrže titan-dioksid- kaže Dunja Đenić, gradska većnica zadužena za ekologiju, komentarišući analizu vode koju je Zavod za javno zdravlje ove nedelje dostavio gradskoj upravi.
– Uzorak vode je pokazao da je količina kiseonika u vodi na tom mestu bila u granicama normale. Titan nije vršio vezivanje za potrošnju kiseonika, već je do ugrožavanja ekosistema došlo zbog gustine suspendovane čestice – objašnjava Đenić, dodajući da svako narušavanje ovakvih prirodnih sistema vodi do određenih posledica, koje sa sobom nose i pomor ribe.
Zamenik gradonačelnika Nemanja Nešić kaže da su se, nakon ugrožavanja biljnog i životinjskog sveta, kao posledice izlivanja štetnih materija u Đetinju, stvorili zakonski uslovi za otvaranje policijske istrage.
– Republički ekološki inspektor je Ministarstvu unutrašnjih poslova podneo krivičnu prijavu protiv n.n. lica za zagađenje životne sredine. Za to krivično delo je, osim novčane, predviđena i kazna zatvora do pet godina. To znači da će inspekcijske službe MUP-a, u koordinaciji sa komunalnom policijom, pokrenuti opsežnu istragu i nadamo se uskoro identifikovati pojedince ili institucije koji su počinili ovo krivično delo- kaže Nešić.
Titanijum dioksid se još naziva i „titanijumsko belilo“ i vrsta je neorganskog belila, prilično postojana u vodi, što mu dozvoljava da za kratak vremenski period zahvati veliku površinu reke i zadrži boju petnaest do dvadeset minuta.
– Imali smo dobru okolnost da su tehničke ekipe Zavoda za javno zdravlje bile na licu mesta, baš u trenutku izlivanja materije iz Koštičkog potoka i uzele najadekvatniji uzorak – kaže Đenić i dodaje da je titaniujum u Koštički potok mogao da dospe iz bilo kog industrijskog postrojenja ili od strane privatnog lica.
Prema njenim rečima titanijum kao materija nema granične vrednosti koje su dozvoljene da se nađu u otvorenim vodotokovima, niti postoje pravilnici i uredbe.
– Svaka materija za sebe, u zavisnosti od okolnosti i količine, može da bude otrovna i samim tim pogubna za floru i faunu. Da bi za neku materiju mogli da kažemo koliko je opasna i koje su to vrednosti, moramo da znamo sve druge karakteristike, osobine i okolnosti, što je stvar opsežne hemijske analize. Titanijum nije visokotoksična materija, već suspendovana – zaključuje Đenićka, napominjući da je sve otrov u određenoj količini i da je doza bitna za sve, a da svako narušavanje ekosistema reke, uvek predstvlja opasnost za floru i faunu.
Nemanja Nešić je dodao i da će, za razliku od komunalne policije, MUP u ovom slučaju imati mogućnost istrage u svim objektima, i izrazio nadu u brzo otkrivanje počinilaca ovog krivičnog dela.
LJ.K.