Međunarodni dan pismenosti obeležava se 8. septembra još od davne 1966.godine s ciljem da se istakne značaj pismenosti ѕa društvo i pojedinca. Podaci UNESKA, da više od 800 miliona odraslih osoba u svetu (skoro dve trećine su žene) ne znaju da čitaju i pišu, a da oko 123 miliona dece ne može da ostvari svoje pravo na obrazovanje, jer nemaju mogućnost da idu u školu, iznenadili su učenike OŠ ,,Dušan Jerković“ Užice.
Bibliotekari škole, Mirjana Radovanović Pejović i Mirjana Maksimović, želele su da promovišu pismenost i da zadovolje potrebe učenika u pogledu obrazovanja i informisanja, ali i da ih razonode. Povodom ovoga dana prikupile su materijal na temu pismenosti danas i izradile panoe, ali i postavile zanimljivu izložbu u hodniku škole. Izložile su sve čitanke i bukvare, deo knjižne građe školske biblioteke, i privukle pažnju učenika, njihovih roditelja i svojih kolega.
Učenici su najviše zagledali stara izdanja iz 70-tih i 80-tih godina prošlog 20. veka. Čudan im je bio mali format čitanki, potpuno nove i neobične ilustracije. Roditelji i nastavnici prisećali su se svojih školskih dana sa osmesima na licu. Na ovaj način imali su posebnu priliku da se podsete svojih prvih napisanih i pročitanih reči i slova, uglavnom sa setom.
Trebalo bi da svi što bolje ovladamo veštinama pismenosti, jezičkim – čitanjem, pisanjem, a i informaciono-komunikacijskim, jer su nam potrebne za uspešno obrazovanje i unapređenje kvaliteta života.
Tim za marketing škole
Mirjana R. Pejović, Ana Duković