početak GRADSKA I Amerikanci u koloniji u Zlakusi

I Amerikanci u koloniji u Zlakusi

od nedelja
3,6K pregleda

Picture 695

UŽICE: OTVORENA JUBILARNA 20. MEĐUNARODNA KOLONIJA UMETNIČKE KERAMIKE „ZLAKUSA“

U Zlakusi je otvorena 20-a, jubilarna, Međunarodna kolonija umetničke keramike „Zlakusa Užice“. Na otvaranju osnivač ove kolonije Sofija Bunardžić rekla je:
– Pozdravila bih gradonačelnika i njegovog zamenika, kao i umetnike. Troje njih došlo je iz Amerike, jedan iz Egipta, četvoro iz Turske i dva umetnika iz Srbije. Nadam se da će ovih 12 dana biti plodonosno i da će umetnici stvarati izuzetna umetnička dela na tradicionalan način, sa spojem moderne umetnosti. Pozivam vas ovom prilikom da dođete da nas posetite i da vidite šta mi to stvaramo.

Potom se obratio predsednik Organizacionog odbora prve kolonije od pre 20 godina i aktuaelni zamenik gradonačelinka grada Užica Vidoje Drndarević:
– Poštovani gradonačelniče, cenjeni umetnici, dragi prijatlji… Evo 20-i put smo se okupili da otvorimo svečano Međunarodnu koliniju umetničke keramike „Zlakusa“ 2015. godine. Pre 20 godina, kada smo se okupili u istom ovom dvorištu, majstora-grnčara Milana Savića, jedina želja nam je bila da ova kolonija bude tradicionalna. Kao što vidite, ona se održava već 20 godina i sa ponosom možemo da kažemo da su svi učesnici dali doprinos koloniji. Šta se u međuvremenu desilo sa kolonijom i celom Zlakusom? Zlakusa je postala poznata i priznata na umetničkoj mapi, ne samo grada Užica i Srbije, nego Evrope i sveta. Umetnici koji su do tada radili, kako smo ih mi zvali „grnčari i lončari“… Taj zanat je u ovom selu bio u odumiranju. Bilo je samo nekoliko starih zanatlija koji su to radili i pretilo je izumiranje. Na našu sreću, početkom rada Umetničke kolonije, danas u selu imamo preko 30 mladih ljudi koji se bave ovim zanatom i koja na taj način imaju osnovna sredstva za egzistenciju. Uspeli smo u ovom periodu od 20 godina, sa organizatorima kolonije i MZ Zlakusa, koja je u međuvremenu postala samostalna mesna zajednica, dogovorimo da početak kolonije ide na današnji dan, 18. avgusta, kada se slavi Dan MZ Zlakusa. Hteli smo i uspeli smo da pošaljemo poruku da je cela selo i mesna zajednica uz koloniju i da žive jedni za druge. Još jednom pozdravljam sve vas, prijatelje, umetnike i posebno gradonačelnika koji je u obilju obaveza i manifestacija ovih dana u gradu izabrao da dođe baš u Zlakusu i da koloniju svečano otvori.

Potom je gradonačelnik Tihomir Petković otvorio koloniju.
– Čast mi je da u ime grada Užica pozdravim organizatore, poštovane umetnike, goste i vas, Zlakušane i da vam poželim uspešan rad i ove godine sa Međunarodnom kolonijom umetničke keramike „Zlakusa“ 2015. godine. Čast je za jedan grad, posebno selo, da ima ovakvu tradicionalnu manifestacoiju već 20 godina. Prema informacijama koje imam, u prethodnih 19 godina, 310 umetnika je bilo u ovom selu iz 28 zemalja. To je nešto što teško može da postigne i mnogo veća sredina. Ti umetnici su, zahvaljujući njihovi radovima, neko po kome se pamti grad Užice i selo Zlakusa u međunarodnim okvirima. Znamo da je osnovni cilj ove kolonije obnavljanje starog zanata (grnčarskog, lončarskog) postignut. Od nekoliko zanatlija, koliko ih je bilo pre 20 godina, danas ih je nekoliko desetina. Za nas je velika čast da smo jedni od organizatora i pokrovitelja, uz Ministarstvo kulture Vlade Republike Srbije. Želim da čestitam i Udruženju „Keramika Zlakusa Užice“, gospođi Sofiji Bunardžić, koja je jedna od ključnih aktera ove manifestacije, uz Zlakušane, koji su zajedno sa njom doprineli da ova manifestacija postane toliko značajna. Želim vam puno uspeha u narednih više decenija, mnogo više nego u ove dve i proglašavam ovogodišnju koloniju otvorenom. – zaključio je gradonačelnik.

Novinar „Užičke nedelje“ razgovarao je sa svetski priznatim keramičarom, profesorom keramičke skulpture Fakulteta primenjene umetnosti Beogradskog univerziteta Branimirom Vukićevićem.
Od Vaše prve posete Zlakusi, pa do danas, kakvi su Vaši utisci, kako je to izgledalo pre, kako sada, kako Vi, kao umetnik, vidite Zlakusu?
– Nekoliko puta sam boravio u Zlakusi. Ovo mi je, mislim, treći put da duže radim, da ostajem u kolonijama. Svraćao sam onako, kao gost kolonije dva puta. Meni je od početka Zlakusa bila onako, zanimljivo mesto, i ne znam da li ima još neko selo, da je keramika tako razvijena na taj način i mislim da je specifično. Uopšte za razvoj keramike je dobro da postoji jedno takvo mesto. Dobro je i to što stranci dolaze i razmenjuju se iskustva.
Koliko Vama, kao umetniku znači ova tehnologija „Keramika Zlakusa“?
– Meni znači. Kada sam ja imao jednu izložbu pre šest-sedam godina, došao sam sam ovde u selo. Sofija mi je pomogla i neke radove sam ovde pekao van kolonije. Ova tehnika je jako zanimljiva, jer je specifičan taj materijal. To što se uradi ovde ne može da bude urađeno ni od kakvog drugog materijala. Baš se oseća i glina i zemlja i vatra, tako da je to zanimljivo. Ali tehnika je ipak ograničena, što opet može da bude pozitivno. Da, nema mnogo boja, ali je opet zanimljivo. Ne bih dolazio da nije zanimljivo.

Nakon otvaranja razgovarao sam sa Sofijom Bunardžić, osnivačicom kolonije. Stigli su umetnici. Prvi Vaši planovi i očekivanja.
– Vidim da su svi prezadovoljni i smeštajem i ambijentom i jedva čekaju da počnu sa radom, sa glinom i da im pokažemo proces i način rada na zlakuški način. Mislim da će svi oni biti oduševljeni. Vidim prvi utisak i oduševljeni su, da je iz celog sveta ovaj put u 20-oj koloniji. Stvarno su vrsna imena, poznata i priznata u celom svetu, u krugovima keramičara i šire, tako da će, ja se nadam, nastati mnogo dobrih radova i da ćemo imati mnogo dobru atmosferu. Smatram da ćete i vi povremeno dolaziti da vidite kako napreduje njihov rad i pozivam i naše sugrađane da, ako mogu, dođu i vide šta se radi u našoj međunarodnoj koloniji.

Kada sagledate prvih 20 godina, da li je kolonija ostvarila prvobitni cilj?
– Jeste. Prvi cilj je bio da pomoću umetnosti obnovimo stari zanat. To je postignuto nakon par godina, a već sada je se toliko razvilo… Toliko je ona druga strana, gde umetnici treba da upoznaju tradiciju, da upoznaju stari zanat i da se spoji moderno sa starim, što je izuzetno pozitivno prihvaćeno u celom svetu. To nije mala stvar. Bilo je 320 umetnika iz 28 zemalja računajući i ovu godinu, ovih 20 godina ovde. Mnogi od njih me zovu i pitaju da li mogu da dođu i učestvuju u koloniji opet, koliko su zadovoljni sa svim onim što dožive ovde u Zlakusi. To nama odgovara, jer onda se širi pozitivna priča u svim krugovima. Američki umetnici su stigli tako što se o Zlakusi pričalo na međunarodnoj akademiji u Dablinu prošle godine i od tada se dogovaramo da oni budu učesnici kolonije. Lepo je čuti da kolege pričaju u svetu o nama. Normalno, moja aktivnost na društvenim mrežama, s tim što stavljam keramiku i imam samo prijatelje keramičare iz celog sveta, doprinosi da imam, čak i više poziva da ih primim, ali zbog situacije kakva je kod nas, ne možemo više umetnika da zovemo. Ja sam prezadovoljna i povratnim pričama o Zlakusi. Samo još da kažem da je pečenje radova 28. avgusta.
Tokom otvaranja kolonije priređen je umetnički program. Dve pesme otpevala je Slavica Nikolić, koju je svirajući frulu, pratio Mario Božović, a tri pesme otpevala je i grupa Etno udruženja „Zavičaj“.

Milan Đokić

Comments

comments

Povezani tekstovi

Napišite komentar

* Koristeći ovaj obrazac slažete se da podatke čuvamo i koristimo na našem sajtu.