ĐORĐE DELIĆ, KUD SEVOJNO
KUD Sevojno osnovano je 1954. godine i osnivač je tadašnja fabrika Valjaonica bakra i aluminijuma. Osnovali su ga radnici, kao mesto gde će se skupljati. Zato su osnovane mnoge sekcije od dramske, narodni orkestar, folklorni ansambl, tamburaški orkestar, recitatorska sekcija i mnogo drugih sekcija. Na kraju su opstali folklor i narodni orkestar.
– Posle 63 godine fabrike su i dalje iza nas i sponzorišu. KUD trenutno broji oko 350 članova, raspoređenih u 12 sekcija, počev od škole folklora za najmlađe, starijih škola folklora, dečijih ansambala, do prvog ansambla i sekcije veterana i rekreativaca. Sekcija rekreativaca je počela da radi od ove godine, a tu su ljudi koji nikada se nisu bavili folklorom, a žele da nauče da igraju razne igre – rekao je Đorđe Delić, umetnički rukovodilac ansambla.
Nedavno je u Čačku održana 18. republička smotra folklornih amaterskih ansambala i KUD-ova Srbije u organizaciji Saveza amatera Srbije, na kojoj su članovi „Sevojna“ odneli prvo mesto i zlatnu plaketu.
– Učestvovalo je 18 ansambala iz cele Srbije, koji su pre toga prošli predkvalifikacije u svojim regionima. Svaki ansambl je imao zadatak da se predstavi sa programom u trajanju od 25 minuta. Nije smelo da se prekorači, što je malo komplikovano, jer treba da se izvedu dve tačke, da se prikaže kostim što autentičnije, a da se uključi narodni orkestar. Mi smo se predstavili sa vlaškim igrama i pesmama iz Kobišnice, sa blokom pesama iz Vranja i svadbenim običajima iz Vranjskog polja – rekao je Delić.
Po oceni stručnog žirija, KUD „Sevojno“ je ocenjeno kao najbolji ansambl. Do sada je ovo kulturno-umetničko društvo bilo uvek pri vrhu u Srbiji, stizale su mnogobrojne nagrade, ali ovo je prvi put da budu prvi i osvoje zlatnu plaketu.
– Od maksimalnih 100 bodova imali smo 97,6 i bili smo prvo zlato. Generalno, bili smo najmlađi ansambl, jer svi ansambli imaju ljude sa fakulteta i stariji, a kod nas su skoro sve srednjoškolci. Igrački ansambl je nastupio sa 30 devojaka i 18 momaka, i nastupilo je 15 članova orkestra. Bilo je pet ansambala iz Vojvodine, dva ansambla iz Beograda, tri ansambla iz Užica, Kraljevo dva, ceo jug je imao jedan ansambl, bio je jedan ansambl iz Mačvanskog okruga i sa Kosova dva ansambla – rekao je Đorđe.
Umetnički rukovodilac, u ovom slučaju naš sagovornik, bira program šta će se raditi za takmičenje, osmišljava i priprema igrače. Sada imaju dve godine da se spreme za sledeću smotru i već sada razmišljaju o narednom nastupu.
– Pokušavamo da proširimo program, da imamo koreografije sa cele teritorije Srbije. Prethodnih godina smo se predstavljali uglavnom sa igrama i običajima iz Užica, ali moramo da idemo i dalje. Trudimo se da na našem repertoaru zastupimo sve, da imamo igara iz Vojvodine, Banata, Bačke, igre iz okoline Beograda, igre sa celog užičkog regiona, a jug je najzastupljeniji zbog melodija muzike i atraktivan je za publiku. Možda najviše igara imamo baš iz tog dela Srbije – objasnio je Đorđe.
U poslednjih par godina, 2010. godine u Požarevcu su osvojili drugo zlato, a prošle godine dečiji ansambli su osvojili prva mesta na „Zlatnom opanku“ u Valjevu i prvo mesto na dečijem festivalu folklora u Kraljevu…
– Ansambl svake godine bar tri do četiri puta putuje u inostranstvo. Prvi ansambl će ove godine biti gost na međunarodnom festivalu u Bugarskoj i trebalo bi da gostuju u Italiji. U suštini, fabrike stoje iza nas i mi smo od retih društava u Srbiji koja ima podršku od preduzeća. Čini mi se samo da još Pošta Srbije ima svoj ansambl. Inače, u Srbiji jedini profesionalni ansambl je „Kolo“- rekao je Delić.
On se nada da će u budućnosti imati još više članova, jer je to način da se sačuva naša tradicija.
– U Užicu imamo tri društva koja stvarno rade. Za ovako mali grad imamo preko hiljadu dece koja igraju folklor. Pozivam sve ljubitelje folklora da nam se priključe i igramo zajedno. Trudimo se da se predstavimo što bolje. Mi iz našeg ansambla imamo dvoje koje igraju u profesionalnom nacionalnom ansamblu „Kolo“, čime retko koji ansambl u Srbiji može da se pohvali – rekao je Đorđe.
Z. G.