početak GRADSKAINFO Haranje nevidljivog neprijatelja

Haranje nevidljivog neprijatelja

od nedelja
755 pregleda

Koronavirus u SAD – 3. deo
Prvi radni dan ove nedelje za većinu Amerikanaca podrazumevao je rad od kuće, u okolnostima posle kojih, sigurni smo, nigde u svetu više ništa neće biti isto. San Francisko je za svojih 7 miliona građana uveo potpuni karantin, države Nju Džersi, Njujork i Pensilvanija uvele su policijski čas, 30 miliona dece ne ide u školu, zabranjena su okupljanja za više od 10 ljudi, već odavno socijalno otuđeni ljudi sada i fizički moraju biti na distanci većoj od 2 metra, kliničko testiranje vakcine protiv korona virusa u Americi je počelo, a radi se i na izradi antiviralnih efikasnih lekova, u državi Ilinois obolelo je 107 ljudi. Zato se običan čovek i dalje pita – da li je već za sve preduzete mere kasno i da li je sve to dovoljno u ovoj fazi zaraze.


Predsednik Amerike i njegov Krizni štab nisu uveli totalni karantin na teritoriji SAD, posle konferencije sa guvernerima odlučeno je da svaka država postupi po svojim potrebama i prema sopstvenim procenama, što ipak izaziva nekonzistentnost u merama i njihovoj primeni, uz mogućnost da se prelaze granice država i tako pravila i zabrane dodatno ne poštuju. Neki guverneri traže federalne mere, kako bi se izbeglo krpljenje situacije od države do države, ali predsednik Tramp danas nije izašao sa rigoroznijim odredbama. Predsednik je imao i sastanak sa liderima Grupe 7, procena situacije u svetu je veoma ozbiljna, uz činjenicu da još uvek ne postoji siguran tretman za korona virus, pa strah od nepoznatog i dalje raste.
Restorani su zatvoreni, državne ustanove takođe, većina privatnih kompanija uputila je svoje zaposlene na rad od kuće, ali danas se čuju i vesti o otkazima, otpuštanjima, zatvaranjima vrata kompanija zauvek. Kakve li će posledice tek biti kada se virus smiri?


Posebna zabrinutost vlada među medicinskim osobljem u hitnoj pomoći i na odeljenjima intenzivne nege, njihovoj zaštiti mora biti posvećena posebna pažnja, za njih se moraju odvajati testovi, a kasnije i vakcine, za koje se još uvek ne zna kada će biti odobrene za primenu. Pesimisti tvrde tek za 18 meseci, smatrajući da će i ozbiljno stanje sa virusom potrajati sve do jeseni.
Predsednik Tramp je danas bio nešto sumornijeg stava, izražavajući strah od nevidljivog neprijatelja, ozbiljno uzdrman i reakcijom tržišta novca, koje je, uprkos merama Centralne banke, danas zatvorilo dan u poziciji najgoroj još od 1987. godine. Ipak, kaže predsednik, sada je vreme za borbu sa zarazom, o recesiji ćemo brinuti kasnije, tvrdeći da će se tržište pobrinuti samo za sebe i sopstveni oporavak.
Na pitanje novinara kada se za nekoga može reći da je izlečen od virusa i kada on može izaći iz karantina, odgovorni su odgovorili – Nije važno kako se osećaš, nego da li si još uvek prenosilac zaraze.

Mila Filipović iz Čikaga 16. mart 2020.

Comments

comments

Povezani tekstovi

Napišite komentar

* Koristeći ovaj obrazac slažete se da podatke čuvamo i koristimo na našem sajtu.