О Франкофонији:
Термин Франкофонија је први пут био употребљен крајем 19. века од стране једног француског географа. Он је тим термином хтео да на неки начин обележи земље у којима се говори француски језик, не само као званични језик, већ и све земље у којима је француски присутан у дипломатији и образовању. Модерна Франкофонија постоји од 1970. године, захваљујући Међународној организацији Франкофоније која је основана у Паризу. Та организација се бави промоцијом француског језика у свету. Постоје стални чланови Међународне организације Франкофоније и земље посматрачи. Србија се 2006. године прикључила овој организацији као посматрач. Ова организација окупља 77 земаља у којима живи 890 милиона људи које спаја француски језик. Француска је срце франкофоније, али тело и душа су цели свет.
Француски језик је службени језик у УН и ЕУ. Француски је 9. језик на свету по коришћењу и осим енглеског једини који се говори на свим континентима.
Међународни месец Франкофоније, који се обележава у марту сваке године, славе сви франкофони и франкофили широм света. То је повод и лепа прилика и за нашу школу – да ода почаст француском језику и културном богатству Француске. Данас у свету 275 милиона људи на пет континената говори француски и овај месец је велики празник и веома значајан за све њих. И у ОШ „Душан Јерковић“ у Ужицу традиционално неколико година март је месец прославе француског језика, његове лепоте, богатства и разноврсности.
Наставнице Јелена Недић, Душица Новаковић и Невена Жеравчић Марковић активно су припремале програм кроз ваннаставне активности и представљале уметност и културу Француске на различите начине – кроз шансоне и музику, драмске одломке „Малог принца“, поезију и књижевност. Библиотекарке Мирјана Р. Пејовић и Ана Дуковић придружиле су им се и представиле део књига и периодичне публикације на француском језику, који се налазе у школској библиотеци, приредивши изложбу у холу школе. Заједно су осмислиле програм прославе и увежбавале га са ученицима.
Први пут ученици наше школе учествовали су на наградном ликовном конкурсу Удружења професора француског језика „Француски сликам, причам и бојим јер га баш волим“, али, на жалост, нисмо имали запажених резултата.
Сваке године све већи број ученика учествује у различитим активностима које прослављају француски језик и франкофону културу. Током целог месеца разговарали смо и истраживали о Франкофонији, о земљама и људима који су укључени. Ове школске године ученици су одлучили да израђују паное о француским песницима, о Француској и Паризу, али највише радова било је о симболима Француске – Ајфеловом торњу, Тријумфалној капији, петлу, сиру, багету, беретки, парфемима, Астериксу и Обеликсу… Исписали су и све поздраве на француском, изабрали цитате познатих француских писаца и пронашли све заставе франкофоних држава, те својим многобројним радовима улепшали ходнике школе.
Ученици су највише уживали у учењу текстова на француском језику и пробама између часова. Некада имају потешкоће јер је овај језик тежак за изговор. Користили смо и драмску интерпретацију као метод за учење припремајући делове „Малог принца“, тако да су ђаци имали прилику да и кроз јавни наступ и сценско извођење вежбају изговор. Занимљиво им је били и учење песама јер поред текста спремали су се за музичко-сценски наступ.
Све смо заједно заокружили нашом приредбом, одржаном 31.марта 2017. године у унутрашњем дворишту школе, која је била највише у знаку музике и поезије и многобројни гости су могли заиста да уживају.
Велики број француских песама, од дечијих бројалица до светски познатих композиција франкофоних аутора попут Edith Piaf, Indile, Celine Dion, Helene Rolles, Jacques Brela, Vaya con Dios, али и оних нама можда мање познатих, Maitre Gims, Noir Desir, отпевале су углавном наше ученице. Дечаци су више рецитовали и глумили. Бурни аплаузи пратили су сваку тачку, свака следећа нестрпљиво се чекала, сви су били препуни утисака, позитивна атмосфера ширила се школом.
Честитамо свим ученицима на још једном изврсном наступу!
Посебно желимо да се захвалимо нашем родитељу, популарном музичару Дејану Петровићу, који нам је својом донацијом музичке опреме омогућио квалитетнији звук и допринео успеху и лепоти наших приредби.
М. Р. Пејовић, А. Дуковић, Ј. Недић