SREĆAN JUBILEJ
Pedagoški fakultet u Užicu, svečanom akademijom i nizom kulturnih događaja, obeležio je 25 godina rada. Dan fakulteta, 21. mart, u ovoj ustanovi kažu da nije slučajan – nosi simboliku rođenja svetlosti i svega lepog što je u čoveku.
Prvo pedagoško odeljenje u Užicu otvoreno je 1919. godine, 1925. godine otvorena je Učiteljska škola, koja je pre pet decenija prerasla u Pedagošku akademiju. 1993. godine osnovan je Učiteljski fakultet u Užicu i upisana je prva generacija studenata na smeru profesor razredne nastave. Prošle godine je preimenovan u Pedagoški fakultet.
Dekan Pedagoškog fakulteta, dr prof. Snežana Marinković, poželela je dobrodošlicu svim prisutnim i podsetila da je Pedagoški fakultet članica Univerziteta u Kragujevcu.
– Na fakultetu je diplomiralo oko 4.000 vaspitača i učitelja na svim nivoima, od toga je 13 odbranjenih magistarskih radova i deset doktorskih disertacija. Krajem prošle godine Učiteljski fakultet je promenio ime u Pedagoški fakultet. Ime odražava suštinu onoga što nosi i s tim je napravljen kvalitativni skok i sebi stvorio prostor za dalji rast i razvoj. Davne 1993. godine postojao je smer za obrazovanje učitelja, a od 2005. godine i smer za obrazovanje vaspitača. Od pre tri godine imamo program pedagoškog-didaktičkog obrazovanja svih onih koji u svom baznom obrazovanju nisu školovani za nastavnike, a žele da budu nastavnici. Kod nas mogu završiti program koji traje šest meseci i steći mogućnost da predaju u srednjim i višim školama. Prerastanje Učiteljskog fakulteta u Pedagoški fakultet omogućio nam je da možemo stvarati nove smerove i na tome radimo. Sledeće godine, kada budemo obeležavali jubilarnu stotu godinu, možemo reći koji su programi akreditovani i koliko i kada će studenata moći da upišu nove smerove – navela je dekanica fakulteta.
Dr Marinković je još rekla da fakultet danas ima osnovne master i doktorske studije na smerovima za učitelja i vaspitača, biblioteku sa preko 50.000 knjiga, optimalni nastavni prostor, pri kraju su radovi na opremanju novog studentskog doma sa 276 mesta A kategorije. Rade 32 nastavnika i saradnika, do sada je fakultet nosilac četiri naučna projekta koja podržava Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, a predavači učestvuju na velikom broju međunarodnih projekata i skupova. Za protekle dve i po decenije Pedagoški fakultet je izdao oko 220 knjiga, monografija, zbirki, publikacija i slično, dok su drugi izdavači objavili oko 170 publikacija i knjiga nastavnika i saradnika. U toku 1998. godine fakultet je izdao Zbornik radova, koji je u kategoriji časopisa od nacionalnog značaja, a svake godine ima naučne zbornike. Sarađuje sa brojnim naučnim institucijama, organizacijama, fakultetima, a najviše sa institucijama iz Češke, Poljske, Slovenije, Slovačke, Italije, Bugarske, Turske, Grčke, Hrvatske i Makedonije, kao i sa svim fakultetima iz Srbije i Republike Srpske. I studenti su veoma aktivni, pa su tako često inicijatori velikog broja humanitarnih akcija, učestvuju u raznim takmičenjima, od kulturnih do sportskih, odlaze na Pedagošku olimpijadu, iniciraju razne susrete sa studentima i na ovoj svečanoj akademiji su bili prisutni studenti iz Slovenije, Hrvatske, BiH.
Posebna saradnja užičkog fakulteta je sa Univerzitetom u Kragujevcu. Rektor Univerziteta u Kragujevcu, dr prof. Nebojša Arsenijević, govorio je o životu, društvu i posvećenosti vrednostima koje nemaju cenu, sa naglaskom na važnosti negovanja jedinstvenog stava individue kroz život. Rekao je da ne voli da ide na prijeme gde se oseća kao lutka, gde se nose maske, ali rado ide tamo gde ga rado primaju i gde se oseća dobro.
– Ovakve škole rade dragocen posao. Ovde i oni obučeni koji uče druge, treba da nauče da život vredi samo onoliko koliko ste gajili one vrednosti koje nemaju cenu i sa koliko ste stvari skinuli maglu, a na svakoj stvari spava jedna mala magla. Vi ste dužni da je skidate, dužni ste da razumete. Ako nemate dušu i ako ste se udavili računajući da ćete se bolje prodati, ništa razumeti nećete. Nijedno od onih sećanja koja su živa nećete razumete, a bez toga niste živeli – rekao je Arsenijević i poručio da treba deliti, a ne samo grabiti za sebe.
U istom tonu dalje je rekao:
– Ovakva mesta moraju da se gaje pažljivo i najbolje što ova zemlja ima došlo je iz ovakvih mesta. Ali ne opstaju svi. Tamo gde odlaze, su aždaje koje žderu mlade ljude. Odavde možemo da obnovimo našu zemlju i nećemo je obnoviti sa drugih mesta – rekao je Arsenijević i dodao da se ne sme zaboraviti ko smo i odakle potičemo.
Predsednik Skupštine Grada Užica, Branislav Mitrović, podsetio je na istoriju fakulteta:
– U istoriji fakulteta bilo je profesora koji su posvećeni inovativnim metodama i osposobljavanju studenata, ovde se stvara kadar koji će učiti nove naraštaje – rekao je, između ostalog, Mitrović i podsetio da lokalna samouprava radi na stvaranju uslova na otvaranju novih visoko-obrazovnih institucija i da će uskoro imati rezultate.
Gosti fakulteta bili su pesnik Ljubivoje Ršumović, koji je kazivao svoje stihove, i glumac Branislav Trifunović, koji je govorio „Baladu o Stojkovićima“ Ljubomira Simovića. Predsednica Studentskog parlamenta, Marijana Selaković, govorila je u ime ove studentske organizacije, a program je vodila Milena Čantrak. Studentski hor Pedagoškog fakulteta, pod rukovodstvom prof. dr Danijela Sudzilovski, dao je svoj doprinos svečanosti, izvođenjem odabranih numera.
Program dana Pedagoškog fakulteta obeležilo je otvaranje izložbe akademskog slikara i vajara Milana Tucovića u galeriji fakulteta.
– Milan Tucović je potekao iz Goribilja kod Požege. Milan je vajar i slikar, čovek od koga se može naučiti mnogo – rekla je doc. Dr Kristinka Selaković i dodala da na prvi pogled iz njegovih dela izlazi crtež, ali da njegova slika na kraju bude potpuno poetična i da su to portreti prelepih devojaka anđeoskih očiju, dok su boje na slikama svedene, umirujuće… U vreme dominacije multimedijalnih umetnosti i onih umetnika, koji, poput Marsela Dišana, smatraju da je slikarstvo mrtvo, suočavamo se sa jednim savremenim umetnikom, Milanom Tucovićem, koji svakako svedoči da to nije tako. Gotovo tri decenije, on svoju umetničku stazu vrlo studiozno, ozbiljno i odgovorno gradi. Vajar po vokaciji, a zapravo slikar u duši, poput renesansnog svestranog umetnika i starih majstora, stvara čudesne i lepe slike, crteže, objekte, asamblaže. Iz jednog bogatog pejzaža i običnih ljudi zapadne Srbije, Tucović je osvojio, ne samo ovu našu malu zemlju, već je svojim slikama opčinio i Japan, gde nije tako lako dobiti naklonost jedne potpuno drugačije kulture od ove kojoj mi pripadamo. Ono što je sigurno, Milan Tucović je umetnik čije se ime na umetničkoj sceni, ne samo Srbije, izgovara sa posebnim uzbuđenjem i pijetetom – rekla je povodom otvaranja izložbe doc. dr Kristinka Selaković.
Izložbu je otvorio pesnik Ljubivoje Ršumović, uz kazivanje svoje pesme „Svet Milana Tucovića“, koju je napisao pre petnaest godina i koja je još uvek aktuelna.
– Sve onda šta sam stočio u stihove to i danas vidim u slikama Milana Tucovića – rekao je Ršumović i pročitao pesmu. „U snovima Milan bira lica setna …“
Autor izložbe kaže da je ostao duboko emotivno zatečen važnošću ovog gostovanja koje su mu dali studenti na večeri pre otvaranja, kada je imao sat vremena druženja kroz razgovor, kao i reakcijom užičke publike na samu izložbu.
– Moje slikarstvo nije slikarstvo likovnih elemenata, već slikarstvo sadržaja. Zbog toga sam sa studentima razgovarao o različitim temama: o filozofiji, književnosti, životu, smrti, zapitanosti pred svemirom … Moje slikarstvo se uvek bavilo pitanjima, zapravo, ja sam zapitan, pa smo se zajedno svi pitali – rekao je Tucović.
Podom Dana fakulteta dodeljene su i Plakete za višedecenijski nesebičan i samopregoran rad na polju humanosti i očuvanju kulturnih i duhovnih vrednosti srpskog naroda i to pesniku Ljubivoju Ršumoviću, prof. dr Danici Grujičić i francuskom humanisti Arnou Gujonu. Jubilarne nagrade za dvadeset godina rada na Pedagoškom fakultetu u Užicu dobili su: prof. dr Danijela Vasilijević, prof. dr Sanja Maričić, prof. dr Žana Bojović, doc. dr Ljiljana Kostić, doc. dr Kristinka Selaković, Snežana Šopalović, Nela Milivojević, Miodrag Petković, Marijana Resimić, Dragica Bogićević i Svetlana Bugarinović. Diplome master vaspitača uručena je Marijani Tresač, sa prosečnom ocenom master studija 9, 25, a Emilu Jukiću diploma master učitelja, a njegova prosečna ocena tokom master studija je 9, 50. Najbolji diplomirani studenti su Danijela Vojinović, učitelj, prosek 9, 85, i Nataša Filipović, dipl. vaspitač, prosečna ocena 9, 74, a među najboljim studentima su i Vesna Karaklajić, 4. godina, vaspitač, prosek 9, 62, Danijela Obradović, 3. godina, smer učitelj, prosek 9, 17, i Marijana Martinović, učitelj, prosek 9, 60, student druge godine. U ime nagrađenih studenata zahvalila se Vesna Karaklajić.
Ove godine Pedagoški fakultet organizuje besplatnu pripremu za sve zainteresovane kandidate. Pripremna nastava biće održana iz svih oblasti koje obuhvata prijemni ispit. Ovakav vid pripreme, kao i probni prijemni ispit, imaju za cilj da kandidate dodatno osposobe i pripreme za polaganje kvalifikacionog ispita. Pripremna nastava počinje 14. aprila 2018. godine i organizovaće se subotom.
Zvezdana Gligorijević