početak GRADSKA Može i niže…

Može i niže…

od nedelja
807 pregleda

sibalic-toplota

BRIŽNA GRADSKA VLAST
Većinu Užičana koji se greju na drva, ugalj, električnu energiju…ne zanima previše tema u vezi cene grejanja, ali je vrlo indikativna, kada je o sistemu u kome živimo reč. Naime, na predlog Gradske toplane, Gradsko veće je 3. oktobra, po drugi put ove godine, snizilo cenu grejanja u Užicu. Vest se graniči sa naučnom fantastikom, budući da je ova cena svih prethodnih godina uvek išla nagore. Inflacija, cena energenata, troškovi…objašnjenja su bila razna.
– Na predlog resornog ministarstva, usaglasili smo cenu grejanja za građane, poslovne subjekte i povlašćene ustanove, a to znači da cene grejanja za poslovni i povlašćeni prostor ne mogu biti veće od 25% u odnosu na cenu grejanja za stambeni prostor- rekao je u obraćanju novinarima gradonačelnik Užica Tihomir Petković, neposredno nakon završetka sednice gradske vlade. Iz ove prve izjave gradonačelnika odmah se dalo zaključiti da je početni pritisak stigao od države.
Nova snižena cena, prema njegovim rečima, važiće za početak nove grejne sezone.

tihomir-petkovic

– Za građane je smanjena za 2,4 dinara po metru kvadratnom, tako da sa 92,2 dinara ide na 89,8 dinara, a ako imamo u vidu i martovsko sniženje, građani će na početku ove sezone plaćati blizu pet dinara manje grejanje po kvadratnom metru, nego prošle grejne sezone- istakao je Petković.
Za privredne subjekte koji koriste daljinsko grejanje, sniženje je ovaj put znatno veće. Iznosi 26 dinara po metru kvadratnom, što je, imajući u vidu i martovsko sniženje, dvostruko snižena cena. Privredni subjekti u Užicu su, recimo u februaru ove godine, plaćali grejanje 214 dinara po kvadratnom metru, a sada će plaćati 112.
– Ovo je bitno za sve one koji su prestali da koriste sistem daljinskog grejanja. Nama je jedna od najvećih pritužbi privrednika u Užicu bila upravo cena grejanja, i mi smo im ovim sniženjem izašli u susret. Mislim da smo napravili dobar korak, ali svi u Užicu moramo da znamo i jednu važnu stvar. Od cena energenata, od toga koliko će zima biti jaka i koliko ćemo trošiti energenata, zavisi i cena grejanja. Ubuduće, što se tiče cene grejanja, ako budemo bili prinuđeni da je uvećavamo, uvećavaćemo je svima procentualno isto i građani više ne mogu biti povlašćeni u odnosu na privredu i povlašćene korisnike.
Već nakon druge izjave gradonačelnika, bilo je jasno da je sledeći pritisak došao iz privrede. Dakle, opet pritisak.
– Ono što je bitno, ova sniženja nisu negativno uticala na poslovanje gradske Toplane. Naprotiv, Gradska toplana je u ovom periodu od tri, četiri meseca, uložila u nove investicije 29 miliona dinara, pre svega da bi građanima omogućili da žive u što zdravijoj životnoj sredini i da vazduh koji udišemo bude zdrav, jer znamo da nam je to jedan od ključnih problema – zaključio je gradonačelnik.
Kako je dodao, sa investicijama koje će biti realizovane do kraja ove građevinske sezone, Gradska toplana će praktično preći na gas u svim kotlarnicama, osim u bloku Zlatibor, koji se može rešiti samo izgradnjom nove kotlarnice na Međaju.
Ove godine je dogovoreno da se radi projekat i završi dokumentacija za kotlarnicu Međaj, a naredne godine gradska vlast očekuje donaciju, ili povoljna kredit za izgradnju. Time će, kažu, omogućiti da javni sektor praktično više ne zagađuje životnu sredinu u Užicu, i da ostaje samo problem privatnog. Ostaju problemi koji nisu mali, i to će pokušati da reše kroz projekte energetske efikasnosti.
– Duplirali smo ove godine iznos iz budžeta grada, kao podršku našim individualnim korisnicima za projekte energetske efikasnosti, a tu pre svega mislimo na fasadu i stolariju na individualnim stambenim objektima, kako bi se manje energije trošilo. Ostaje nam još i da ubeđujemo MPP Jedinstvo da snižava cene priključaka. Za sada nisu spremni, jer su već snizili cenu priključka sa 980 na 490 evra, ali svi znamo da sniženje samog priključka za uvođenje gasa, nije konačno rešenje, jer građanima trebaju i povoljni krediti za nekih 2 do 3 hiljade evra koliko koštaju unutrašnje instalacije da bi se grejali na gas.
I, treći pritisak, konačno, stigao je od strane javnosti koja, s pravom, hoće da udiše svež vazduh, ali je u principu ne zanima koliko to košta, niti ko će to da plati. A neko mora, jer besplatan ručak ne postoji.
Direktor Gradske toplane Zoran Šibalić rekao je da je, ne samo cena gasa, već i mazuta u zadnjih deset meseci uticala na ovo sniženje. Nije pominjao kolike su te cene bile, a kolike su sada, ali je istako da ukoliko cene energenata i dalje budu išle silaznom linijom, da će Gradska toplana razmišljati i o novim sniženjima(!)
– Užice je na korak od naplate toplotne energije po utrošku, a ne kao do sada po kvadratu, ali ima još mnogo toga da se uradi. Zadnje tri, četiri godine posvećujemo veliku pažnju građanima, razgovaramo sa skupštinama stanara o izolaciji zgrada i zameni stolarije. Nije korektno napraviti presek i preći na merenje, jer sam siguran da će jedna deo građana biti nezadovoljan. Osnovni problem je što imamo stambene objekte stare četrdeset, pedeset godina koji imaju veliku potrošnju i ako se pređe na plaćanje po utrošku, računi za te građane će biti izuzetno visoki. Da bi to izbegli moramo i ove kao i prethodne tri, četiri godine obilaziti zgrade, za koje imamo podatke da enormno mnogo troše i da se na njima što pre nešto uradi. U Nišu su prešli odjednom na merenje po utrošku, pa se 2.000 građana odjednom isključilo sa sistema daljinskog grejanja.
Inače, prema Zakonu o energetici cela Srbija je trebalo da pređe na merenje po utrošku, ali to malo koga u ovoj državi interesuje.
Direktor Gradske toplane je, naravno, vrlo oprezan u izjavama, jer zna šta stoji iza najrazumnijeg mogućeg rešenja da svako plaća onoliko koliko je potrošio, i da bi, ukoliko bi se takav princip uspostavio, njegova firma ubrzo bila na kolenima, što nikom nije u interesu. Ni gradu, ni Gradskoj toplani, ni građanima koji se greju daljinski.
Elem, za stan od 50 kvadrata mesečna cena grejanja sada iznosi nešto manje od 4.500 dinara, a za poslovni prostor iste površine 5.600 dinara, što je fantastično smanjenje. Gradskoj toplani ostaje nada da će im se korisnici iz sektora privrede ozbiljno vratiti, jer u suprotnom ovo sniženje neće koštati samo Gradsku toplanu.
Naplata od 90% za sada obećava, a od ostalih 10% hroničnih neplatiša, i Gradska toplana je izgleda digla ruke. Ako bude hladna zima, kaže direktor, produžiće grejni dan, jer su građani korektni i plaćaju svoje račune.
I naravno, dodaje, sve je spremno za početak nove grejne sezone!

LJ.K.

Comments

comments

Povezani tekstovi

1 komentar

vlade 7. oktobar 2016. - 01:48

zašzo ne može kotlarnica u bloku Zlatibor da pređe na gas!?,Pa ona je u najužem centru grada i najgori je zagađivač!

ponovi

Napišite komentar

* Koristeći ovaj obrazac slažete se da podatke čuvamo i koristimo na našem sajtu.