U MALOM PARKU POSTAVLJENA SKULPTURA DRAGANA RADENOVIĆA
Nikola Tesla u Malom parku
– Skulupturu je uradio Dragan Radenović, u svetu veoma poznat vajar i skulptor, čije se skulpture nalaze na mnogim značajnim, otvorenim prostorima, od Atine do Kalifornije i u mnogim značajnim privatnim kolekcijama i zbirkama u svetu. On je omogućio nama Užičanima da dobijemo inspiraciju u ovoj Teslinoj skulpturi koja, kao da je bila namenjena za Mali park i mi ćemo razgovarati sa njim da li je moguće otkupiti je po nekoj ceni koja je prihvatljiva za ova vremena kako bi ona ostala zauvek u našem gradu –
Grad Užice, Udruženje Užičana u Beogradu i Udruženje „Srpski krivak“ ogranizuju 10. jula veliku manifestaciju, „Tesla na Đetinji“, koja će, možda, biti i taradicionalna. Tada se slavi 159 godina rođenja Nikole Tesle, 115 godina postojanja „Hidrocentrale pod Gradom“ i Dan nauke u Srbiji.
– Tog dana predviđeno je da Užičani vide izložbu kustosa Narodnog muzeja „Užice“ Dragomira Papića „Hidrocentrala pod Gradom“. Biće i susret sa umetnikom koji je poslao skulpturu „Leteći Tesla“, Draganom Radenovićem. Koliko će još ovde stajati ne zna se, jer to zavisi od njegove dobre volje. U svakom slučaju, najbitnije je da imamo tu hidrocentralu koja je prva na Balkanu, druga u Evropi, treća u svetu sagrađena po Teslinim principima. I to je ono što treba promovisati, a sa tim i naš grad. Multimedijalni program, za koji je scenario napisala Verica Tucović, u kome učestvuju profesori iz Beograda Božidar Radenković iz CERN-a, fizičar Vladimir Reković, novinar i publicista Stanko Stoiljković, prvak drame Užičkog pozorišta Slobodan Ljubičić, Etno udruženje „Zavičaj“, braća Teofilović, trubačka grupa Dejana Jevđića itd.
Gradonačelnik Užica Tihomir Petković je rekao da možemo biti ponosni što se možemo nazvati jednim od Teslinih gradova.
– Osim onih gradova u kojima je on živeo i radio, počev od svog Smiljana, u Lici, pa preko Karlovca, Budimpešte, Graca, Pariza, Njujorka, uz Beograd, mi se sa ponosom možemo nazvati jednim od Teslinih gradova zahvaljujući hidrocentrali pod Starim gradom, koja je prva u Evropi, druga u svetu urađena po Teslinim principima polifaznih naizmeničnih struja. Na žalost, mi, Užičani, nismo umeli i da valorizujemo kroz novac to bogatstvo koje imamo. Nadam se da ćemo bolje osmisliti i organizovati sistem prodaje i naplate karata za Hidrocentralu, da ćemo bolje turistički i makretinški umeti da kroz celu Evropu, a posebno kroz Srbiju i bivšu Jugoslaviju makretinški predstavimo Hidrocentralu, uz druge turističke znamenitosti u Užicu.
Gradonačelnik je potom dodao:
– Želim da izrazim u ime Gradske uprave i svih Užičana zahvalnost najpre našem Udruženju Užičana u Beogradu, koji imaju jedno agilno, energično rukovodstvo, sa puno želje da pomognu matičnom gradu, koji su zajedno sa Udruženjem „Srpski krivak“, kojima takođe dugujem veliku zahvalnost, koji su osmislili ovu manifestaciju povodom 159 godina rođenja Nikole Tesle, 115 godina od izgradnje „Hidrocentrale pod Gradom“ po njegovim principima i Dana nauke u Užicu.
Skulpturu je uradio Dragan Radenović, u svetu veoma poznat vajar i skulptor, čije skulpture se nalaze na mnogim značajnim, otvorenim prostorima od Atine do Kalifornije i u mnogim značajnim privatnim kolekcijama i zbirkama u svetu. On je omogućio nama, Užičanima, da dobijemo inspiraciju u ovoj Teslinoj skulpturi koja, kao da je bila namenjena za Mali park, i mi ćemo razgovarati sa njim da li je moguće otkupiti je po ceni koja je prihvatljiva za ova vremena, kako bi ona ostala zauvek u našem gradu.
Na kraju, potpisnik ovih redova, razgovarao je i sa naučnikom i Užičaninom Vladimirom Rekovićem. Na pitanje „kako on procenjuje to što se upravo dešava u Užicu, pošto je već osam godina u vrhunskoj svetskoj laboratoriji, kako procenjuje Teslino doba i ovo naše? Koliko naši naučnici danas imaju više mogućnosti da se izbore za i da se dokažu u svetu?
– Prvo, Tesla je zadužio čovečanstvo i svi ga u svetu slavimo. Kada se to slavlje dešava u Užicu, mojom rodnom gradu, naravno da sam presrećan. Kao što svi znaju, Užice je specifično po tome što je prva hidrocentrala, po Teslinim principima, ovde napravljena, i shodno tome, ova proslava se dešava ovde. Znam da su svi Uužičani ponosni na tu istoriju Užica. Fenomenalna prilika da se nauka obeležava na ovaj način i da se taj velikan proslavlja ovde.
Promovišući Teslu i sve što je napravio promovišemo i naše naučnike ovde? I mlade koji dolaze i Vas koji ste već u svetu, odnosno predstavljamo to bolje i lepše lice Užica. Slažete li se?
– Naravno. Pominjući Teslu svaki mlad čovek sigurno se ispuni, nadom i ponosom, što je veoma bitno za svakog mladog čoveka, ka ostvarenju nekih životnih ciljeva, ka radu, stvaralaštvu i zbog toga ovo neizmerno bogatstvo koje nam je Tesla ostavio i ima takvu važnost za naše društvo.
Znamo kakav je Tesla bio genije, ali znamo i kakav je njegov mukotrpan životni put bio. U kakvoj ste poziciji Vi danas? Kakve su pozicije naših naučnika danas, u CERN-u, pre svega, jer tamo ste već dovoljno dugo da možete da ocenite? Kakvi su Vam uslovi za rad i koliko ste u situaciji da pokažete šta umete, odnosno znate?
– Sigurno je da je sada mnogo lakše, ne samo našim mladim ljudima, nego i ljudima u celom svetu, zbog načina komunikacije koji je sada mnogo lakši, nego što je to bilo pre 100-120 godina, kada je Tesla stvarao. Konkretno, Srbija je danas članica CERN-a, i pre nego što je to postala imala je timove naučnika koji su delovali u naučnim radovima unutar CERN-a. Postoje tu dve veće grupe. Jedna na Institutut za fiziku u Beogradu, druga na Institutu „Vinča“. U oba ta tima ima dosta dovoljno mesta za mlade ljude, koji su motivisani da nastave da se bave tim poslom. I ovo je odlična prilika za mlade da nastave da iskoriste priliku i svoje potencijale i da pomognu svima. – zaključio je Vladimir Reković.
Milan Đokić