Širenje umetnosti, muzičke kulture, edukacija dece i mladih, izložbi i umetničkih performansa, muzičkih festivala i manifestacija, pomaganje darovitoj deci i mladim talentima u postizanju najviših dostignuća u domenu ozbiljne muzike i umetnosti
„Arlem“ – Arilje
– U okviru „Kulturnog leta“, koje organizuje Turistička organizacija „Užice“ i Gradski kulturni centar „Užice“, po prvi put je u Užicu umetnički karavan. „Arlem“, (letnja muzička manifestacija), koji organizuje ovu manifestaciju po šesti put, prvi put gostuje u Užicu. Građani će videti postavku na kojima je poststavljeno 18 dvostranih panoa gde su postavljene fotografije sa prethodnih radionica ovog Festivala –
Arlem je nastao pre šest godina kao ideja da, pre svega, mladim umetnicima i deci pruži mogućnost da se muzički obrazuju, dobiju savete iz prve ruke od najboljih pedagoga i umetnika, jer u krugu od 45 km u odnosu na Arilje ne postoji muzička institucija. Organizatori shvataju da je to sredina kojoj fali ovako nešto. Oni su porodica od od četiri muzičara koja je svirala u inostranstvu i koja je rešila da znanje prenese u kraj iz kog potiče. Ovo je, kažu, „njihova pasija, a ne biznis“. Oni to ne rade da zarade, nego da ljudi dobiju nešto. Tim povodom novinar „Užičke nedelje“ razgovara sa glavnim i odgovornim urednikom „Arlem“-a i sve što je vezano za festival i celu manifestaciju, Dragutinom Mladenovićem.
– Ova izložba je po prvi put u Užicu i za nas je jedan jak, snažan, hrabar iskorak u odnosu na sve prethodne godine. Smatram da će izložbu tokom nedelju dana videti bar pola grada Užica. Hteli oni to ili ne. Proći će, makar jedan put i videće. Izložba ne zrači samo fotografijom već i muzikom. Videćete i Vi ovih dana ako budete prolazili ovuda. I kada prođete samo ovim delom osetićete se drugačije nego inače.
Kakva je zainteresovanost Ariljaca za izložbu?
– Opština u učestvuje, jer je u ovom prepoznala kulturnu vrednost koju nema niko. Oni su od početka naši prijatelji i podržavaju nas u ideji da ovo započnemo. Ovo je jedinstven projekat koji se sprovodi samo u Arilju. Ovako nešto ne postoji nigde u Srbiji. Dve nedelje edukacije mladih, dece koja dolaze sa 5-7 godina i prvi put se sreću sa violinom, violončelom, klavirom… Dolaze na nastavu dve nedelje i nakon toga sviraju prvi koncert i note… To nema nigde. Cilj nam je da im to pružimo iz prve ruke. U radu jedan na jedan i da eventualno pronađemo talentovano dete i pružimo mu mogućnost da se kasnije školuje na vrhunskom nivou.
Da li ste prvi put u Užicu?
– Jesmo. Šest godina već postojimo, karavan tri… Početna stanica je uvek Požega, druga Užice, sledeća Ivanjica, potom Arilje i na kraju Krupanj.
Vidim da je to u organizaciji Gradskog kulturnog centra „Užice“? Kako sarađujete sa njima?
– Sjajno. Ovaj mladi čovek (Nikola Zlatić) nam se sam javio i poželeo da ova izložba gostuje u Užicu. Za nas je to stvarno bilo nešto sjajno što nismo očekivali. Malo ko se javi od onih koji žele da donesu nešto ovako u svoj grad. Počastvovani smo što smo deo vašeg grada. Nadam se da će izložba ulepšati Užice, makar ovaj deo i da će ostaviti nešto iza sebe i pozivam sve na festival u Arilju koji će se održati krajem jula i početkom avgusta, na ostrvu Uski vir u prirodi. Nastupaju sjajni gosti na čelu sa Vlatkom Stefanovskim i mnogo mladih umetnika koji će deliti scenu sa publikom.
Da li nastavljate saradnju sa GKC „Užice“?
– Ja se nadam da će ova saradnja, ne samo da se nastavi, nego i proširi. O tome svedoči današnje potpisivanje memoranduma o saradnji GKC „Užice“ i „Muzikusa“ kao organizatorea „Arlem“-a.
Kakva je saradnja sa gradom Užicem? Tu je i predstavnica Gradskog veća Užica.
– Nadam se da je do divan početak za sve nas. Hvala joj na divnom gostoprimstvu. Sve što smo tražili smo dobili. Nadam se da će to još više rasti, da ćemo svi profitirati u kulturnom smislu. Da ćemo biti bogatiji uzvišeniji i da će nam kultura biti bliža.
Tu je i jedan mladi umetnik. Može te li da ga predstavite?
– Dimitrije Mladenović je gitarista nagrađivan na republičkim i međunarodnim takmičenjima. On je deo „Alem“-a i nastupiće na otvaranju ove manifestacije. Od sledeće sezone biće mnogo radionica i mogućnosti za decu da se bave umetnošću.
Na kraju Dragutin Mladenović dodaje.
– Ovog ne bi bilo bez pomoći Ministasrtva kulture, Kancelarije za zverska pitanja, lokalne samouprave, Gradske biblioteke, donatora, kao i od ove godine našeg „bronzanog parnera“ ivanjičke firme „Matis“. Oni su deo mozaika i mnogo im hvala.
Na ovu temu govorila je i članica Gradskog veća Užice zadužena za kulturu, obrazovanje i sport Jelena Vasović.
– „Arlem“ je umetnički karavan. Manifestacija koja dolazi iz Arilja. To je izložba fotografija Milice Đorđević. Tekstove koji prate ovu izložbu sastavila je Milunka Nikolić. Ovo je prvi put da se u gradu održava jedna ovakva manifestacija. Ovo je značajno jer je to veza između tri opštine koje spaja umetnost. Umetnost nema granice, tako da ni ova manifestacija nema granice.
Nastavljate li saradnju?
– Potpisaće se Memorandum i nastavlja se saradnja. Sjajno je da ovakva izložba, posvećena kulturi, muzici, radi sa decom, na kojima je sve. Objedinjuje sve što je lepo i vraća se pravim vrednostima, odnosno klasično j muzici. Na fotografijama su deca koja sviraju violine. Znači klasična muzika.
Planirate li ovako nešto na većem novou pa da bude više umetnika i da traje više dana?
– Za sada mi smo samo neko ko će omogućiti da građani vide sve ovo i da naša deca, ukoliko su zainteresovansa, posete „Arlem fest“ u Arilju. I ne samo deca. – zaključila je Jelena Vasović.
Direktor Gradskog kulturnog centra „Užice“ Nikola Zlatić kaže:
– Večeras (05. jula) je potpisana zajednička izjava o saradnji između Udruženja „Muzikus“ i Gradskog kulturnog centra „Užice“. Ono što je najbitnije za šta je vezana ova zajednička izjava o saradnji, je da se ona odnosi na širenje umetnosti i muzičke kulture na nivou Zlatiborskog okruga, promociju kulture, posebno edukaciju dece i mladih kao i organizovanja koncerata, izložbi i umetničkih performansa, muzičkih festivala i manifestacija, pomaganja darovitoj deci i mladim talentima u postizanju najviših dostignuća u domenu ozbiljne muzike i umetnosti. Podizanje svesti u svim slojevima društva, o pravim kulturnim vrednostima kao i o razvoju kulture i umetnosti u sredinama gde ne postoje produktivni kulturni centri.
Umetnički fotograf Milica Đorđević, urednica ove izložbe, rođena je 1974. godine i završila je Fakultet primenjenih umetnosti smer fotografija. U Sjedinjenim Američkim Državama je specijalizovala restauraciju starih fotografija. Radi kao nastavnik likovne kulture u Lužničkoj dolini. Imae veliki broj zajedničkih i samostalnih izložbi. Dobitnik je brojnih nagrada u zemlji i inostranstvu.
Milan Đokić