Direktor JKP Vodovod Duško Ljujić
Voda skuplja od 1. marta
– Užički Vodovod je nedavno nabavio jedna kamion kiper, koji je prošao plan nabavki za 2014. godinu, koji je Vodovod usvojio i dao Gradskom veću na usvajanje. Isto tako u planu nabavaki je bilo i pet vozila za potrebe službi održavanja, takođe usaglašeno sa planom nabavki koji gradska skupština usvaja, međutim do ove nabavke nije došlo. Zašto je Vodovod odustao od kupovine službenih vozila za UN govori direktor Duško Ljujić –
– Prošlog leta je Nadzorni odbor doneo dve odluke, da se raspišu javne nabavke za kamion koji je stigao 21. novembra u Vodovod, a što se tiče nabavki vozila tu je takođe izabran najpovoljniji ponuđač, međutim, kada je to došlo do mene, shvatio sam da nam to i nije baš prioritet. U pitanju su Daster, terensko vozilo, i tri Dačije logan. Odlučio da zaustavim nabavku ovih vozila, iz razloga jer još nije zaokruženo finansiranje Fabrike vode. U nabavaku ovih vozila ići ćemo kada se steknu bolji uslovi. U svakom slučaju ta vozila trebaju Vodovodu i mi ćemo se potruditi da od nekoga potražimo donacije, pa i u vidu polovnih vozila, a ako ne dobijemo, onda ćemo raditi sa ovim što imamo. Za sada još uvek nije ugroženo funkcionisanje službi, iako su troškovi održavanja postojećih vozila veliki.
Šta se dešava sa projektom za Fabriku vode?
– Za Fabriku vode se trenutno radi projekat koji radi Institut Jaroslav Černi sa kojim je grad potpisao ugovor i trenutno se rade studija opravdanosti i studija uticaja na životnu sredinu. Idejni projekat je završen, a ove dve studije koje se rade će biti završene sredinom marta. Što se tiče dozvola, lokacijska dozvola je dobijena, i čim studije budu urađene, može se ući u intezivan rad na izradi glavnog projekta. I mi očekujemo da će Institut sve da završi do sredine leta kada će se raspisivati tenderi, da bi krajem ove i početkom sledeće godine to postrojenje mogli da pustimo u rad, ako ne bude nekih nepredviđenih okolnosti.
Da li je finansiranje projekta izvesno?
– Što se tiče finansiranja još uvek nemamo ništa na papiru dogovoreno, ali postoje jake indicije da će to sve finansirati Vlada Republike Srbije. Ministarka Zorana Mihajlović, kada je dolazila, je rekla da će nezavisno od svega toga jedan deo sredstava iz njenog ministarstva biti uplaćen da krenu ti prvi radovi. Koliko sam informisan, vlada ima izdvojena sredstva za ovu namenu i uputiće ih preko Direkcije za vode.
Da li se ovaj projekat radi nezavisno od sanacije brane Vrutci?
– To su dva nezavisna projekta, a u stvari su usko povezana. Oni će se raditi paralelno, jer je sa Jaroslavom Černim ugovoren i projekat sanacije akumulacije Vrutci. Ugovorena je sa institutom izrada sanitarne zaštite akumulacije Vrutci i oni su taj projekat završili. Da bi dali adekvatnu tehnologiju, oni moraju da ispituju akumulaciju na duži vremenski period, kako bi obuhvatili sve vremenske uslove, i hladno vreme, i sušu, i padavine, tako da će samo ispitivanja brane trajati 12 meseci. Oni već vrše ispitivanja tri meseca i ovih dana treba da ih nastave. Kada završe sa tim daće preporuku na koji način treba sanirati akumulaciju i na koji način je zaštititi u budućem periodu. Ja se iskreno nadam, kada se završi Fabrika vode, da ćemo moći da se vratimo na snabdevanje sa Vrutaka, s tim da se na Vrutcima mora raditi svakodnevno praćenje, jer alge su specifične, budući da ih nema po pola godine, godinu dana, i onda se odjednom pojave i počinju da cvetaju kada se steknu klimatski uslovi.
– Nova tehnologija koja će biti u Fabrici vode, vodu sa Sušičkih vrela može savršeno dobro da preradi i tu neće biti nikakvih problema, ni sa nematodama, ni sa mutnoćom, a i sada to sve uspešno rešavamo, samo što nam značajno poskupljuje proizvodnju vode. Sa svakim topljenjem snega, gore se javlja velika mutnoća vode, a samim tim povećana je i opasnost od nematoda. Sledeća stvar koja može da se desi, to je suša. U tom slučaju moramo uključivati alternativne izvore, Turicu i Ćebića vrelo, i to je sve spremno.
Cena vode se nije menjala dve godine, uprkos povećanju troškova?
– Sada se planira od 1. marta, 25% za stanovništvo i 10% za privredu. Takava zahtev je upućen Gradskom veću i ako donesu takvu odluku ići će se na povećanje cene vode od 1. marta. Ovo povećanje nije zbog povećanja troškova proizvodnje vode, već zbog tarifnog sistema Fabrike za prečišćavanje vode u Gorjanima. Povećanjem cene vode se planira dostizanje nivoa koji može da finansira rad tog potrojenja. To je plan. Rad tog postrojenja je prilično skup i svaki kubik vode koji prođe preko vodomera će doći do tog postrojenja i u njega će morati da uđe 0,38 evrocenti po kubiku mulja.
Građani Gorjana nisu saglasni sa izgradnjom ovog postrojenja?
– Oni se bune ne zbog toga što imaju neku zlu nameru, već više što su neinformisani. Svakako da ima i onih kojima je interes da ga ne bude. Opstrukcija dela građana postoji tako što se ometaju geometri koji pokušavaju da urade geodetska merenja, ali ako se to ne uradi do sredine sledeće godine, uradiće se u nekim narednim godinama, to je izvesno. Svi vidimo kakva je Đetinja, da je postala ruglo koje prolazi kroz centar grada, i nikakve druge mogućnosti nema osim da se radi postrojenje u Gorjanima. Posle toga Đetinja će biti čista, od Vrutaka do ušća.
Šta radi Vodovod, s obzirom da nije građevinska sezona?
– Vodovod trenutno radi na zoniranju grada, tako što se u određenim delovima grada ugrađuju merači protoka vode da bismo mogli da pratimo i upravljamo gubicima vode u mreži. Veliki problem nam prave gubici koji u procentima iznose i do 40%. Da bi taj procenat bio smanjen, moramo definisati gde su ti gubici, a najbolje ćemo ih definisati, ako napravimo zone. U narednom periodu će se raditi Lipa, gde će biti stavljeni merači protoka. Količinom vode koja dođe do Lipe, vodom koja se potroši i količinom vode koja izađe sa tog područja, utvrđivaće se da li na toj teritoriji ima gubitaka i koliki su. To će sve biti uvezano i praćeno telemetrijom. Imaćemo na računaru, čim se pojavi neka povećana potrošnja, signal koji će nama jasno staviti do znanja da tu postoji neki problem, a radnici JKP Vodovod će istog trenutka reagovati da to saniraju. Suština je da se urade šahtovi u kojima će se ugraditi merači protoka vode koji će se telemetrijom povezati sa sistemom na postrojenju. Tehnička služba ima plan, samo da definišemo prioritete i sačekamo povoljnije vremenske uslove. Ima problema na mreži tokom zime, dosta neobezbeđenih šahtova, ali za kvalitet vode ni jednom nije bilo rizika. Mutnoću vode smo uspeli da preradimo i dovedemo u dozvoljene granice o čemu govore i naša, i ispitivanja Zavoda za javno zdravlje o hemijskim i biološkim parametrima vode za piće.
LJ.K.
1 komentar
Da li će se povećanjem cene vode, povećati i kvalitet vode?