IZLOŽBA STAROG NOVCA
U Narodnom muzeju u Užicu, u četvrtak, 11. maja, otvorena je izložba Slike vremena i događaja na srpskom novcu: novac Kneževine i Kraljevine Srbije, autorke arheologa Snežane Miljanić. Izložba je organizovana u saradnji Narodnog muzeja i Narodne banke Srbije.
U uvodnom delu direktor muzeja Nikola Gogić izrazio je nadu da će Marija Bugarčić, jedna od direktora u Narodnoj banci Srbije, preneti zahteve užičkog muzeja, da se Narodnom muzeju kompletno ustupi poslovni prostor ispod prve zgrade, u kome, kako je rekao, više nije smešten novac, nego arhivski materijal. Taj prostor bi koristili za depoe i konzervatorske radionice. Gogić je najavio da otvaranjem ove izložbe počinje manifestacija Deset noći muzeja od 10 do 10.
Marija Bugarčić, jedna od direktora u Narodnoj banci Srbije, rekla je da je izložba Narodne banke Srbije „Slike vremena i događaja na srpskom novcu: novac Kneževine i Kraljevine Srbije“ posvećena stogodišnjici početka Prvog svetskog rata i da je prvi put predstavljena javnosti povodom obeležavanja 132 godine od početka rada Privilegovane narodne banke Kraljevine Srbije, 1. jula 2016. godine. Tu izložbu je otvorila guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
– Polazeći od toga da novac, pored svoje osnovne uloge kao sredstvo plaćanja, predstavlja istaknuto obeležje države ili zajednice koja ga emituje. Kao takav, izražava indetitet svake zemlje, karakter, istorijske, kulturne i druge osobenosti zajednice. Autori ove izložbe nastojali su da srpski novac predstave u svetlu istorijskih, političkih i društvenih okolnosti svoga vremena. Ujedno, izlaganje arhivske građe i klišea za izradu novčanica, ukazano je i na tadašnju saradnju naše institucije sa centralnim bankama Belgije i Francuske u delu koji se odnosio na izradu srpskih novčanica. Srbija je u 19. veku bila zemlja ustanaka, ratova i buna, kojima je nakon gotovo četvorovekovne turske vlasti otvoreno dugo željeno nacionalno oslobađanje i uspostavljanje moderne države. Međunarodno priznanje potpune nezavisnosti Kneževine Srbije ostvareno je na Berlinskom kongresu 1888. godine – rekla je Bugarčić.
Ona je dodala da je takva, nova država počela da hvata novi sistem vrednosti sa evropskim državama toga vremena.
– Sa stanovišta da je izgled novčanica i kovanog novca tesno povezan sa zbivanjima u određenom društvu, pri čemu je njihov dizajn značajan medijum vizuelizacije poruka njihovih emitenata, novac Kneževine i Kraljevine Srbije na ovoj izložbi predstavljen je u svetlu prelomnih istorijskih momenata, kao što su vreme poslednjih napora za sticanje državne samostalnosti, potom u svetlu događaja proglašenja Srbije za kraljevinu 1882. godine i dinamičke smene na prestolu 1904. godine, a takođe i kao odraz Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata. Tokom čitavog ovog razvoja tekao je proces buđenja i učvršćavanja nacionalnog indetiteta, okarakterisan traganjima za nacionalnom autotentičnošću i posebnošću i istovremeno, željom za pronalaženju i definisanju sopstvenog mesta u porodici evropskih naroda, što se ogleda i na njenom novcu. Uloga tog novca, kao jednog od važnih simboličnih nosilaca ideja i poruka kojima je uobličavana komunikacija između države i naroda, naročito je došla do izražaja u Kraljevini i Kneževini Srbiji – rekla je Bugarčić.
Na izložbi su prikazani klišei i novčanice i kovanice od 5, 10, 20, 50 i 100 dinara, pisane na avansu na srpskom jeziku, a na reversu na francuskom jeziku. Na njima su predstavljeni motivi zanatstva, nauke, poljoprivrede, trgovine, pravde, rada i drugo, bez personizacije određene ličnosti.
Manifestacija Muzeji Srbije „Deset dana od 10 do 10“ biće održana od 11. do 20. maja u muzejima i srodnim institucijama širom Srbije, a ulaz će biti slobodan za sve posetioce. U Užicu Jokanovića kuća, hidrocentrala Pod gradom, Spomen-kompleks Kadinjača, kao i stalne postavke u zgradama muzeja „Užička republika“ i legat Mihaila Milovanovića, biće otvoren od 10 do 22 časa. Tu će biti i izložba slika i skulptura akademskog slikara Zorana Ignjatovića. U Novoj Varoši povodom ove manifestacije u Domu kulture „Jovan Tomić“, od 18. maja do 28. maja biće otvorena izložba „Vojvoda Petar Bojović – znamenja slave i časti“.
Z. G.