ISTORIJSKI UGOVOR ZA „JEDINSTVO“ SEVOJNO
Konzorcijum „Mitsubishi-Hitachi – Jedinstvo“ potpisali su u septembru ugovor u Vladi Republike Srbije sa JP „Elektrodistribucija Srbije“ za izgradnju postrojenja za odsumporavanje u termoelektrani ”Nikola Tesla A” u Obrenovcu u vrednosti od 167 milina evra.
Generalni direktor montažno-proizvodnog preduzeća „Jedinstvo“ Mića Mićić kaže da više od 60 posto ugovorenih radova izvodi konzorcijum srpskih firmi, gde je nosilac ugovora „Jedinstvo“ u vrednosti od 95 miliona evra.
– Na ovom ugovoru radili smo blizu pet godina – ističe generalni direktor Mića Mićić i navodi da je ovo najveći ugovor u sedamdesetogodišnjici postojanja kompanije „Jedinstvo“.
Prema njegovim rečima na međunarodni tender javilo se pet renomiranih kompanija iz inostranstva i to Mitsubishi – Hitachi – Jedinstvo, Kavasaki, Babeock Alstom Power, Andriz Energy i Heavy Industries.
– Predkvalifikacija i obrada ponude trajala je oko dve godine. Naša ekipa i ekipa iz Japana su partnerski obrađivali ponudu, tako da je japanska strana odradila tehnologiju i jedan deo specifične opreme, a ostalo „Jedinstvo“, kao lider srpskog konzorcijuma – građevinske radove, čeličnu konstrukciju, mašinska i elektro instalacije, automatiku i kompletnu montažu tako da srpski konzorcijum (Institut „Mihailo Pupin“, „Feromont“, „Elektro Enel“ i „Legas“) učestvuje u ukupnom poslu 65 posto – rekao je Mićić.
„Jedinstvo“ je ugovorilo i projektovanje oko 4 miliona evra i trajaće godinu dana, a izvođenje radova trajaće do kraja 2021 godine.
– Ovo je ekološki projekat i prvi put se realizuje u Srbiji i omogućava unapređenje i podizanje kvaliteta u zaštiti životne sredine. Za realizaciju ovog projekta Vlada Japana je obezbedila povoljan kredit u iznosu od 250 miliona evra, sa rokom otplate od petnaest godina uz grejs period od pet godina i kamatnom stopom od 0,6 posto godišnje. Izgradnjom postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova znatno će se smanjiti emisija sumpor-dioksida u vazduhu na izlazu iz postrojenja i to značajno ispod 200 miligrama po kubnom metru, što zadovoljava evropske standarde. Uvođenjem ovog sistema, odnosno primenom vlažno-krečnjačka tehnologije, nusprodukt odsumporavanje biće gips, čija će produkcija, kako se procenjuje, biti oko 400.000 tona na godišnjem nivou. Gips bi se zajedno sa pepelom koristio u građevinarstvu i putogradnji – objasnio je Mićić i dodao da će na izvođenju ovog projekta raditi od 700 do 1.000 domaćih radnika.
Radovi bi trebali da počnu u oktobru ove godine, čim TENT uplati avans.
Z. G.