Удружења „Родитељ“ и „Дјеца“ у Сарајеву
Чланице Удружења „Родитељ“-Ужице су организовале излет, а по речима Лидије Тодорић: „2011. године смо се одлучили за излет у аква и зоо парк у Јагодини, 2012. смо обишли етно село Станишићи, а после дуже паузе, одлучили смо да приход од наших чланарина искористимо за закуп аутобуса и упутимо се у Сарајево, уз посету Вишеграду. Дружили смо се и провели пријатан дан уз чланове породица и пријатеље наших акција, обишли Баш чаршију ( уз незаобилазне „десет у пола с луком“), али и центар града, где смо уживали у видиковцу са торња Аваз.“
Да је спојено лепо и корисно говори и то да Удружење Родитељ Ужице сарађује са сродним Удружењем „Дјеца“ из Сарајева, који су радо дали савете шта још обићи у граду некадашњег мерака и севдаха, али и направили корелацију својих активности. Удружење „Дјеца“ из БиХ се бави заштитом и сигурношћу деце, а функционише такође на волонтерској основи. По речима Лане Зехеровић „Тренутно је фокус заштита дјеце у саобраћају и промоција и заштита дојења, те подршка паровима у поступку медицински потпомогнуте вантјелесне оплодње. Главни пројекти су: саветовање и промоција дојења, креативне едукације и тематске радионице у сарадњи са Креда центром, као и пројекат Неплодност. Функционише и портал дјеца.oрг, настао кроз ангажман чланова-волонтера, који заинтересованим родитељима свакодневно пружају информације које се тичу дјеце, и то на једном месту. Постоји и он-лајн група помоћи паровима који се боре са неплодношћу.Удружење је потписник Европске повеље о сигурности на цестама и једино има едуковане савјетнике за прегледе ауто сједалица у БиХ, које често спроводимо у више градова, у сарадњи са полицијом.“
Избор-моје право је назив акције Удружења „Дјеца“, којом се, осим анкетирања жена са територије република бивше СФРЈ, и то о искуствима са порођаја, добила детаљна слика о лошим праксама порођаја на територијама ових земаља. Све је било у циљу веће акције за хуманизацију процеса рађања на Балкану. Тренд у свету је окренут према природном процесу рађања, смањењу царских резова, умањењу порођајних траума и очувању достојанства жена. Захваљујући донацијама (на жалост само из иностранства), обезбедили су такозване „сточиће за порођај у усправном положају“ за породилишта у Сарајеву и Тузли, чији су лекари показали спремност да пруже и овакву могућност породиљама, поред класичног и порођаја у води. На жалост, ниједно надлежно Министарство се није укључило да све подржи, иако су то препоруке Свестке здравствене организације за лакши и безболнији порођај. Вероватно би слични биланс био и код нас- неће нас убити ни епидемије ни бактерије, већ пасивност и непостојање жеље да се нешто мења, ако не због нас, онда због наше деце.
Мисија и циљеви су сродни онима које има и Удружење Родитељ, чији огранци у десет градова Србије спроводе сродне едукативне и здравствене активности, као и хуманитарне. Оно што је планирано за јесен у нашем граду су: бесплатни прегледи дечијих ауто седишта, сарадња са полицијом и вртићима на тему безбедности деце у саобраћају, наставак пилатеса за труднице у саветовалишту, обележавање Недеље дојења у Србији, као и посета Дому за старе.