ODRŽANA SEDNICA SKUPŠTINE GRADA
U petak (4. septembra) održan je prvi deo sednice redovne Skuštine grada Užica kojom je predsedavao predsednik Radiša Marjanović. Sednici nije prisustvovao gradonačelnik Tihomir Petković koji je imao ranije zakazan sastanak u Vladi Republike Srbije. Sastanak je zakazao za 4. septembar, jer je sednica Skupštine grada prvobitno zakazana za 3. septembar, pa je naknadno pomerena za dan kasnije, a gradonačelnik je sastanak u Vladi Republike Srbje zakazao pre promene termina sednice Skupštine grada Užica. Sednici su prisustvovali i poslanici Narodne Skupštine Republike Srbije Neđo Jovanović i Jovan Marković.
Na početu sednice, šef užičkih demokrata Jovan Marković tražio je da se raspravlja o gubitku 15,2 miliona evra za izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda u Gorjanima. Rekao je da nisu pravili nove projekte, jer su čekali ovu donaciju. Ovaj projekat je trebao da se radi iz tri dela. Da se uradi kišna, fekalna kanalizacija itd. Tačka nije stavljena na dnevni red, jer nije preložena u pisanom obliku. Glasalo se 17 za/24 protiv/0 uzdržanih.
Odbornik DS-a Miloš Vujić tražio je da se raspravlja o tome što Užice neće dobiti univerzitet, kako je kazao ministar prosvete Vlade Republike Srije Srđan Verbić. Tražio je i analizu rada gradonačelnika u Gradskog veća, ali ta tačka nije izglasana i stavljena u dnevni red (14/34/0).
Nakon toga izglasana je pauza od 30 minuta zbog zasedanja radne komisije. U pauzi izjavu je dao narodni poslanik i lider užičkih demokrata Jovan Marković.
U dnevni red nije uvrštena tačka dnevnog reda o centralnom postrojenju za otpadne vode. Šta ste konkretno hteli da raspravljate i Vaš komentar o tome zašto ta tačka nije uvrštena u dnevni red?
– Svedoci smo već nekoliko dana i nedelja da je aktuelna tema u gradu oko toga da je realizacija izgradnja postrojenja za otpadne vode ugrožena i da ta donacija propada. Zbog toga smo tražili da se to danas stavi na dnevni red u Skupštinu i da se odbornici i građani upoznaju sa tim. Da to bude odmah, a ne da se to razvlači u javnosti.
Zašto je tako urađeno?
– Mislim da je isključivi razlog zbog čega taj projektat i 15 miliona evra propada za građane Užica nesposobnost i mere aktuelnog gradskog rukovodstva i rukovodstvo pre ovog. Znači od 2012. godine.
Gradonačelnik je kazao da odgovornost snosi rukovodstvo od 2010. do 2012. godine.
– Što se tiče perioda od 2008. do 2012. godine mi smo završili sve poslove koji su bili predviđeni po našim akcionim planovma. Obezbedili smo 15.000.000 evra za taj posao, podršku Evropske komisije i resornih ministarstava Vlade Republike Srbije i evropskih fondova. Taj sporazum je, na kraju krajeva, ratifikovan i u Narodnoj Skupštini Republike Srbije 2013. godine. Radili smo na tome da, pored grada Vranja, grad Užice bude jedini grad koji će dobiti tu vrstu podrške. Kasnije je ušao i Kruševac. U pitanju je prva faza za tu studiju koju smo uradili i koja podrazumeva investiciju od 15.000.000 evra. Pored postrojenja planirano je da se uradi i zamena svih kolektora u gradu koji nisu u funkciji, kao i novi kolektori u Turici, Sevojnu, Adi i još nekiim delova grada u iznosu od 6.000.000 evra. Do tog trenutka mi smo uradili i planove regulacije, doneli odluke koje treba da donesemo i akcione planove. Uradili smo sve da donesemo te odluke koje su bile u funkciji da se taj posao završi. Isključivo zbog nerada posle 2012. godine, zbog toga što gradsko rukovodstvu u 2013. i 2014. godini nije radilo ništa, što ministarstvo nije radilo ništa, pošto nisu prepoznali značaj ovog projekta i što su ga stavili negde sa strane i taj projekat propada.
Činjenica je da poslednjih dana traje rat SNS-DS. Znači li to da se Vi ne osećate odgovornim zbog toga što nisu dobijene donacije. I ko je konkretno kriv? Da li je to samo 2011. i 2012. godina i tadašnje rukovodstvo?
– Još jednom naglašavam u periodu 2008. – 2012. godine završeni su svi poslovi koji su bili predviđeni. Uspeli smo da veoma intenzivnom kapanjom nametnemo to pitanje. Da grad Užice bude prvi u Srbiji. Urađena je Studija izvodljivosti, dobili smo podršku ministarsta da dobijemo novac u vrednosti od 15.000.000 evra, uradili akcioni plan, planove regulacije, pripremili sve odluke kako bi u 2013. godini ti ugovori bili ratifikovani u Vladi Republike Srbije. Znači, problem nastaje od 2013. godine do danas kada nije bilo nikakvih aktivnosti. Isključiva odgovornost je na rukovodstvima grada koja su bila u tom trenutku.
Na kraju, nekadašnji gradonačelnik je želeo da doda i sledeće.
– Konačnu potvrdu da je grad Užice dobio donaciju od 15.000.000 evra dobili smo 15. oktobra 2012. godine kada je gospodin De Žer zajedno sa još 20 ambasadora posetio Užice. To je bilo 15 dana pre moje smene i prosto je nemoguće očekivati da u tih 15 dana od tog dana rešimo i pitanje imovine i puteva, struje i svih ostalih poslova. Oni su odbili da stave tu tačku na dnevni red i mislim da je posebno političko licemerje optuživati ljude koji su vam ostavili pripremljen projekat, obezbeđene finansiranje, ugovorene poslove pre tri godine i da su krivi za nešto što vi niste uradili. I danas smo upravo hteli da otvorimo tu temu i da upoznamo odbornike oko značaja te teme i propusta koji su bili… Ne samo zbog pitanja odgovornosti, koje se ovde nameće, nego i zbog toga da pomognemo da se ovaj posao završi. Ako bi se u ovom trenutku na kvalitetan način postavile stvari, ako bi se dobila podrška Evropske komisije i ministarstava, ako bi se i ministarka ozbiljno uključila, a ne da daje paušalne izjave o rešavanju ovog problema, onda bi i građani prihvatili tu iinicijativu i ovaj bi posao bio završen. – zaključio je Jovan Marković.
Radiša Marjanović, predsednik Skupštine grada Užica, za naš list kaže:
– Danas je bio predlog da se, kao jedna od tačaka Dnevnog reda stavi i rasprava o postrojenju u Gorjanima. Vi ste to skinuli. Zbog čega je to skinuto i šta je odlučeno na sastanku grupe?
– Nismo skinuli, nego danas nije bilo moguće o tome razgovarati. O tome smo se sada, na pauzi zasedanja dogovorili, da će na tu temu sednica će biti 29. ili 30. septembra, a konačnu odluku ćemo doneti 22, kada dobijemo sve potrebne materijale. Svi koji su učestvovali u realizaciji tog projekta, zaduženi u odborničkim klubovima, odnosno, predsednici odborničkih klubova, da Skupštini dostave potrebne izveštaje pa ćemo mi, kada ih pogledamo, ukoliko budemo zadovoljni, uvrstiti u dnevni red, a ukoliko ne budemo, tražićemo dopunu, ali sve ćemo to završiti do 29. ili 30. septembra, a kada se to završi biće održana sednica Skupštine. Takođe će biti i informacija o osnivanju univerziteta u Užicu. Nema razloga da ne uvrstimo te dve tačke u dnevni red, ali moramo imati dokumentaciju i potrebne izveštaje da bi mogli o tome da raspravljamo.
Znači dve tačke samo?
– I još nešto sitno, ako budeu vezi kadrovskih pitanja. Danas za GKC nije bilo rešenje. Verovatno će tu biti još školskih odbora. To je ovih dana aktuelno. Menjaju se roditelji, a Savet roditelja to predlaže. Centralna tačka je postrojenje, druga univerzitet i onda ako još nešto bude.
Zašto danas nije ušla tačka o postrojnju u dnevni red?
– Zato što zavrednjuje posebnu pažnju, moraju se podneti izveštaji u pismenoj formi svih onih koji su učestvovali u izgradnji tog postrojenja. Inače, ja sam se sa gradonačelnikom dogovorio da najbrže što je moguće, a to je do kraja septembra zakažemo sednicu Skupštine na tu temu. Da mi, pre svega, kažemo svoje mišljenje, jer koliko sam zaključio, ovo su još uvek neformalne informacije da nam se otkazuje donacija. Ako se otkazuju donacije, onda postoje skupštinske odluke koje se moraju poništiti ukoliko se na ovaj način taj projekat ne finansira. Mi smo dali saglasnost na ugovor o finansiranju, odnosno ugovor o donaciji. To je naša obaveza da, ako donator kaže „odustajemo“, da nas obavesti i da mi donosemo odluku da poništavamo taj ugovor. Ima određenih urbanističkih odluka, planova i ako nema toga, mora sve to da se promeni da bi mogli urbanisti da taj prostor drugačije planiraju.
Tačke br. 1. i 2: U nastavku sednice, u okviru 1. i 2. tačke dnevnog reda razrešeni su narodni odbornici Nedeljko Milosavljević i Danica Marjanović, a svoja mesta su ustupili Stojiši Markoviću i Milovanu Ristanoviću, koji su nakon imenovanja položili zakletvu.
Tačka br. 3: JKP „Bioktoš“ iskazao je veću dobit od 50%. Raspravaljalo se oko smanjenja cena usluga zbog građana. Raspravu su pokrenuli Danijel Vukajlović (Pozitivno Užice) i Ivan Filipović (DS). Direktorka je iskazala da imaju dobit, ali ima i mnogo kredita. Ovo je peta godina za redom kako JKP „Bioktoš“ ostvaruje dobit. Sredstva će ići u investiranje, a ne u plate. Niko nije primljen i do kraja godine niko neće biti primljen. – kazala je direktorka JKP „Bioktoš“ Mirjana Radivojčević. Usvojen je Predlog o davanju saglasnosti na izmene i dopune programa i Predlog rešenja o davanju saglasnosti na odluku NO JKP „Bioktoš“ (54/0/0).
Tačka br. 4: Jovan Marković predložio je da se ono što se daje „Eko fondu“ šalje „Gradskoj toploti Užice“. Mazut jeste ekonomski isplativiji, ali je gas manje štetan. Direktor „Gradskih toplana Užice“ Zoran Šibalić kazao je da je cena mazuta 38, a gasa 66 dinara i da treba izdvajati pare iz budžeta grada, jer onda treba njihovo grejanje da plaćaju i građani koji se ne greju preko toplana, a to nije pošteno. Data je saglasnost na izmene i dopune pograma i Predloga rešenja o davanju saglasnosti na odluku JKP „Gradske toplane Užice“ (50/0/0).
Tačke br. 5, 6. i 7: Predlog rešenja o davanju saglasnosti na izmene i dopune JP „Stan“ i JP „Veliki park“ usvojene su bez rasprave (50/0/0). Takođe bez rasprave usvojen je Predlog rešenja o davanju saglsnosti na izmene i dopune „Gradske stambene agencije“ (36/11/0).
Tačka br. 8: Na predlog odbornika Miloša Vujića (DS) o Predlogu rešenja o davanju saglasnosti na odluku NO JKP „Vodovod“ o pokriću gubitaka za 2014. godinu, ova tačka je odgođena i o njoj će se raspravljati na narednoj sednici.
Tačka br. 9: Predlog rešenja o davanju saglasnosti na izmene programa poslovanja JU „Dečije odmaralište Zlatibor“ sa finansijskim planom za 2015. godinu usvojen je bez rasprave (45/0/0).
Tačka 10: Predlog odluke o izradi plana detaljne regulacije „Prvi partizan“ žestoko je kritikovao Radivoje Radivojević (DS) dajući primere gde je na drugih desetak mesta mogla da se izmesti. On je kritikovao taj predlog zato što bi trebala da se iseče velika količina drveća koje čini šumu na delu te parcele. Na to je odgovorio Zoran Plećević (LDP) koji je rekao da je to istina, ali da je teško naći lokaciju koja ispunjava sve postavljene uslove. Radivoje Radivojević je rekao da je to neistinsa i da po negde ima samo put i ništa više. Predlog oduke o izgradnji plana detaljne regulacije „Prvi partizan“ Užice – Bela zemlja je izglasan (35/8/0).
Tačka 11: Poslanik Neđo Jovanović kazao je da su on i nekadašnji gradonačelnik Jovan Marković začetnici ideje o osnivanju univerziteta. Iako ministar Srđan Verbić i Vlada Republike Srbije kažu da od univerziteta u Užicu nema ništa, oni će se i dalje truditi da univerzitet bude osnovan u Užicu. Za to će se zautezi i poslanici u Narodnoj Skupštini Republike Srbije Ivana Stojiljović (SNS), Neđo Jovanović i Jovan Marković. U Beogradu su održani razgovori i još ništa nije rešeno oko kolektora. Zato se moraju tražiti rešenja i voditi razgovori da Vlada Republike Srbije ne stavi tačku na kolektor. Da li će se postrojenje raditi u Gorjanima to će se videti, ali ćemo se truditi da se izgradi. Pozvaćemo i prethodne gradonačelnike da, ako hoće, pomognu. Zamolio bih odbornike da se po ovom, pitanju ne dele i da imaju jedinstven stav. – zaključio je Neđo Jovanović. Ivan Filipović je kazao da Demokratska stranka neće praviti probleme i da će pomoći koliko može. Dao je podršku ovom projektu u ime Odborničkog kluba Demokratske stranke. Nakon Ivana odbornicima se opet obratio Neđo Jovanović koji je rekao da je Studentski dom u velikom procentu završen i da se očekuje tender za nastavak radova. Izveštaj o izvršenju Odluke o budžetu grada Užica za period januar – jun 2015. je usvojen (31/8/0).
Između 12. i 13. tačke od 16.30 do 17 sati napravljena je pauza zbog nedostatka kvoruma. U 17 sati došao je odbornik Pozitivnog Užica Danijel Vukajlović i obezbedio kvorum za nastavak zasedanja.
Tačka 13: Predlog Odluke o izmenama i dopunama o komunalnom uređenju usvojen je bez rasprave (31/4/0).
Tačka 14: Zoran Plećević insistirao je da se u Ulici Kneza Lazara i Nikole Pašića, kao i kod Bolnice uvede naplata parkinga. Neka bude četvrta zona i 20 dinara dnevno, ali bolje i to nego ništa. Predlog o izmenama i dopunama odluke o posebnim parkiralištima vladajuća većina je usvojila (37/0/0).
Tačka 15: Načelnik lokalne samouprave Petar Vujadinović kaže da već 15 godina ni jednom radniku nije dodeljen stan i da sada nema novca za te potrebe. Predlog odluke o načinu korišćenja stanova i novca kojima je grad Užice nosilac prava raspolaganja je usvojen (37/0/0).
Tačka 16: Mnogo je bitnije da se uknjiži akumulacija „Vrutci“ i fabrika vode, nego što je uknjižen objekat „Vodovoda“ na Zlatiboru koji vi želite da prodate, samo da bi ga prodali. Da li imate odobrenje „Vodovod“-a da ovo prodate? Mi za ovo nećemo glasati. – kazao je u ime Demokratske stranke Ivan Filipović. I Danijel Vukajlović (PU) kazao je da ne treba prodavati objekat na Zlatiboru i da će u budućnpsti vredeti više. Sa njima se složio i Zoran Plećević koji je rekao da je dokumentacija nepotpuna i da je potrebno poništiti ovu odluku i povući ovu tačku. Kazao je da treba odgoditi za sledeću sednicu jer u domuntaciji ne piše ni koliko vredi, ni gde se nalazi, ni šta tu ima. Odbornik Milovan Ristanović je tražio da se formira komisija koja će sve podatke skupiti. Ivan Filipović podržao je Zorana Plećevića i kazao da 165.000 evra neće ništa doneti i da se ova tačka skine sa dnevnog reda. Na primedbu Zorana Plećevića, Petar Vujadinović je odgovorio da su oni odredili tržišnu vrednost i da ne zna kako su oni došli do te cifre. Zoran Plećević je tražio da se to donese na papiru kako bi neko stručan mogao to da protumači. Na kraju je za govornicu izašao član Gradskog veća Dragoljub Kostić i zamolio predsedavajućeg Radišu Marjanovića da Predlog odluke o utvrđenju nepokretnosti na Zlatiboru putem prikupljanja zatvorenih ponuda povuče sa dnevnog reda što je on i učinio.
Tačka 17: I u ovoj tački glavne uloge igrali su Zoran Plećević i Ivan Filipović ponovivši iste argumente iz prethodne tačke. Njima se pridružio i Danijel Vukajlović (PO). Predlog da se ova tačka skine sa dnevnog reda dao je Miloš Vujić, odbornik iz DS-a. Vidoje Drndarević rekao je da materijal za ovu tačku nije dostavljen odbornicima i zamolio Radišu Marjanovića da Predlog odluke o otuđenju neizgrađenog građevinskog zemljišta u Kosovskoj ulici br. 1 putem prikupljanja zatvorenih ponuda povuče sa dnevnog reda što je on i učinio.
Tačka 18: Ivan Filipović kazao je da vlast hoće da obori cenu objekta. Što da ruše pa da utvrđuju cenu? On traži da se prvo utvrdi tržišna cena kasarne u Krčagovu i predložio je se ova tačka povuče sa dnevnog reda. Zamenik gradonačelnika Užica Vidoje Drndarević je rekao da je ovo samo načelni predlog i da imaju jednog potencijalnog investitora koji je zainteresovan za ovu parcelu. Nećemo rušiti ako nemamo investitora. – zaključio je on. Nakon dogovora vlasti i opozicije predsednik Skupštine grada Užica Radiša Marjanović predložio je da se Predlog odluke o rušenju i otuđenju Gradskog građevinskog zemljišta u Kasarni „Četvrti puk“ putem prikupanja zatvorenih ponuda povuče što su odbornici jednoglasno usvojili.
Predsednik Skupštine prekinuo je sednicu u 18 sati. Za nastavak sednice bilo je 14 odbornika, a protiv 31. Nastavak sednice zakazan je za utorak (8. septembar) u 10 sati.
Milan Đokić