„КИКИНИ ДАНИ“
Трећа по реду манифестација „Кикини дани“, која је посвећена очувању успомена на Тијану Петровић Кику, одржана је у петак вече, 18. марта, у Градском културном центру. Циљ манифестације је очување мисије за коју се Кика залагала, за коју је живела и истицала на сваком кораку, а то је стварање изједначених услова особа са инвалидитетом. Тијана Петровић је преминула 2013. године.
На овогодишњим „Кикиним данима“ додељене су награде за најбољи литерарни рад ученика средњих школа, као и по први пут, а јединствен у Србији, конкурс за медије – за најбољи ТВ прилог, радио прилог, новински чланак и интернет чланак.
Професорка Биљана Грујичић рекла је да је жири ове године био врло једногласан при додели награда за ученике средњих школа, који су писали на тему интеграције особа са инвалидитетом. Прва награда припала је Милени Чантрак из Медицинске школе, друга награда Николи Миловановићу, ученику Ужичке гимназије и трећа награда припала је Вукашину Сретеновићу, ученику Техничке школе.
– Ово је врло емотиван тренутак, јер сам Кику познавала и овом приликом поздрављам њене родитеље. Сви пристигли радови су задовољили критеријуме и у односу на пре три године млади људи су јако сазрели – рекла је Биљана Грујичић.
Новинарка Биљана Кузмановић је у име жирија новинара доделила награде за најбољу ТВ емисију, радио емисију, портал чланак и новински чланак на тему инвалидитета.
– Овај јединствен конкурс раписан је 11. децембра и трајао до 18. фебруара. Стигли су прилози од 19 аутора, и веома смо задовољни одзивом, с обзиром да је ово први конкурс. Искористили смо право да не доделимо награду у категорији писаних чланака. Било их је, али нису задовољили критеријуме – рекла је Биљана Кузмановић.
У конкуренцији ТВ прилога награђана је Ана Манојловић, новинарка РТС-а у Београду, која је направила прилог „Живот без препрека“. У конкуренцији радио прилога награђена је Маријана Дамјановић Вучковић, новинарка РТВ Војводина, која је направила репортажу намењену слабовидим особама, док је Миланка Лана Николић из Београда, освојила награду у прилогу на интернет порталу „Пасаж“. Сви су они добили и статуу Цвет једнакости.
– Нисам очекивала да ће бити оволико вас овде и због тога сам много поносна. Мислила сам да ће бити овде само неколио људи, да за ово неће нико ни чути, ни знати. А вечерас сте ме својим програмом прошетали од суза до смеха, од Вукашиновог састава, до скечева ваша два члана. Пријатно сам изненађена. Тешко је направити причу тако да она заинтересује и оне који проблем имају и оне који тај проблем немају. Кроз однос друштва према мањинским групама се види однос друштва према свима нама, а новинари би требало да се баве тиме и да нађу начин да невидљиве људе учине видљивим – рекла је Ана Манојловић.
Миланка Лана Николић се такође захвалила награди.
Статуа Цвет једнакости додељена је и Немањи Видићу за заслуге и помоћ коју је пружио особама са инвалидитетима, а у његово име статуу је примила његова мајка.
Предраг Бакић, председник Удружења дистрофичара за Златиборски округ, поздравио је све госте.
– Особе са инвалидитетом се сусрећу са разним препракама и ми смо ту да се боримо да имамо исте могућности и иста права – рекао је Бакић између осталог.
У осталом делу програма учествовали су Мира Јовановић, Марија Карадаревић, чланови удружења, чланови музичке школе „Арс нова“ и балеринице из „Марије Маге Магазиновић“. На крају се свим учесницима и присутнма захвалио Чедомир Цицовић из Удружења дистрофичара.
З. Г.