МИНИСТАР ПРАВДЕ У УЖИЦУ
Министар правде Нокола Селаковић у среду, 1. јуна, обишао је нове просторије Окружног затвора у Ужицу и радове у Улици Марије Маге Магазиновић, где се прави нова зграда за Привредни и Прекшајни суд у Ужицу.
На старој згради затвора која се налази у центру Ужица извршена је реконструкција и надоградња кровног покривача у коју је уложено 15 милиона динара из буџета државе. Тај простор, од око 200 метара квадратних, намењен је за лекарску собу и превијалиште за лица лишена слободе, радне просторије за службе обезбеђења, третман и правне послове, као и архива од 1945. године.
Министар правде Селаковић, управник Окружног затвора у Ужицу Љубиша Вучетић и директор Управе за извршење кривичних санкција Милан Стевановић у разговору се поменуили да овај затвор није имао никакве услове за рад када су у питању службене просторије, а да је кров прокишњавао.
– До сада нисмо имали ни амбуланту, а сада смо је коначно добили. Немамо свог лекара, њега ангажујемо по потреби – рекао је Вучетић.
Према њиховим речима број притвореника и затвореника се смањује, односно како је објаснио министар Селаковић, број притвореника из општег криминала се смањује, јер се смањује и број становника, док се повећава број криминалаца из привредног криминала јер је привреда у порасту.
Нове просторије затвора опремљене су намештајем из производње КПЗ у Сремској Митровици. Урађена је и комплентна фасада установе.
Окружни затвор у Ужицу је један од 17 окружних затвора у Србији полуотвореног типа, основан крајем Првог светског рата. Тренутно се у њему налази око 50 притвореника и две притворенице, осуђених 20 особа и прекршајно кажњени 7 особа.
Министар је посетио радове на будућој згради Привредног и Прекршајног суда. Та зграда ће имати сутерен, приземље и четири спрата, и имаће укупно око 2.550 квадрата. У сутерену, на површини од око 660 квадрата биће паркинг са 14 паркинг места, посебни одељак Прекршајног суда (за спровођење скраћених судских поступака ван радног времена суда) и простор резервисан за све неопходне техничке просторије.
У оквиру приземља површине од око 500 квадрата биће писарнице за потребе оба суда, шалтери, главни хол, улаз за странке и улаз за посетиоце је одвојен, а ту ће бити пријавница и службе контроле улаза (правосудна стража). У приземљу ће бити и канцеларије за возача и достављача за потребе оба суда, као и тоалети за запослене и посетиоце.
На првом спрату, површине од око 520 квадрата, биће смештени кабинети судија Прекршајног суда, који ће се користити уједно и као суднице, канцеларије за судске сараднике, ИТ техничаре, просторије за подносиоце захтева за покретање прекршајног поступка, чајна кухиња и тоалети.
На другом спрату исте површине биће смештена управа Прекршајног суда, служба рачуноводства, просторија за странке и судско веће, један судијски кабинет, архива, економат, просторије за троје судија и два судијска помоћник Прекршајног апелационог суда, тоалети и чајна кихиња.
На трећем спрату, такође од 520 квадрата, биће кабинети судија Привредног суда, који ће се користити за суднице, једна велика судница за око 20 посетилаца, канцеларије за судске извршитеље, IT техничаре, чајна кухиња и тоалети.
И на четвртом спрату од око 495 квадрата биће смешетна управа Привредног суда, служба рачуноводства, просторије за странке и судско веће, судске сараднике, за упис у судски регистар, архива, економат, тоалети чајна кухиња.
На тавану ће бити техничке просторије.
Изградња ове зграде кошта око 150 милиона динара без ПДВ-а, а згради би требала да буде усељива за 13 месеци.
З. Г.