POTPREDSEDNICA VLADE U UŽICU
Ministarka građevine i infrastrukture, i potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović obišla je juče radove na rekonstrukciji postrojenja za preradu vode za piće u Užicu i najavila tender za drugu fazu gradnje, čija je vrednost procenjena na 280 miliona dinara. Iako su radovi u prvoj fazi kasnili dva meseca, ministarka je rekla da to nije veliko zakašnjenje. Ona je najavila u januaru javnu nabavku, u februaru raspisivanje tendera i radove u narednom periodu koji, moraju biti završeni za osam meseci.
– Drago mi je da smo uspeli da za godinu dana dogradimo tri nova objekta na postrojenju za prečišćavanju vode za piće. Za tu drugu fazu ministarstvo je u svom budžetu obezbedilo 280 miliona dinara, koliko se procenjuje da će koštati ta druga faza. Radovi će biti završeni u 2018. godini i duži period Užičani će biti mirni za snabdevanje vode – rekla je ministarka i dodala da Vlada Srbije na teritoriji cele Srbije ulaže oko 250 miliona evra oko snabdevanja vodom i rešavanja problema za kvalitetniju pijaću vodu.
Gradonačelnik Užica Tihomir Petković je rekao da je prva faza koštala 409 miliona dinara, od čega je ministarstvo dalo 360 miliona, a grad Užice 49 miliona dinara, dok je mimo tih 409 milina dinara JKP „Vodovod“ uložilo još 22,5 miliona za dodatne radove, koji su bili neophodni da se kompletira prva faza. On je rekao da je u ponedeljak ukinuta vanredna situacija koja traje od kraja 2013. godine.
– Ovaj projekat je podeljen na dve faze zbog finansiranja. Suština je bila da se iskoristi najviše od postojećih objekata koliko se može, a pored toga, morala su da se izgrade tri objekta i to objekat fokulacije koje služi za efikasnije bistrenje vode, drugi objekat za ozoniranje i treći objekat je laguna taložnik. Osim ta tri nova objekta, vršena je značajna rekonstrukcija na postojećim objektima, kao što je pulzator, koji je pretvoren u taložnik sa lamelama, rekonstrukcija peščanih filtera cevne galerije, uvedena je jedna potpuno nova linija krajnje prerade, gde se koristi hlor dioksid, kupljen je deo laboratorijske opreme, koji je neophodan da bi se vršila analiza vode i rekonstruisan je deo mašinske i elektro opreme. Ozonizacija je krenula i u ovom momentu sa sigurnošću tvrdimo da Užičani piju potpuno ispravnu vodu sa Sušičkih vrela. Sve ovo vreme, od decembra 2013. godine, kada su se u pijaćoj vodi pojavile cijanobakterije, na snazi je bila vanredna situacija, koja je juče, nakon završetka ove prve faze – rekao je gradonačelnik Užica.
Prvobitan objekat je izgrađen 1980. godine, a 1986. godine je završena akumulacija u Vrutcima i cevovod sirove vode.
– Sve je dobro funkcionisalo do decembra 2013. godine kada su pronađene alge, cijanobakterije, u pijaćoj vodi. Zahvaljujući tada predsedniku Vlade, sada predsedniku države Aleksandru Vučiću, Vlada Srbije je izdvojila milion evra i omogućila građanima Užica da brzo pređe na snabdevanje vodom sa Sušičkih vrela. U oktobru 2016. godine krenuli su radovi i posle 36 godina zahvaljajući novcu Vlade Srbije krenuli su radovi na rekonstrukciji postrojenja za preradu vode za piće. Užičani smatraju jednog od najboljih predsednika opštine Užice Petra Antonijevića, po kome nosi ova fabrika naziv, i koji je omogućio, zajedno sa svojim saradnicima, da se reši pitanje snabdevanje pijaće vode. Nadam se da će i oni ljudi, a ima ih dosta, koji danas učestvuju u ovom projektu, jednog dana biti pominjani u istoriji Užica, a posebno potpredsednica Vlade Srbije, jer praktično kroz ovu rekonstrukciju dobijamo najsavremeniju fabriku vode. Sada pijemo veoma kvalitetnu vodu. Odgovorno sam tvrdio, sve vreme smo imali kvalitetnu vodu – rekao je Petković.
– Na brani Vrutci postoje tri vodozahvata na različitim dubinama i sada je u funkciji samo jedan i to onaj na najvećoj dubini. Analize od prošle godine pokazale su da na toj dubini ima najmanje algi. Ono što je najbitnije, u drugoj fazi ovo postrojenje će dobiti objekat sa aktivnim ugljem, koji obezbeđuje sigurnost da Užičani mogu da se vrate na snabdevanje vode sa akumulacije Vrutci – rekao je Petković.
Petković je još naveo da je planirano da JKP „Vodovod“ u narednoj godini uđe i u rekonstrukciju dela cevovoda, koji su stari preko 40 godina.
– Rekonstrukcija će se raditi, ne samo azbestnog dela cevi, već i čeličnog dela vodovoda, koji ide prema Sevojnu, a koji je u katastrofalnom stanju. Danas imamo situaciju da na svakih 15 dana ili sedam dana pucaju cevi. „Vodovod“ će svojim sredstvima da krene u zamenu i moramo se pohvaliti da imaju 90 miliona dinara na čuvanju u banci, pa neka stave te pare u funkciju za zamenu cevovoda – rekao je Petković.
Potpredsednica Vlade je dodala da u Ministarstvu imaju novca za određene programe što se tiče zamena cevi, pa nakon upoznavanja sa užičkim problemom možda može i pomoći.
Zvezdana Gligorijević