DR RADE MARKOVIĆ – KLINIKA „HIPOKRAT“
U okviru poliklinike „Hipokrat“ radi ginekološko-akušerska ordinacija sa najsavremenijom opremom i osobljem na kome bi mnoge klinike u Srbiji pozavidele. O radu ordinacije i šta se sve radi u njoj razgovarali smo sa primarijusom dr Radom Markovićem.
UN: Šta ovu ordinaciju odvaja od drugih?
– Radimo kompletne ginekološke i akušerske preglede, detekcije i dijagnostiku. U suštini, ordinacija najviše radi na unapređenju zdravlja žene. Pacijentkinja kada dođe kod nas osetiće komfor, prijateljsku atmosferu, žena se oseća prijatno, biće pregledana najsavremenijim aparatima i biće dočekana i ispraćena osmehom.
UN: Kojom opremom raspolažete?
– Aparat koji mi posedujemo nema nijedna klinika u zemlji, nijedna bolnica. Naš ultrazvučni aparat 4D HD lajv poseduje jedan od najsavremenijih softvera. Pored toga, radimo video kolposkopiju, koja omogućava da se utvrde promene na grliću materice, kao na primer rani karcinoma grlića materice i da sve što lekar vidi, vidi i pacijent na monitoru. Sve se to snima, pa snimak može i sutradan da se vidi. Radi se i Papanikolau test i sve druge vrste testova, brisevi na gram pozitivne i na gram negativne bakterije, na hlamidiju, mikoplazmu i ureoplazmu. Takođe, tu je i biopsija grlića materice, klasična konizacija i lupkonizaciju sa termokauterima, otklanjanje kondiloma, minimalna invaziona hirurgija, koja u svom cilju ima prevenciju, radimo histeroskopiju, dijagnostičku i operacionu, i ofis histereskopiju. Sve se radi ambulantno i žena posle može da ide kući i ne mora, kao u bolnici, da leži tri dana. Takođe radimo i CTG, akušerski pregled, kardiotopografiju…
– Kod nas su rezultati Papanikolau testa gotovi istog dana i sestra poziva pacijentkinju, da po dospeću rezultata može doći i podići ih. Sestra će pozvati i kada stignu rezultati i za druge briseve i testove, kao i za biopsiju. Dakle, kod nas je brza dijagnostika i ide se na jednodnevnu hirurgiju.
UN: Recite nam nešto više o ultrazvuku-4D HD lajv?
– Jedan od ciljeva naše ordinacije je praćenje normalne i visokorizične trudnoće. Pri tom akcenat stavljamo na rane detekcije anomalija. Zato se rade neinvazivne i ivanzivne metode. Neinvazivne metode su ultrazvuk 2D, 3D i 4D, 4D HD lajv, krvni testovi i pernatalni test. Ultrazvučne preglede 2D, 3D i 4D HD lajv radimo na dva moderna ultrazvučna aparata, od kojih je jedan najmodernijih generacija. Ovaj aparat omogućuje uočavanje svih detalja od bebe. Kvalitet slike ovim aparatom je visoka rezolucija. Na ekranu se pokazuje figura bebe, koja može da se gleda iz bilo kog ugla. Spoljašnji izgled ploda se sasvim lepo vidi i može se analizirati. Određeni detalji se mogu snimiti i kasnije posmatrati i analizirati. Ali, najbitnije je da žena dolazi na redovne zakazane preglede. Bitno je da se dođe od 10 do 12 nedelje da se utvrdi da li je u pitanju jedan ili dva ploda, da se odredi starost ploda, da se uradi 4D sa skriningom na Daunov sindrom i druge testove, kao i predlog da se uradi pernatalni test ukoliko je potrebno, Od 15 do 17 nedelje trudnoće zakazuje se sledeći pregled i već se vidi razvijenija anatomija, vide se ruke i noge, a kod nas to sve može da posmatra i porodica. Od 22 do 24 nedelje radi se fetalno srce na nivou koji znate. Ako se primeti neki rizik, pri čemu se vodi računa na opterećenost pacijenta lekovima, nasleđu, bolešću i sve što je rizično, upućujete pacijenta dalje u bolnicu ili kliniku, gde će konzilijum lekara dati svoje mišljenje ili poslati na anatomski ultrazvuk. Svi ti testovi su potrebni da se uradi da bismo mi znali koje bi pacijente prebacili u invazivne testove. Potrebno je da se detekcijom anomalija vidi što ranije i neke anomalije već se mogu videti sa 12 do 15 nedelja. Kasnije, od 22 do 24 nedelje radi se jedna detaljnija eho anatomija ploda i tada ako se primeti nešto, upućuje se u tercijalne centre. Kasnije, oko 32 nedelje vidi se lepa anatomija ploda i pacijenti uživaju gledajući svoju bebu. Znači, tu je razlika između medicinskog korisnog ultrazvuka i onog kada pacijent uživa u tome. Uvek bih uradio 4D. Bitno je da pre svega imate znanje za 4D HD lajv, a koje ja sigurno imam, jer sam išao na mnoge seminare i sarađujem sa ljudima koji rade na softverima ovog aparata. Takođe je bitno posvetiti se dugo pacijentu, otkriti, ukazati i ako otkrijete nešto, da pošaljete dalje. Znači, treba sprečiti zloupotrebu ultrazvuka u estetske i marketinške svrhe, I na kraju da zaključim, pacijentkinja koja vidi svoju bebu, rukicu, nogicu, srce, pluća, usne i nos, njoj je lepo i odlazi zadovoljna, a to je najbolja terapija. Inače, 4D HD lajv ima i drugu namenu, o kojoj ću kasnije pričati.
UN: Ipak, da li može ponekad da se pogreši ovom metodom?
– Svakom pacijentu preporučujem ovaj pregled, mada i on ima svoja ograničenja, a to zavisi od stanje ultrazvučnog aparata, položaj majke, položaj ploda. Stopa detekcije ploda je 80 posto. I najbolje obučeni lekari na ovom aparatu stalno vode borbu da se nešto ne potkrade, a istovremeno radimo i na tome da edukujemo i pacijente. Zbog toga sada radim na usavršavanju srčanih anomalija kod beba u stomaku, da ne bih samo rekao plus ili minus, kuca ili ne kuca srce. Cilj mi je da vidim da li je nešto atipično, jer naš zadatak je da vidimo da li ima ikakve sumnje, pa ako ima da pacijenta uputimo dalje kod specijalista za to. Inače, na ovom aparatu moraju da se popune sve rubrike, jer te bukvalno pita i za mozak, srce, ruke i sve ostalo. Ako nešto izostavim, aparat neće izbaciti riport. Zato, kada se pažljivo radi, takav pregled traje oko sat vremena. I da pojasnim, nekada su se pacijenti sa rizičnim trudnoćama slali kod eksperata, ali ta kategorija više ne postoji, postoji samo anatomski ultrazvuk, jer i ti lekari nisu smeli sebe da zovu ekspertima, jer ko je na ovom svetu koji može sto posto da kaže da je sve u redu, da sve vidi. Ipak, nivo znanja je podignut na veoma, veoma visok nivo.
UN: Zašto je potreban pernatalni test?
– Mi radimo i taj test. Sa 4D HD lajvom i pernatalnim testom je veća sigurnost za dijagnostiku. Svi ti testovi su potrebni da se urade da bismo znali koje bi pacijentkinje prebacili u odgovarujuću ustanovu. Rade se invazivni testovi od 8 do 10 nedelje. Pored pernatalnog testa, po potrebi i ako pacijent prihvati, radimo i biopsiju čupica posteljice. To se uradi pod kontrolom ultrazvuka i pošalje se na analizu, koja će pokazati da li beba ima Daunov sindrom ili ne. To je invazivna metoda i nosi rizik prekida trudnoće, jer se bode stomak, materica i posetljica. Druga metoda je amniocenteza, koja je invazivna metoda, gde se pod kontrolom, iglom uzima plodova voda, a potom je šaljemo na analizu i određuju se genetske anomalije. Takođe, može da se radi hordocinteza, kada se punktira pupčanik, uzima krv i pošalje na analizu. Mi hordocintezu ne radimo i ako je potrebno da se radi, pacijentkinju šaljemo u odgovarajuću ustanovu. Dakle, ako je nešto rizično, tom je mesto na klinikama. Upravo naš zadatak je da selektiramo ono što je za bolnicu ili kliniku, a šta je za dnevni rad i mi možemo da uradimo.
UN: U ordinaciji „Hipokrata“ radi se na sterilitetu. Šta konkretno?
– Radimo kompletan pregled bračnih parova i tu sarađuju ginekelog, biolog i urolog. Rade se analize sperme, inseminacija, radi se kompletan SIS, a to je gledanje prohodnosti kanala i to je bezbolno pod kontrolom ultrazvuka. Naša ordinacija je jedina u regionu koja radi ovaj pregled sa kontrastom. Radimo i histeroskopije, i dijagnostičke i operativne, hormonske analize, briseve. antra folikul brojanje i pregled folikula i to može samo sa 4D tehnologijom. Takođe, ovom tehnologijom radimo detekcije anomalija materica, i to je najveća primena 4D HD lajv aparata. Sa histerosonografijom, dakle pod kontrolom ultrazvuka, ubacujemo fiziološki rastvor u jajovode i matericu. Ova metoda daje mogućnost da vidimo kako izgleda materica, jajnik, jajovodi, da li su prohodni. Svaka žena, pre nego što krene sa stimulacijom ovulacije, treba da uradi tu metodu SIS, bezbolno, sa fiziološkom tečnošću i po potrebi sa kontrastom, da se vidi da li su prohodni jajovodi. Ne vredi stimulisati ovulaciju, ako su zapušeni kanali. Kada se sve to ispita i ako ima potrebe, onda se histereoskopski može intervenisati. To znači da se histereoskopom uđe u matericu bez širenja, bez anestazije i gledamo, i ako vidimo nešto, možemo odmah da ga tretiramo. Svaka žena bi trebalo da uradi ovu dinamiku i zato veliki broj žena iz drugih gradova dolazi kod nas. jer imaju mogućnost da brzo i efektno odrade dijagnostiku, a ne da se zamaraju noseći te kese sa brisevima i razmišljanjem kada će doći na red za ultrazvuk i histeroskopiju. Dakle, 4D HD lajv nije samo za slikanje bebe.
UN: Šta još radite u ovoj ordinaciji?
– Radi se silueta ultrazvukom, kao i ultrazvučni kolor dopler, a to je tehnika za neinvazivno merenje cirkulacije krvnih sudova fetusa. Skidamo i kondilome kod žena i muškaraca, kojih danas ima dosta kod mladog sveta. Sa jednom klinikom u Švajcarskoj počeli smo saradnju, koja se odnosi na terapiju i infekcije ranica grlića materica, da tretiramo ranice.
UN: Na kraju, šta preporučujete ženama?
– Žene ne treba da idu kod ginekologa samo kada su trudne i kada krvare, nego treba ići bar dva puta godišnje na preglede. Ne želim mnogo da se hvalim, ali posle mog velikog iskustva, mog usavršavanja na mnogim seminarima, bezbrojnih saradnji sa svetskim stručnjacima, siguran sam da mogu pružiti ženi odgovoran pregled.
Zvezdana Gligorijević (Užička nedelja 975)