ИЗЛОЖБА РУЧНИХ РАДОВА
У Градском културном центру одржана је изложба ручних радова на којој је било 27 штандова. Руке вредних жена плеле су, хеклале, шиле,везле, шарале, савијале прсте око разних украса, цвећа, накита, правиле уметничке радове … Многима од њих то дође као додатни приход, некима главна делатност, а појединим, високо образованим, то је главни извор прихода.
Александра Цвијовић је завршила Вишу грађевинску школу, али нема посла. На свом штанду је изложила цветне аранжмане.
– Радим ову декорацију од цветних аранжмана, цветове за свадбе… Немам посао и почела сам са овим да се бавим. Ово је креативно, што ме испуњава – рекла је Александра.
Рада Тошић-Лазић је многе заварала својим миришљивим сапунчићима. Многи су мислили да су колачи, јер неописиво подсећају на њих.
– Ово ми је прва изложба. Не радим нигде, а да правим сапунчиће дошло је сасвим случајно. На једном вашару видела сам да је велика гужва око тезге. Одем и видим украсне сапунчиће. Купила сам неколико, а онда сам и сутрадан отишла да их купим. Упознала сам се са тим људима. Сада и ја правим те сапунчиће са мирисом меда, цимета, кафе, ланеног семена…, а основна база су листићи од сапуна. Долазе и гледају, изгледају им занимљиво, па неки чак мисле да су колачи – казала је Рада.
Ружа Марковић из Волујца изложила је вез комбинован са хекланом чипком и платном.
– Ово ми је трећа изложба овде и веома је лепо. Не знам да ли ћу више ово моћи да радим, јер је потребно доста времена и стрпљења. Сада више плетем џемпере, има више заинтересованих – казала је Ружа.
Велику пажњу привукла је девојка у зеленој раскошној хаљини. Зове се Ивана и овде је у улози модела. На њој је ручно рађена хаљина (вредна 25.000 динара) и хаљина је само део уникатних хаљина бутика „Доне Да Милано“, који је отворила Борјана Рогић из Либије.
– Ова хаљина, као и све друге, су уникатне. Отворила сам бутик пре четири месеца. Поред хаљина радим и венчанице. Рођена сам и живела сам дуго у Либији, а пошто је мој отац Ужичанин, дошли смо у овај град и ту планирам да живим – рекла је Борјана.
И Женски центар је изложио своје производе.
– Ово су производи од рециклираног материјала. Ми смо покренуле пројекат којим од рециклираног материјала шијемо цегере, кецеље и слично. Ту је запослено десет жена, од којих су четири са инвалидитетом. Ово су наши први кораци на тржишту и надам се да ће бити успешни, јер од тога зависи даљи развој овог пројекта – рекла је Марина Туцовић из Женског центра.
Организатор ове треће изложбе по реду је Форум жена Јединствене Србије. Лела Божић је на отварању поздравила све присутне и рекла да се број учесника и гостију из године у годину повећава.
– Битно је напоменути да учеснице у својим радовима користе и нове технике, тако да на овој изложби имамо и еко ручне радове и радове од рециклираних материјала. Ручни радови су дуго били традиционална делатност, резервисана искључиво за жене и њихову приватну сферу, којом су се бавиле у паузама од кућних послова. Захваљујући разним техникама ручних радова, жене су украшавале своју кућу, правиле одећу, креирале маштовите поклоне, стварајући тако дивну традицију, која са собом носи како естетску, тако и емотивну вредност и показајући да су стуб сваког домаћинства, породице и друштва. Непролазну лепоту саткану умећем вредних руку, али и љубављу и маштом, и на овај начин чувамо од заборава, јер наше жене имају посебну интелигенцију, коју усмеравају у искоришћење свих ресурса. У овим дивним облицима ручних радова, као што су хеклање, плетење, вез, израда накита, слика, сувенира, разних предмета, свака жена је испричала своју причу и у њу унела унинкатност и посебност – рекла је Лела Божић.
Она је додала да жена, као вредан члан друштва, као мајка, супруга, сестра, данас кроз своје ручне радове прави нове форме активизма, скреће пажњу на друштвене околности, те је треба посматрати и изван традиционалних оквира, као неког ко није само ту да васпитава, дочекује, испраћа, већ и као предузетницу, некога ко може да креира, организује, управља и доприноси развоју заједнице.
– Самим тим она употпуњује улогу за коју је створена и на позитиван начин доприноси атмосфери и осећању јединства унутар заједнице, што и вечерашнај изложба доказује – закључила је Лела Божић.
Председница Форума жена ЈС Снежана Ристовић, која ради у ГКЦ-у и која такође има штанд на изложби, каже да је циљ изложбе да се прикаже жена од традиционалног до савременог, од породице до шминке и лап-топа.
Програм отварања је употпуњен хором Златиборске виле, КУД-ом Први партизан, ученицама Ужичке гимназије Дејаном Живковић и Александром Милекић, које су отпевале две песме, песникињом и прозаистом Нађом Ђоковић и денс групом плесног клуба „Лот Лоријен“. Отварању су присуствовали и званичници града, представници разних удружења и полиције.
Изложба је отворена у четвртак вече и трајаће до петка до 19 часова.
З. Г.