početak GRADSKAINFO Da li će Donald Tramp pomilovati Roda Blagojevića

Da li će Donald Tramp pomilovati Roda Blagojevića

od nedelja
708 pregleda

DUG JE PUT OD „OTPUŠTEN SI“ DO „OSLOBOĐEN SI“
Sigurna sam da se mnogi od vas sećaju Roda Blagojevića, jedinog američkog guvernera srpskog porekla, koji je od 2003. do 2009. bio na čelu države Ilinois. Ovaj šezdesetjednogodišnji bivši bokser, fanatični ljubitelj Elvisa Prislija, član Demokratske partije, otac, suprug i zet, od 2012. godine je na izdržavanju 14-godišnje zatvorske kazne, zbog korupcije i zloupotrebe položaja.
Naravno da smo ga, po principu daleko od očiju, daleko od srca (a posebno od kada je iza rešetaka) i mi ovdašnji Srbi zaboravili, sve do pre neki dan, kada ga je predsednik Donald Tramp ponovo doveo u žižu javnosti. Možda će odlučiti da mu smanji kaznu.
Porota je u decembru 2001. godine proglasila krivim Roda Blagojevića po 17 tačaka optužnice u ponovljenom suđenju. U slučaju pokušaja prodaje bivšeg senatorskog mesta predsednika Obame (i to kome drugom, nego Opri Vinfri lično), porotnici su odlučili da je Blagojević kriv i za korupciju, podmićivanje, uz potvrdu pređašnje presude za davanje lažne izjave FBI.
Odluka porote iznenadila je i samog Blagojevića, koji je dve i po godine nastojao da dokaže svoju nevinost. On je uz pomoć advokata pokušavao da dokaže da su tajno snimljeni razgovori, koje savezni tužilac koristi kao dokaze, samo razgovori političara koji vole da glasno razmišljaju.
Iskreno, tužioci nikada i nisu dokazali da je Rod Blagojević po pomenutim optužnicama profitirao i jedan cent, ali su tužbu zasnovali na tvrdnji da je po zakonu i pokušaj mita i korupcije takođe krivično delo, pa su u tom smeru i instruisali porotu u novom sastavu. Teoretski, Blagojeviću je za sva navedena dela pretilo 300 godina zatvora, retki analitičari predviđali su mu doživotnu robiju, a oni realniji ipak tvrdili da će odležati šest ili sedam godina, koliko je dobio i njegov prethodnik na funkciji guvernera Ilinoisa, Džordž Rajan.


I eto, posle nešto više od 6 godina odležane kazne, a posle emotivnog pisma koje je predsedniku Trampu uputila njegova ćerka, Anny, moleći predsednika da uzme u obzir sve okolnosti i sve propuštene važne dane u njenom i životu njene sestre Amy, tokom očevog boravka u zatvoru. Predsednik Tramp se potom obratio novinarima tvrdeći da je 18 (opet je neobavešten, Rod je osuđen na 14) godina previše za potpuno beznačajna dela, kojima se, manje-više, bave svi političari tokom dužih ili kraćih karijera, te da ozbiljno razmišlja, ne o opraštanju dela, već o skraćenju presude o zatvorskoj kazni.
I zaista, u državi u kojoj je Blagojević četvrti guverner iza rešetaka, politički je običaj da se diluje ispod stola, po principu „ruka ruku mije“, ali je slabost da o tome govori, Blagojeviću došla glave. Iako je sedam dana i sam svedočio pred porotom, nastojeći da se predstavi kao žrtva saveznih tužilaca i viših političkih sila i bude upamćen kao običan, porodični čovek, porota je uspela da razluči gde je on i kada prešao granicu zakona, a ne samo dobrog političkog ukusa i poslovnih manira. Zato se danas protivnici Trampove odluke da ga oslobode pozivaju na snagu američkog pravosudnog sistema, odluka porota i sudija, tvrdeći da će ovakvo mešanje predsednika čitav sistem dovesti u pitanje i pod sumnju.
Ja lično sam sigurna da je još od kada je Blagojević učestvovao u čuvenom Trampovom rijaliti TV programu “Poznati šegrt” uspostavljena značajna veza između dvojice kosatih muškaraca i njihovih poznatih frizura. Ko zna, možda su imali i istog frizera ili makar razmenjivali savete o farbanju kose. Tada je Tramp bio samo bogati kapitalista, danas je predsednik (ne baš i vlasnik) Amerike, a jadni Rod je prešao mnogo teži put po trnju, ne stižući do zvezda. Doduše, moram priznati, prema slikama iz zatvora, sa sedom kosom izgleda mnogo bolje, što može biti znak i da se iza rešetaka federalnog zatvora “Englewwod” u Koloradu suštinski preobrazio.
Oni retki koji su stali u odbranu Roda Blagojevića i dalje tvrde da je korupcija glavna odlika politike u Ilinoisu, korumpiranoj državi u kojoj svi političari rade isto što i Rod Blagojević. Samo je on o tome mnogo voleo da priča. Zato su ga, valjda, i uhvatili!
Upoznala sam Roda Blagojevića i nekoliko puta radila interjvue sa njim, uključujući i onaj na guvernerskoj inauguraciji u Springfildu, 2003. godine, i moram priznati da je bio zanimljiva politička figura. Protežiran, ali i politički uništen od strane sopstvenog tasta, uticajnog čikaškog političara Ričarda Mela, koji se nije libio da muža svoje jedine ćerke Patricie uzdigne do zvezda, ali i baci u blato, to jest legalno smesti iza zatvorskih rešetaka, napisao je i knjigu “Guverner”, obilazio noćne programe uticajnih TV mreža, ne bi li makar javnost ubedio u svoju nevinost, i čini se do samog kraja verovao da jeste nedodirljiv i da mu niko ne može bas ništa. Pogrešna procena skupo ga je koštala, a danas stariji, i valjda pametniji, verovatno već ima rukopis za novu knjigu “Zatvorenik”, posle koje bih i ja svakako volela da uradim novi intervju sa njim.
Čikaška javnost s nestrpljenjem čeka odluku predsednika Trampa, a mnogi se iskreno i nadaju da će se Rod uskoro vratiti ženi i svojim ćerkama. Daleko od politike i realiti TV programa.

Mila Filipović

Comments

comments

Povezani tekstovi

Napišite komentar

* Koristeći ovaj obrazac slažete se da podatke čuvamo i koristimo na našem sajtu.