За програм Градске галерија из буџета града издвојено је милион динара. Према речима директора Зорана В. Цветића, излагачки програм Градске галерије за 2016. годину предвиђа 10 самосталних и групних изложби и реализацију додатних едукативних програма. Тако ће прве четири изложбе бити изложбе уметника рођених шездесетих година, а као и сваке године програм ће отворити уметник из Ужица.
– Прва изложба којом галерија отвара сезону је самостална изложба ужичког сликара Сретена Танасковића, који ови године обележава јубилеј свог ликовног стваралаштва. Он је познат и по иконостасима, скулптурама и цртежима. Танасковић ће се ужичкој публици представити са сликама, цртежима и објектима, с тим што ће имати посебан амбијент. План је да све буде као у једној катакомби са посебним сијалицама. Изложба ће бити отворена 18. фебруара и трајаће до 18. марта – рекао је Цветић.
Друга изложба ће бити отворена 24. марта и трајаће до 22. априла и то је изложба графике уметника Димитрија Пецића из Београда.
– Димитрије Пецић је актуелни аутор на домаћој сцени и тренутно је на докторским студијама на Факултету ликовних уметности у Београду и на том факултету ради као редовни професор. Члан је УЛУС-а и руководилац је Центра за графику и визуелна истраживања Факултета ликовних уметности у Београду. Добитник је великог броја значајних награда у области ликовне уметности. Димитрије Пецић негује особену ликовну поетику која сугерише на околину тј. пејзаж. Облици су аскетски очишћени од сувишног, рационално означени чистом линијом и бојом. Форма је више мелахолична – казао је Цветић.
Трећа изложба је мултимедијалног уметника Николе Жигона, који се огледа у најразличитијим ликовним дисциплинама, видео арт, уметничке инсталације и учествовао је и излагао у земљи и иностранству.
– Он ће на изложби у Галерији представити радове из најновијег циклуса Додекатлос. Реч је о композицијама, које су надахнуте грчким митовима. Изложба ће обухватити четрдесет пет платна великих димензија, насталих у протекле три године – појаснио је директор Галерије и додао да ће ова изложба трајати од 28. априла до 20. маја.
Као четврта изложба у овогодишњем програму Градске галерије је изложба скулптура и објеката београдског вајара Здравка Јоксимовића.
– Вајар Здравко Јоксимовић је један од актуелних уметника савремене ликовне сцене у Србији. На изложби ће се представити радовима, скулптуре и цртежи, насталим у периоду 2013 – 2014. године. Аутору је својствена комбинација различитих материјала кожа, дрво и метал, који су на први поглед неспојиви у чврсту ликовну целину. Како сам каже, личну, интимну сценографију и чисту ликовност, а са фином иронијом, тумачи окружење у коме живимо. Ова изложба ће бити од 31. маја до 24. јуна – рекао је Цветић.
Затим следи групна изложба „Омладински ликовни клуб“ од 30. јуна до 22. јула и тај програм има за циљ афирмацију младих ликовних уметника, превасходно из Ужица, али и уметника из других средина. Ове године ће излагати: Анастазија Богдановић, Ана Лазић, Татјана Каравелић, Сара Николић, Тамара Ждерић, Вељко Ваљаревић и уметничка група „Ризби“, свеукупно 12 аутора. То ће бити у неколико групних изложби, а сумарни каталог делатности ће бити публикован крајем године.
Као и сваке године, у августу ће бити изложба „Они који долазе“, где се окупљају ужички студенти на уметничким факултетима и академијама. То је традиционална манифестација, можда једина те врсте у земљи.
Потом од 8. до 29. септембра биће изложба посвећена преминулим уметницима „Они које не заборављамо“.
– На овој изложби биће представљено дело реномираног, рано преминулог уметника Зорана Матића из Бајине Баште, а поставку ће чинити слике и цртежи из ауторове заоставштине – додао је Цветић.
За прославу Дана града Градска галерија ће наставити већ устаљену сарадњу са Галеријом САНУ и академиком Љубомиром Симовићем, па ће бити представљени аутори или групе аутора, чланова Академије, односно ствараоци који су оставили дубок траг у српској и југословенској уметности. То је планирано за Дан града и изложба ће трајати од 7. до 28. октобра.
У новембру од 8 до 29. планирана је изложба Међународне колоније уметничке керамике Злакуса, а од 13. децембра и у јануару 2017. године одржаће се Регионални ликовни салон, који представља смотру ликовног стваралаштва у региону.
– Градска галерија ће наставити сарадњу са Народним музејом у Београду, Музејом савремене уметности у Београду, Музејом примењене уметности и удружењима ликовних уметника УЛУС-ом и УЛУПУДС-ом. Поред редовног излагачког програма, планирамо и програм за децу предшколског узраста и основних школа у Ужицу. Циљ је да се деци у овом узрасту, кроз интерактиван педагошко-ликовни рад, приближи уметност као будућој публици и будућим ликовним ствараоцима. У оквиру овог програма Градске галерије, прошириће се сарадња са Графичким колективом из Београда и реализоваће се изложба кореанске уметнице Ким Со Хи, која ће се представити цртежима и графикама. Такође, две значајне установе културе прошириће сарадњу, тако што ће се у Графичком колективу реализовати изложба Савремени италијански графичари (радови из колекције Градске галерије) – рекао је Цветић.
На крају је рекао да је Градска галерија аплицирала за средства код „Градова у фокусу“ за „Ноћ графита“, који би, ако буде одобрен новац, реализовала заједно са Градским културним центром.
– У башти ГКЦ-а би се правили графити, али не на зиду, већ на платну и то би припадало урбаним графитима. Цео тај програм би био праћени хип-хоп музиком. То би заиста био један добар интермедијални догађај – додао је директор Градске галерије.
З. Г.
1 komentar
Puno dobrih ideja. Valjda ce i realizacija istih biti takva.