Grad Užice finansirao je sa 235.000 dinara nabavku 50 ležaljki i 25 suncobrana, koji su danas postavljeni na Gradskoj plaži.
– Građani će moći besplatno da ih koriste. Drago nam je da vidimo da gradska plaža ima sve više šetača i rekreativaca. Iz godine u godinu, što smo se obavezali, obogaćujemo plažu nekim sadržajem. Žao mi je što nema mnogo kupača, ali razumljivo je, voda je hladna – rekao je Petar Blagojević, gradski većnik, podsećajući na vremena kada su plažu zvali „Užičko more“.
Dragoljub Kostić, član Gradskog veća zadužen za rad javnih preduzeća, rekao je da su građani prestali da se kupaju na Gradskoj plaži posebno nakon pojave algi na akumulaciji Vrutci 2013. godine.
On je rekao da je iz Zavoda za javno zdravlje dobio rezultate vode uzorkovane 22. juna, da Đetinja pripada vodotoku treće klase, odnosno da je umerenog ekološkog statusa, ali da je dozvoljeno kupanje.
Trenutna temperatura vode na Đetinji je od 15 do 16 stepeni. Kostić je rekao da postoji plan da se u narednih sedam do deset dana poveća temperatura vode za par stepeni, tako što će se akumulacija Vrutci u reku Đetinju prelivati voda sa površine, a ne kao do sada, sa dna jezera.
Dobrivoje Gavrilović, Gavro, 88 godina, najstariji kupač na Đetinji, kaže da je svakodnevno na Đetinji već sedam decenija.
– Gradska vlast svake godine ulaže u plažu i svake godine je sve lepša. Voda jeste hladna, ali šta ćemo. Ne bih smeo da kažem zbog mojih u porodici, ali kupao sam se do sada tri puta. Prvi put sam se kupao 1948. godine, kada je ovde bila samo jedna vrba i stara kućica. Od tada, kada počne sezona, ja sam svaki dan na plaži – rekao je Gavro.
Dok smo bili na plaži, samo se jedan dečak kupao.
Kostić o rasveti
– Gradsko rukovodstvo se dogovorilo da sveke godine ulaže nešto u plažu i da imamo kontinuitet ulaganja i radove na plaži. Ove godine je urađeno osvetljenje od železničlkog mosta do Banjice, a u planu je i dekorativna rasveta mosta. Projekat dekorativne rasvete mosta je urađen i toku je raspisivanje javne nabavke za izbor izvođača radova. Očekujumo da će u toku godine da se most osvetli dekorativno – rekao je Kostić.
O zagađivačima
Kada je reč o zagađivačima reke u Turici, Kostić kaže da nisu puno uradili.
– Nismo puno uradili, ali smo prošle godine napravili katastar potencijalnih zagađivača, odnosno svakog domaćinstva koje ima septičku jamu, ali nemamo uvid u to da li se neka od njih izliva ili ne izliva. Ima oko 100 objekata koje imaju septičke jame u slivu od Turice prema Velikoj brani. Volujački potok jeste potencijalni zagađivač i imamo urađen projekat za rešavanje kanalizacije celog Volujca i njgove šire okoline, što je veća investicija i podrazumeva izradu mini postrojenja za prečišćavanje kanalizacije. Kada imamo projekat lakše je da konkurišemo kod potencijalnih investotora. U sadašnje vreme krize i besparice teško je primorati individualne vlasnike zgrada i domaćinstava da sami finansiraju izgradnju sanitarnih septičkih jama, koje ne smeju da budu propsune. Gledaćemo neku mogućnost da im se pomogne kroz pomoć u radu, a možda i u ukrupnjavanju. odnosno da jedna sanitarna septička jama služi za više domaćinstava – rekao je Kostić.
O liftu
– Tri-četiri sedmice bili smo bez rukovalaca liftom, odnosno pratioca, pa smo improvizovali kadrovska rešenja. Sada, posle sastanka sa gradonačelnikom i svih učesnika, projektanata i izvođača, EDU, lift radi dobro i sigurno – rekao je Kostić i dodao da je bilo tehničkih problema, zbog visokih temperatura, jer se na najvišoj koti nalazila elektronika i automatika, tako da se tu razvijala temperatura i do 60 stepeni iznutra. Taj problem je rešen klima uređajem.
Kostić je rekao da se u kabini nalaze brojevi telefona za prijavljivanje u slučaju da se korisnik lifta zaglavi. Lift može da se koristi pod okom pratioca, odnosno čoveka koji je za to zadužen.
– Do sada je bilo oko 4.000 vožnji, što je impozantna cifra. Kada su visoke temperature taj broj se smanjuje, od 100 do 150 dnevno – dodao je Kostić i podsetio da je lift u probni rad pušten 16. marta i za sve ovo vreme nije radio od 18 do 23 dana.
Z. G.