BOŽO RISTANOVIĆ – „SPEKTAR INŽENJERING“
Preduzeće „Spektar inženjering“ iz Užica već duže dve decenije uspešno pruža najviše tehničko-tehnološke standarde u oblasti izrade elektro instalacija.
Vlasnik i direktor preduzeća Božo Ristanović kaže da je pre osnivanja sopstvenog preduzeća radio u „Srbijamontu“ kao inženjer elektrotehnike. Od 1998. godine osnovao je projektni biro, koji se bavio projektovanjem, da bi posle četiri godine proširio delatnost na izradu električnih instalacija. U toku 2003. godini iz radnje prerasli su u preduzeće. Posle toga su u proizvodnju ubacili elektromaterijala i od tada firma drži kontinuitet.
– Na samom početku stvarno je bilo teško, jer je 999. godine počelo bombardovanje. To je bilo doba kada smo gorivo kupovali u kanticama. Najveći skok je firma napravila kada je benzin napokon mogao da se kupi na benzinskoj pumpi. Mada je to vreme bilo mnogo uređenije. Da je u tadašnjim okolnostima bio današnji haos, firma ne bi opstala. Tada je postojao sistem licenci, nije svako mogao svašta da radi, ali se taj sistem kasnije urušio. Možda je danas teže početi sa nekim preduzećem – rekao je Ristović.
On kaže da se potom polako otvorilo tržište na Zlatiboru, krenulo se sa privatizacijom i kupovinom propalih preduzeća, pa se puno i popravljalo, i bilo je dosta posla za elektro struku.
– Onda je došlodo buma u građevini od 2006. do2008. godine. Tada je bilo lako raditi. Zatim je došla ona čuvena svetska kriza, koja je zahvatila ceo svet i to se odrazilo i na naše poslovanje. Mi smo se tada dosta vezali za grčke firme i kada je bila kriza neke grčke firme su propale, a one koje su najbolje radile, napustile su Srbiju. Mi smo u to vreme već bili napustili naše tržište, pa je bilo teško ponovo vratiti se. Nekako smo uspeli da se izborimo. Zato nam je najteže bilo 2013. godine kada su bili potrošeni svi resursi koje je firma stekla pre krize, a nije bilo novih poslova – rekao je naš sagovornik.
Ipak, zahvaljujući svojoj upornosti, angažovanosti, kao i kvalitetom rada, jer mnogobrojne reference govore u korist „Spektar inženjeringa“, polako ponovo staju na svoje noge. Ponovo imaju posla, uglavnom van Užica, jer proizvodnja električnih instalacija i opreme za elektroinstalacije, nema tržište u Užicu.
– Mi smo specijalizovani za te neke veće objekte, poput banki, benzinskih pumpi, hotela i drugo. Najmanje radimo zgrade. Ponovo kažem, mi smo lepo radili pre krize, a onda su usledili razni propisi i nastao je haos. Ništa se ne zna i nije lako. Kako dođe koja vlast, tako dolaze u prednost njihovi favoriti, a to je svugde Srbiji. Mi imamo dobre reference, ali one u Srbiji ne važe. U Srbiji se pre važe kontakti sa vlašću, nego bilo koja referenca i bilo šta drugo. Sarađujemo sa dosta firmi, i sa lokalnim i van Užica, ali najmanje radimo ovde. Ode radimo toliko da možemo da odmorimo naše radnike. Ovde nema nekih značajnih investicija. Zlatibor je već neka druga kaubojska priča. Inače, u ovom sektoru, među firmama nemamo konkurenciju. Konkurencija u gradu su nam majstori zanatlije, koji rade sami. Zamislite firmu koja plaća sve i majstore koji ne plaćaju ništa, i nađu se na istom tržištu. Zato mi radimo poslove gde majstori ne mogu ni da priđu. Gde je uređen sistem mi tu radimo normalno, gde nije, mi se sklanjamo. Imamo svoje majstore i ljude, i imamo ukupno nas 19 zaposlenih – rekao je Ristović.
„Spektar“ se bavi i proizvodnjom električnih ormarića, ali samo za naše tržište, jer to je roba, kako kaže naš sagovornik, koja je jeftina, a zauzima mnogo mesta.
– To je za naše potrebe i za nama slične firme. Ne radimo taj donji segment, mi radimo srednji segment na tržištu po tehnološkom nivou i po ceni. Veoma malo radimo u Užicu i uslovljeni smo da radimo poslove koji se brže završavaju. Ne ulazimo da radimo neke zgrade ili neke velike poslove po Beogradu koje se razvlače, pa da tu gubimo profit. Radimo poslove koji traju po dva do tri meseca, koji ima neki kontinuitet, gde smo mi sami, vezani samo za svoju organizaciju. Ne radimo i ne vezujemo se sa građevinskim firmama koje zidaju zgrade po dve do tri godine. Šta ćemo mi sa njima? Inače, srpska građevina je totalno propala, a nekada je bila najbolja na svetu. Sada je na dnu. Zamislite kada je jedna Crna Gora, koja nikada nije ništa gradila, prešišala Srbiju u građevinskoj industriji. Onda možete misliti koliko je to sve neozbiljno. Sve se non-stop usitnjava i drobi – prokomentarisao je Božo.
O planovima naš sagovornik kaže da sve zavisi od tržišta.
– Ovo je porodična firma i mi zavisimo od tržišta, jer ako tržište raste, rastemo i mi, a ako stane i mi stajemo i polako propadamo. Jedno je sasvim sigurno, zapošljavamo inženjere i edukovane radnike velike tehnološke discipline, sposobne da svoje dugogodišnje iskustvo primene na najsavremenije tehnologije – zaključio je naš sagovornik.
Jedno je sigurno, za vredne ljude uvek će biti posla, jer o njihovom radu govore njhova dela. Tako iza ove užičke firme dovoljno govore poslovi na hotelu Sveti Stefan na Svetom Stefanu, turistički kompleks „Kraljevi konaci“, „Prezident“ na Zlatiboru, hotel RTB Bor „Brestovačka banja“ u Boru i drugi hoteli, zatim šopovi „Marks & Spenser“, „Delta siti“, „Neptun“ i drugi u Podgorici, „Armani“, „GAP“ i drugi u Beogradu, tržni centri u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Inđiji, zatim radovi na ambasadi Republike Slovenije, mnoge banke, poput „Inteza“ u Šapcu i u Užicu, Vojvođanske banke u Beogradu Sremskoj Mitrovici, Alfa banke, Pirejske banke, EFG banke, Prokredit i druge banke u mnogim gradovima Srbije, poslovne objekte poput Bohora u Užicu, Fiat automobili Srbija u Kragujevcu, telekomunikacioni objekti u Beogradu, Telenora i Telekoma u Novom Sadu i drugim gradovima, bazna stanica na Torniku, benzinske pumpe u Užicu, Sevojnu, Čajetini, Požegi, zdravstveni objekti, poput skener sale na VMA, u Užicu, Toplane, apoteke, sistemi za daljinsko upravljanje javnom rasvetom u Užicu, u JKP Vodovod Užice gromobranske instalacije, kao i pumpne stanice visokih zona u Užicu, Zlatibora, visokonaponske vodove na Zlatiboru, rekonstrukecije trafo stanica, a tu su i policijski i vojni objekti i mnogo toga još.
Z. G.