Skandal na američkim fakultetima
Novak Petrović, iz Lajkovca, odrastao u Čikagu, u maju će diplomirati na USC (University of Southern California), odsek Nauka o nervima, upisan tamo zbog svojih dobrih ocena, izuzetnog rada i velike želje da bude dečiji psihijatar. Za njega ovaj koledž nije “škola za razmaženu decu”, kako USC i mnoge druge američke fakultete pogrdno zovu, još mnogo pre nedavnog skandala sa davanjem mita za školovanje dece bogatih roditelja. I on je školarinu za školsku godinu plaćao $60,000, zahvaljujući roditeljima koji su mu to obezbedili, sigurno će posegnuti za studentskim kreditom kada krene na Medicinski fakultet, a razmaženu dečurliju bogatih još razmaženijih Amerikanaca, većinom iz Holivuda, Novak na fakultetu uopšte nije ni viđao. Ne zato što se on sa njima ne bi družio, nego zato što oni u školu nisu ni dolazili. Kao iz onog dobrog vica – “Gde studenti iz LA idu posle burne noći? Idu svojim kućama.”
Koledž afera i dalje potresa Ameriku, a sa naslovnih strana se ne skidaju poznate glumice, njihovi muževi glumci i modni dizajneri, devojčice koje su na svojim popularnim YouTube kanalima mnogo puta do sada rekle da ih škola apsolutno ne zanima, i da uživaju u životu, sve dok je to moguće. Mama i tata plaćaće za njihovu urođenu glupost i novostečenu pamet. Ili neće! Dosta je bilo i ovde! Naravno, opšta gungula ne bi nikako mogla da prođe bez bar jednog lika srpskog porekla, uključenog u korupciju i mito – Jovan Vavić, trener vaterpolo tima nije mogao da odoli holivudskim očajnim domaćicama. A domaćice su očajnije nego ikada, jer su jednim udarcem ubile svoje, karijere svojih muževa, i svoje dece. Kakav spektakularan talenat!
I dok sada policija i sudovi rade temeljno svoj posao, nije na odmet da se podsetimo kojim su to školama arogantni roditelji za upis dece plaćali milione dolara, zabludno verujući da će im za karijeru odlučujuća biti diploma prestižne ustanove, a ne stečeno znanje, sposobnost, mudrost, talenat ili, ne daj Bože, težak rad. Lekcije za svoju lenju i razmaženu dečurliju u zlatu su plaćali USC (University of Southern California) – za odbojkaški i vaterpolo tim, Stanfordu, za tim jedrenja, Wake Forest-u, za odbojkaški tim, Univerzitetu Teksasa u Ostinu i Džordžtoun univerzitetu za teniski tim i prestižnom univerzitetu Jejl, jedinom u aferi iz skoro nedodirljive Ivy liste fakulteta, za fudbalski tim. Sume su se kretale od nekoliko stotina hiljada do nekoliko miliona dolara, sve se kroz knjige provlačilo kao dobrovoljni prilozi, mašinerija je iza senke godinama odlično obavljala posao, ali kako to ovde obično biva, možeš kako hoćeš, ali ne možeš do kad hoćeš. Mesecima je trajala operacija “Varsity Blues”, ironično nazvana prema istoimenom filmu iz 1999. godine, posle koje je pravdi privedeno više od 30 roditelja, čelnika velikih firmi, trenera, humanitaraca, predsednika fakulteta. Skandal je uzburkao američku javnost, ali posebno razgnevio studente koji tek sada saznaju zašto, uprkos svojim dobrim ocenama, talentima, vrednom radu i uspesima na takmičenjima, nisu uspeli da se upišu u željenu školu. I nije iznenađenje da se na spisku našla i jedna škola iz Ivy lige (bršljenom obrasle zgrade Brown University, Columbia University, Cornell University, Dartmouth College, Harvard University, Princeton University, University of Pennsylvania i Yale University), jer ni tamo više ništa nije kao što je bilo pre sto godina. Politička korektnost, levičarenje, odsustvo kritičkog mišljenja, rasne i religijske kvote, već dugo kompromituju i ove prestižne škole.
Neki skeptik bi rekao da su ameriški koledži već odavno prevara prve vrste, jer činjenica je, posle diplomiranja nisi baš mnogo orpemljen za neki posao, niti osposobljen za uspešnu karijeru. Praktično, sve počinje posle koledža – ili nastavak školovanja ili odabir zanimanja, u kome možeš uspeti samo ako si pametan, vredan, talentovan i voljan da u početku radiš za 30.000 dolara godišnje ili makar 80 sati nedeljno. Tada nastupaju godine otplaćivanja studentskih kredita, pa diplomci u šali kažu da su diplomirali na bankrotstvu.
Nakon skandala, u kome se klupko još uvek odmotava, reagovale su mnoge kolege poznatih glumica i dizajnera, tvrdeći da je najveći problem u tome što roditelji zapravo u startu nisu verovali u sposobnosti i pamet svoje dece, te su im, valjda ih dobro poznajući, i znajući od kakvog su kvarljivog materijala napravljena, popločavali put od gluposti do nezaborava, neoprezno im usput uništavajući život. Što reče Ben Stiler, čija će kćerka na jesen na fakultet, “potrudiću se da je ubacim u vaterpolo tim, pododsek – fotošop.
Kakva će kazna sačekati učesnike u ovoj aferi, hoće li biti samo uslovno kažnjeni ili će odležati godine zatvora, kako će se razvijati njihove karijere i kako će izgledati budućnost njihove dece, ne možemo sa sigurnošću znati. Za početak bi zajedno mogli da nauče da plivaju, veslaju, jedre, igraju tenis, fudbal i vaterpolo, a u slobodno vreme da se fotošopiraju do mile volje, pod uslovom da snimke ne postavljaju na YouTube. 15 minuta njihove slave odavno je prošlo.
Mila Filipović (Užička nedelja 1008)