FORMIRANO NOVO SOCIJALNO PREDUZEĆE
U Užicu je formirano novo preduzeće Gradski centar za usluge socijalne zaštite, dok je dom „Petar Radovanović“ prestao da postoji. To je izazvalo burnu raspravu na sednici Skupštine grada, najviše zbog sudbine zaposlenih i smeštaja deca učenika, koji su do sada koristili prostor sada već bivšeg doma, slično internatu.
Vidoje Drndarević, većnik za socijalna pitanja, objasnio je da je do ukidanja doma došlo odlukom Ministarstva prosvete i Ministarstva za rad i socijalna pitanja.
– Zapravo, radi se o reorganizaciji ustanova kao što je Dom Petar Radovanović. Ovakvih ustanova u Srbiji imaju još dve, i to u Kruševcu i Negotinu. Ministarstvo prosvete i Ministarstvo socijale su bili zastupljeni u užičkom domu. Poznato je da je 1915. godine osnovan dom za decu bez roditeljskog staranja i da je trajao sve do danas. Vremena su se promenila i danas imamo situaciju da u domskom smeštaju imamo više smeštenih učenika koji pripadaju Ministarstvu prosvete u odnosu na socijalu. U ovom trenutku u domu imamo ukupno 47 zaposlenih, od kojih 25 finansira prosveta, a 22 Ministarstvo socijale. Tih 22 iz socijale se stara o desetoro dece. Zato se država opredelila za reorganizaciju, jer država ne može da finansira 22 radnika koji bi se bavilo staranjem desetoro dece, a ukupni kapacitet doma je 300 mesta, koji je većim delom na teretu Ministarstva prosvete. Kao grad, od 2009. godine smo finansirali i opremali prostor u okviru boravka dece sa posebnim potrebama, površine oko 270 kvadrata i uspostavili smo tu uslugu dnevnog boravka. Pošto Ministarstvo socijale hoće da se potpuno izvuče iz doma i razvija druga dva doma, a mi smo već uključeni u ovaj prostor, ponuđeno je da se taj prostor prenese na grad Užice i to besplatno. U stvari, reč je o ustupanju jednog od tri ulaza. Svaki ulaz ima po 100 ležajeva. Rekli su nam da sada imamo taj prostor i da treba da širimo usluge socijale. Na poslednjem sastanku, kada je konačno doneta odluka, predstavnici Ministarstva prosvete su rekli da hoće fizički da odvoje svoj deo prostora od ovog prostora socijale, koji se nudi gradu. Naš jedini uslov prilikom preuzimanja prostora, bio je da neko od sadašnjih zaposlenih u delu socijale ne izgubi posao i da se kod preraspodele teret zaposlenih ne prevali na Grad Užice da ih finansira. Dakle, od svih 47 zaposlenih, niko ne ostaje bez posla. Oni iz socijale idu u Centar za socijalni rad i prema iskazanim potrebama i u Dom za stare na Zabučju. Preostali deo, njih 13 prelazi na finansiranje Ministarstva prosvete. Na osnovu toga, mi smo prihvatili da preuzmemo taj deo prostora, da nastavimo uslugu socijalne zaštite smeštaja dece s posebnim potrebama u dnevnom boravku. Taj prostor je već licenciran kod ministarstva. Za ovu uslugu Grad već plaća 6,6 miliona dinara, što znači da mi finansiramo te zaposlene – objasnio je Drndarević podelu imovine.
A za formiranje novog preduzeća Gradski centar za usluge socijalne zaštite, rekao je da uopšte nije tačno da se ono pravi da bi se zaposlili svoje kadrove.
– Mi kao Grad finansiramo 10 vrsta usluga socijale. Za svaku uslugu koju radimo preko javne nabavke, svaki ponuđač ukalkuliše rad koordinatora, sekretaricu i troškove materijala (papira i slično). Kada to izračunamo, mi ćemo osnivanjem ovog preduzeća čak napraviti uslugu koja manje košta budžet. Inače, u budućoj ustanovi će raditi radnici iz Centra za socijalni rad, koje mi finansiramo, odnosno njih četvoro. Preuzećemo jednog radnika koji je neraspoređen iz doma „Petar Radovanović“, a jedno stručno lice ćemo primiti koje do sada nije bilo u domu. Ostalo je još jedno radno mesto koje će biti popunjeno ukoliko se ukaže potreba za tim – rekao je Drndarević.
Na pitanje da li je tačno da sada ima prebacivanja, sada već bivših zaposlenih iz doma, onih koji su bili pri Ministarstvu socijale, među zaposlene koji su ostali pod nadležnošću Ministarstva prosvete i obrnuto, Drndarević je rekao:
– Prvo bojazan je bila da će ostati bez posla. Sada nekima ne odgovara što će ići u Dom za stare na Zabučju. Grad u svakom slučaju o tome ne odlučuje, već ministarstva rade preraspodelu zaposlenih. Tačno je da ima tog prebacivanja, ali mi sa tim nemamo ništa.
Vidoje Drndarević je rekao će deo Doma koji je bio pod Ministarstvom prosvete biti pripojen Domu učenika u Koštici.
Odbornica Slavica Dimitrijević, koja je ujedno zaposlena u sada već bivšem domu „Petar Radovanović“, u delu koji pripada Ministarstvu prosvete, te je dobro upućena u sva dešavanja, tražila je da se ova tačka koja se odnosi na formiranje Gradskog centra za socijalne usluge povuče sa dnevnog reda. Ona smatra da odbornicima nije bilo dovoljno pojašnjena situacija oko Doma, da je ovakva raspodela doma na štetu građana Užica i čitavog okruga, ali i na štetu zaposlenih i učenika.
– Kao prvo, oduzeto je 500 kvadrata od ustanove, kao i 100 mesta za učenike. Sigurno da treba da ostane usluga dnevnog boravka za decu sa posebnim potrebama, međutim, treba objasniti da se taj prostor nalazi u suterenu prostora. Treći ulaz nema veze sa dnevnim boravkom, a na tom trećem ulazu je prostor od 500 kvadrata i 100 učeničkih mesta. Zašto grad nije uzeo taj suteren i tri kuće, pored doma, u kojoj je jedna od njih RCU, jer im nije potrebno tih 500 kvadrata. Volela bih da znam kako će grad popuniti taj prostor i da li će biti u funkciji usluga novog preduzeća. Automatski, biće manji broj smeštaja za učenike. To će sigurno roditelji te dece imati u vidu, pa ih možda neće slati na školovanje u Užice, već negde dalje. A taj manjak dece s jedne strane, a povećanje grupa s druge strane, odraziće se na nas zaposlene u učeničkom domu, ali i na profesore zaposlene u školama, jer neće imati dovoljan broj časova i slično. Inače, smeštaj za učenika u domu je 5.300 dinara. I kada su u pitanju deca bez roditeljskog staranja, njih ima devet. Zašto niste preuzeli tu decu, nego ih sada šaljete opet negde, a taman su se privikli na ovu sredinu – rekla je Slavica Dimitrijević.
Na ovakve izjave burno je reagovao Drndarević i ponovio da je o svemu odlučivala država o konačnoj preraspodeli dva ministarstva.
– Deca će otići u hraniteljske porodice. I Slavica je bila prisutna na sastanku i jasno je čula kada je predstavnica Ministarstva prosvete pitala šta mislimo koliko opština ima srednjih škola, a nema domove za učenike. Rekla je da neće da finansiraju toliki broj učenika u domu. Ona je isto rekla da će Ministarstvo prosvete ući u rekonstrukciju petog sprata i privođenju nameni i da će imati veći kapacitet nego sada. Šta smo tu trebali da uradimo? Da izađemo, da ne uzmemo to što nam se nudi, a samim tim i ugasi dnevni boravak? Radije ću dati ostavku, nego da ugasim dnevni boravak – rekao je Drndarević i dodao da je dezinformacija da će zaposleni u učeničkom domu imati manje plate.
Gradonačelnik Tihomir Petković je rekao da su učinili sve da nađu najbolje rešenje i da je odluka Ministarstva prosvete da taj deo smeštaja dece više neće biti subvencionisan.
– Nije odluka Grada da preuzmemo treći ulaz, već odluka dva ministarstva. Mi smo samo mogli da pristanemo ili ne pristanemo. Mi smo uspeli da postignemo rešenje da niko ne ostane bez posla. Sada, ako zaključimo da treba da se subvencioniše vrlo jeftin smeštaj za 70 dece na teret grada, a ja nisam za to, onda ćemo to prihvatiti. A to da u srednjim školama profesori neće imati dovoljan broj časova, to mi ima politički prizvuk, kao i to što sam čuo da smo mi svoje političke kadrove udomili. Jedinu koju smo primili iz doma, iz socijale, jeste žena koja će biti v.d. direktor, a koja je već godinama radila u toj ustanovi i koja ima stručnu spremu za taj posao. To četvoro koje preuzimamo iz Centra za socijalni rad, mi ionako već plaćamo – objasnio je gradonačelnik.
Đorđe Milićević iz LDP-a kaže da je razgovarao sa nekoliko zaposlenih u oba sektora sada već bivšeg Doma.
– Najveća primedba je sada što se zaposleni iz prosvete prebacuju u socijalu, odnosno u Dom za stare na Zabučju i obrnuto. Jedna će čak i da podnese tužbu. Mislim da ovde konkretno rade veze, partijsko kadriranje, pa ko ima jače veze ostaće u prosveti. Zbog toga su svi ti zaposleni u bivšem domu nezadovoljni – rekao je Milićević.
Odbornik Nebojša Đurić (SDS) je prokomentarisao imenovanje predsednika Upravnog odbora novoosnovanog preduzeća.
– Ne znam kakve veze ima inženjer za poljoprivredu, koji je imenovan za predsednika Upravnog odbora – rekao je Đurić.
Odbornica Ana Đokić (Pozitivno Užice) i odbornik Radiša Marjanović (SPS) javno podržali i pohvalila odluku o formiranju ovog preduzeća. Čak je Marjanović i oštrije nastupio, rekavši ko nije zadovoljan preraspodelom posla, neka menja poslodavca, a za predsednik Upravnog odbora rekao je da je to stručan čovek i da je to samo privremeni Upravni odbor.
Na narednoj sednici je usvojen Statut preduzeća, nakon čega se može i registrovati nova ustanova.
Zvezdana Gligorijević
više o ovoj temi čitajte u novom broju Užičke nedelje