POSETA MINISTRA SRĐANA VERBIĆA
U privatnoj kompaniji za proizvodnju nameštaja „Atlas“ predstavljen je projekat švajcarske Agencije za razvoj i saradnju SDC, koji zapošljava 500 ljudi, žena i mladih u sektoru proizvodnje nameštaja, kroz aktivno učešće privatnog sektora u procesu obrazovanja. Ovom skupu prisustvovali su ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić, ambasador Švajcarske Žan-Daniel Ruh, gradonačelnik Užica Tihomir Petković sa saradnicima, direktor Tehničke škole u Užicu Dragan Tucaković, vlasnik kompanije „Atlas“ Živorad Jovović i mnogobrojni posetioci.
– Svima nam je važno da se više bavimo obrazovanjem za budućnost, jednim održivim načinom obrazovanja sa mnogo više prakse i zato sam zadovoljan što imam priliku da se susretnem sa predstavnicima društveno odgovornih kompanija iz sektora drvno-prerađivačke industrije, koje razmišljaju o tome, ne samo kako da zaposle nove ljude u ove postojeće fabrike, već da razmišljaju koga će da zaposle za deset godina. Uz pomoć vlade Švajcarske konfederacije i agencije „Veda“, i Veća za stručno obrazovanje odraslih, možemo da najavimo da ćemo imati u naredna dva meseca novi program za obrazovni profil sa jednim ulazom, a tri izlaza, odnosno tri specijalizacije, za one koji će već sledeće školske godine moći da svoju praksu obavljaju u sedam kompanija iz užičkog kraja i da svi imaju zajedničke standarde i cilj, da produkuju ljude koji su sposobni da rade bilo gde u drvno-prerađivačkoj industriji, a ne da se obrazuje za neki konkretan posao, kao što smo do sada imali često prilike da vidimo. Dakle, mi želimo da vidimo dobro i temeljno obrazovane mlade ljude, koji su sposobni da rade bilo gde u sektoru sa odličnom praksom. Siguran sam da će praksa u „Atlasu“ biti najbolje moguća – rekao je ministar Verbić.
Na pitanje da li je ovo uvod u dualno obrazovanje, ministar Verbić je rekao da je svako stručno obrazovanje dualno obrazovanje, odnosno da se jedan deo obrazovanja obavlja u školi, a drugi deo u praksi u nekoj kompaniji.
– Meni je važno da napravimo javno-privatno partnerstvo, jer nam bez toga ništa ne znači promena programa, dodatna obuka nastavnika ili ubeđivanje učenika da upišu neki profil. Potrebno je da postoji privatni sektor koji želi i da primi te đake na praksu, ali praksu koja je uređena onim standardima koja je uređena u Švajcarskoj – obrazložio je ministar.
On je još rekao da su društvene delatnosti trenutna interesovanja naših đaka i one nisu orijentisane prema proizvodnji.
– Za njih treba naći neku drugu vrstu prakse i ja vidim veliku ulogu civilnog sektora u traženje prakse za naše đake koji su zainteresovani za društvene nauke – kazao je Verbić.
Ambasador Švajcarske Žan-Daniel Ruh smatra da budućnost Srbije leži u proizvodnji.
– Industrija je jedan od potencijala koji nije dovoljno iskorišćen. Da bi imali moćnu industriju u Srbiji, najvažnije je imati kvalifikovanu radnu snagu. Sprovođenjem ovog projekta mi dajemo jak signal. Verujem da će ovakav način rada, kada deca sa 16 godina kreću da rade i da uče, doprineti obrazovnom sistemu i industriji. Statistički možemo dokazati da su u Švajcarskoj učenici između 16 i 18 godina jedna velika inovatna snaga i samim tim postaju konkurentni. Ovo je pilot projekat i ivensticijom u ovaj projekat želimo da proširemo i na druge profile, na primer metalski sektor – rekao je ambasador.
Ambasador je rekao da je slična praksa u Srbiji postojala u vreme Tita.
– Obrazovani sistem u Švajcarskoj rođen je u 19. veku kada i industrija, jer je kompanijama trebala kvalifikovana radna snaga. Kompanije u raznim branšama su se udruživale da bi pravile obrazovni sistem, bilo da je u pitanju proizvodnja satova, stolarija i drugo. U drugoj fazi se uključila država i tada je obezbedila deo teoretske obuke i priznala diplome, ali inicijativa i vođstvo pripadaju privatnom sektoru. Srbija ima veliki potencijal, jer već ima u iskustva u tome, jer je u vreme Tita taj sistem bio sličan kao u Švajcarskoj. Srbija je, što se tiče tržišta, dobro vezana sa ostatkom Evrope i sada samo treba povećati investicije, tehnologiju i deo obuke. Mislim da su Švajcarska i Srbija slične, jer su obe kontinentalne zemlje i nemamo more, nemamo resurse, da bi smo, na primer, prodavali naftu i živeli od nje, nego moramo da radimo i da prodajemo naše proizvode. Ako to mi umemo i možemo, onda možete i vi – zaključio je švajcarski ambasador.
Tihomir Petković je izrazio zadovoljstvo što će u Užicu obrazovanje biti po meri indsutrije nameštaja.
– Verujemo da je to pravi projekat i vodi nečemu kao što je nekada bilo u bivšoj Jugoslaviji, veća povezanost privrede i školstva. Verujemo da će učenici koji budu išli u Tehničku školu moći, po završenom školovanju, dobiti posao u jednoj od ovih sedam kompanija, u kojima će se sprovoditi praksa – rekao je gradonačelnik Užica.
Živorad Jovović, vlasnik kompanije „Atlas“ izrazio je zadovoljstvo što je njegova kompanija domaćin ovog projekta.
– Današnja konferencija je kruna trogodišnjeg napora za uvođenje jednog novog profila u obrazovanju i ja se iskreno radujem novoj školskoj godini. Nadam se da će roditelji i budući polaznici, prepoznati svoju šansu. Inicijativa je potekla od sedam komapnija, a one su samo deo od 32 kompanije koje se bave preradom drveta u Zlatiborskom okrugu. Inicijativa je proistekla iz realnih potreba i nedostatka kadra i nadam se da ćemo uvođenjem novog obrazovnog profila, za tri godine već dobiti buduće mlade kolege, koje će biti pripremljene za budući posao. Država koja ulaže u obrazovanje, ima veliku šansu da napreduje – rekao je Jovović i zahvalio se Švajcarskoj vladi i ministarstvu na podršci.
Dodao je da ovom skupu prisustvuju ljudi i iz Novog Pazara i Jagodine, i da je primena ovog projekta univerzalna.
– Ovaj projekat se može primeniti, ne samo na drvnu industriju, već uopšte. U ovoj inicijitivi je važno to što je akcenat stavljen na praksu, odnosno da će đaci provediti tri dana na praksi i dva dana u školi – kazao je Jovović i dodao da će za narednih deset godina biti dovoljno kadra i da će svi moći da nađu posao.
– Ovih sedam kompanija će narednih deset godina, zajedno sa ostalih još 25 kompanija iz drvne industrije, moći da zaposle narednih deset generacija, dakle 300 đaka. Drvna ndsutrija je jedna vitalna grana, koja beleži stalni rast u izvozu – zaključio je vlasnik „Atlasa“.
Dragan Tucaković, direktor Tehničke škole, rekao je da ova škola još od 2003. godine kreira nove obrazovne profile.
– Ranije smo mi morali da ulazimo u kompanije, koje smo upoznavale sa planom i programom škola. Sada je, a to je bitna razlika, inicijativa krenula od privatnih kompanija. Nadam se da će 1.septembra 2016. godine biti jedno odeljenje sa 30 učenika i da će akutni problem, nedostatak kadrova, biti rešen. U prošloj godini su urađeni ključni potezi u Zlatiborskom okrugu i problem zanatskih profila je ublažen. Ne smeju se upisavati učenici preko broja, i nadam se da će se sistemski raditi na popularizaciji na zanatskim profilima, naročito u ovom kraju, gde je razvijena metalska indsutrija – rekao je Tucaković.
Ministar Verbić je na izlaganje direktora Tucakovića dodao da je bilo malo đaka za određene profile, jer procenjuju da neće moći da se zaposle.
– Očekujem da će biti mnogo više kandidata od ovih 30 mesta u odeljenju, ali mi nećemo otvoriti još jedno odeljenje, jer mi želimo kvalitetnu praksu i najbolje moguće obrazovanje – rekao je Verbić.
Z. G.