RADOVI U VOĆARSTVU TOKOM ZIMSKIH MESECI
Za sadašnje i buduće voćare
Osim radova u skladištima gde se reguliše temperatura i prebiranje plodova za plasman mogu se obavljati radovi u voćnim zasadima dokle god vremenske prilike to dozvoljavaju.
Sadnja voćaka se može obavljati i sada i tokom cele zime, ako to vremenski uslovi dozvoljavaju. To se može vršiti tokom cele zime, ukoliko je temperatura vazduha u vreme sadnje iznad nula stepeni, da zemljište nije smrzlo i da nema u tom momentu snežnog pokrivača. Ukoliko je zemljište dosta vlažno, onda sadnice treba utrapiti i sačekati povoljnije uslove za sadnju. Posle izvršene sadnje sadnice treba zaštititi od mogućih oštećenja od zečeva. Bez obzira na vreme sadnje, rezidba se obavlja na posađenim sadnicama na proleće.
Đubrenje zasada je najbolje da se obavi tokom jeseni, ukoliko vremenski uslovi dozvole. Tom prilikom koriste se odgovarajuća NPK đubriva, zatim zgoreo stajnjak, kao i mleveni krečnjak na kiselim zemljištima. Kompleksna NPK đubriva se u ovo vreme mogu koristiti samo ako je sadržaj azota manji od osam procenata da bi se sprečilo ispiranje azota. Izbor đubriva je najbolje vršiti na osnovu hemijske analize zemljišta, gde se opredeljuje i najbolja kombinacija NPK đubriva kao i njihova količina. Koristi se samo dobro zgoreo stajnjak. Najbolje je kada se istovremeno rasture krečni matarijal i stajnjak celom površinom, NPK đubrivo u trake, posle čega obavezno izvršiti plitko oranje zemljišta.
Rezidba voćaka može već tokom decembra meseca da počne kod jabučastog voća, dok se rezidba koštičavog voća kao i tek posađenih sadnica odlaže za proleće. Rezidba jabučastog voća može se nesmetano obaviti u celosti na oblik krošnje u ovo vreme, bez bojazni od izmrzavanja grančica i grana blizu reza. Proizvođači koji su u svojim zasadima imali na voćkama pojavu venjenja i sušenja grana i grančica gde list dobija braon crnu boju, vene, ali i ne otpada sa stabla tokom cele zime treba da rezidbu takvih grančica i grana obavi pri temperaturi ispod pet stepeni. Naime bakterija na ovoj temperaturi nije aktivna te ne treba vršiti dezinfekciju reza i makaza.
Ovako orezane grane obavezno izneti iz zasada i zapaliti. Rezidbu treba obaviti tako da rez bude 20 do 30 centimetara ispod zaraženog dela, najbolje na neku od bočnih grana da ne ostaje patrljak. Ukoliko je bakterija pri osnovi ramene grane i čini jednu od prvih bočnih grana u krošnji od zemlje najbolje je takvu voćku izvaditi i na njeno mesto zasaditi drugu sadnicu.
Krečenje debla ukoliko nije do sada obavljeno treba što pre odraditi.Za krečenje koristiti smešu od 5 kg gašenog kreča, 0,5 kg kuhinjske soli i 250 grama sumpora u prahu. Okrečeno deblo će istovremeno biti zaštićeno od zeca i od pojave pucanja kore pri jačim oscilacijama temperature tokom zime.
PSSS Užice
Nebojša Brzaković dipl. ing. poljoprivrede
lajkujte nas na fejsbuku https://www.facebook.com/uzicka.nedelja