700.000 EVRA ZA PSE LUTALICE
Od 2008.g do danas grad Užice je, pokušavajući da reši problem napuštenih pasa-pasa lutalica, iz budžeta potrošio preko 80 000 000 dinara ili oko 700 000 evra. Na žalost podaci o napadima i ujedima kao i o broju pasa lutalica koji se kreću ulicama Užica, ali i po okolnim selima, govore da ovaj problem nije ni izbliza rešen, čak je ove godine doživeo ekspanziju. Iznos od preko 14 miliona dinara koji je potrošen 2013. za naknadu štete od ujeda pasa, štetu načinjenu napadima pasa lutalica na domaće životinje kao i usluge azila u Požegi, već u prvih 9 meseci ove godine je premašen.
Ovo je danas na konferenciji za novinare izjavio Branislav Mitrović, predsednik Pokreta Pozitivno Užice.
Problem nije rešen jer su dosadašnja rešenja parcijalna, delimična i ne leče uzroke nego posledice.
Zakonska regulativa koja reguliše ovu oblast je dobar okvir za rešavanje ovog problema, ali se nažalost ne poštuje i ne sprovodi.
I pored poražavajućih podataka, Ggrad Užice nije do sada doneo Program o kontroli i smanjenju populacije napuštenih pasa koji bi sadržao skup sveobuhvatnih ,trajnih, sistemskih i humanih mera, što je zakonska obaveza (Zakon o dobrobiti životinja. Član 54), upozorio je Mitrović.
Dr Vladimir Ivanović, potpredsednik Pokreta je upozorio da se žrtvama ujeda ne nanosi samo fizička šteta, nego i emocionalna i psihološka.
Međutim, pored ujeda i napada na građane psi lutalice su potencijalni prenosioci zaraznih bolesti među životinjama kao i bolesti koje su zajedniče za ljude i životinje (zoonoze), a naročito besnila i ehinokokoze.
Ivanović je ukazao i na opasnost koja preti kao posledica korišćenja istih parkova i zelenih površina od stane pasa i dece, te je neophodno odrediti i obeležiti posebne površine koje bi koristili vlasnički psi.
Pokret Pozitivno Užice je gradonačeniku i gradskom veću uputio predlog 13 mera koje su neophpdne da bi se ovaj problem rešio:
Dosledno poštovanje zakonske regulative, donošenje nove odluke o držanju životinja, usvajanje pravilnika koji reguliše zahteve građana za naknadu štete, obeležavanje i registracija, sterilizacija i kastracija, izgradnja prihvatilišta na teritoriji grada Užica, organizovanje zoohigijenske službe, usvajanje i udomljavanje, edukacija i informisanje, eutanazija, učešće svih drušvenih struktura, uspostavljanje saradnje i konkurisanje kod fondova za zaštitu napuštenih životinja, definisanje nadzora i rigorozno sprovođenje kaznene politike.
Ovaj predlog mera nema alternativu, u suprotnom ćemo i dalje imati ujede, rasipanje novca građana Užica i nehuman odnos prema životinjama, zato nudimo pomoć gradskoj vlasti, nagalasio je Mitrović najavljujući da će se Pokret i ubuduće ukazivati na probleme i davati konkretna rešenja, i neće se baviti jalovom politikom.
GRAD UŽICE
Gradonačelnik g-din Tihomir Petković
Gradsko veće
Predmet: Predlog mera za sveobuhvatno, sistemsko, trajno, humano rešenje problema napuštenih pasa (pasa lutalica)
Poštovani,
Svesni činjenice da svi napori i mere koje su poslednjih godina preduzete za smanjenje populacije napuštenih pasa na teritoriji grada Užica nisu dali željene rezultate,
( o čemu jasno govore podaci o broju ujeda i napada na naše sugrađane, na domaće životinje, ali i značajna novčana sredstva izdvojena iz budžeta za rešavanje ovog problema), neophodno je da se odustane od delimičnih, izdvojenih rešenja koja leče posledice, a ne deluju preventivno.
Iskustva gradova koji su sveli broj napuštenih životinja na razumnu meru upućuju da se mora pristupiti sistemskom, sveobuhvatnom, humanom rešavanju ovog problema.
Najpre, kako Zakon o dobrobiti životinja (član 54) nalaže, potrebno je ODMAH pristupiti izradi, a kasnije i dosledno sprovesti Program o kontroli i smanjenju populacije napuštenih pasa i na teritoriji grada Užica.
Predlažemo sledeće mere koje će biti definisane ovim Programom:
Dosledno sprovođenje zakonske regulative koja predviđa preventivne i efektivne mere. Jasno definisanje aktivnosti, ingerencija, procedura, nadležnosti: veterinarske inspekcije, komunalne inspekcije, komunalne policije, veterinarskih stanica i ostalih zakonom predviđenih organa u lancu rešavanja problema, kao i njihove međusobne relacije i obaveze.
Donošenje Odluke o držanju životinja na teritoriji grada Užica i njena dosledna primena.
Usvajanje pravilnika kojim se reguliše rešavanje zahteva građana za naknadu štete nastale usled ujeda napuštenih životinja (kako bi se izbegle zloupotrebe).
4. Registracija i obeležavanje svih pasa i mačaka (vlasničkih i nevlasničkih) kao ključna preventivna mera,. Napušteni psi se na ulici ne nalaze svojom voljom već kao posledica neodgovornog, nesavesnog, nehumanog ponašanja vlasnika, kada im ljubimci dosade ili kada ostare ili se razbole. Nad obeleženim psom je olakšan nadzor nad kretanjem, trgovinom, prevozom, odnosno pronalaženjem izgubljenih,napuštenih i otuđenih pasa. Na taj način svaki pas bi bio evidentiran i znao bi se njegov vlasnik koji se u svakom trenutku može pozvati na odgovornost.
5 . Sterilizacija i kastracija su najefikasnije mere kojom se, sprečava nekontrolisana reprodukcije koja kao posledicu obično ima izbacivanje neželjenih mladunaca na ulicu. Vlasnici pasa se nerado odlučuju da sterilišu i kastriraju svoje ljubimce najpre zbog neinformisanosti, straha da je to za njihove ljubimce bolno, ali i iz finansijskih razloga.
Grad mora predvideti sredstva za ovu preventivnu meru kako bi što veći broj pasa bio njome obuhvaćen, a to će se višestruko vratiti snanjenjm broja napuštenih pasa. Ova mera ima i veliki značaj na zdravstveno stanje i smanjenje agresivnosti ovih životinja.
6. Izgradnja prihvatilišta na teritoriji grada Užica (Zakon o dobrobiti životinja čl.66) adekvatnog smeštajnog kapaciteta napravljenog niskobudžetnom –delta gradnjom. Trenutna previsoka cena usluga, nemogućnost potpune kontrole i praćenja populacije napuštenih pasa , nehumano postupanje sa životinjama nameće kao neophodnost donošenje odluke o izgradnji prihvatilišta.
7 . Organizovanje zoohigijenske službe na teritorija grada Užici ( Zakon o veterinarstvu čl.46) koja bi se bavila hvatanjem i zbrinjavanjem napuštenih životinja, neškodljivim uklanjanjem leševa uginulih životinja sa javnih površina. (u radu zoohigijenske službe kao i prihvatilišta ne primati nove radnike već angažovati višak radnika iz drugih javnih preduzeća).
8 . Usvajanje i udomljavanje kao najhumaniji vid zbrinjavanja napuštenih životinja. Na usvajanje se mogu dati zdrave, mikročipovane , vakcinisane, sterilisane životinje.
9. Edukacija i informisanje: Upoznavanje svih činioca u lancu rešavanja problema (građana, vlasnika pasa,nadležnih službi) sa pravima, obavezama, zakonskonom regulativom, merama kaznene politike, prednostima sterilizacije i kastracije, merama koje predviđa Program za praćenje i smanjenje populacije napuštenih životinja.
10. Eutanazija kao mera koja se primenjuje kao ubistvo iz milosrđa nad životinjama koje su neizlečivo bolesne ili povređene.
11. Učešće svih društvenih struktura u rešavanju problema: obrazovnih institucija, NVO, stručnih pojedinaca MEDIJA.
12. Uspostavljanje saradnje i konkurisanje kod fondova za zaštitu napuštenih životinja
13. Definisanje nadzora i rigorozno sprovođenje kaznene politike
Zaključak:
Doslednim sprovođenjem svih mera, izgradnjom trajnog sveobuhvatnog sistema za smanjenje, praćenje i kontrolu populacije napuštenih životinja možemo doći do rešenja ovog problema narednih godina.
Ovaj predlog nema alternativu, u suprotnom ćemo i dalje imati ujede građana, trošenje novca iz budžeta i nehuman odnos prema životinjama.
Svesni težine ovog problema, mi iz Pokreta Pozitivno Užice smo spremni da sa svim svojim kapacitetima pomognemo lokalnoj vlasti, kako bi ovaj problem bio trajno rešen na najbolji način.
Napomena: Sve predložene mere se odnose i na populaciju mačaka