Aleksandar Obućina- odbornik Demokratske stranke u Skupštini gradske opštine Sevojno
– Rukovodstvo Sevojna dok ne shvati da mora da ide đonom na svoje partijske kolege u Užicu da bi obezbedilo veća sredstva, Sevojnu nikada bolje biti neće –
Demokratska stranka i Ujedinjeni regioni Srbije imaju jedinstven odbornički klub u Skupštini gradske opštine Sevojno, budući da ga čine svega tri odbornika. Jedan od njih, Aleksandar Obućina, član DS-a, deo je pomenutog odborničkog kluba koji je praktično jedina opozicija vladajućoj SNS, NS, SPS, PUPS, JS, DSS koaliciji u Sevojnu koja broji 12 odbornika.
Povodom usvajanja budžeta gradske opštine Sevojno, izglasanog na poslednjoj sednici Skupštine nove opštine, Obućina najpre ističe da bi rukovodstvo opštine postupilo korektno, da je pozvalo medije da informišu javnost o budžetu Sevojna, ali i da čuju mišljenje opozicije o novom budžetu.
– Gradska opština Sevojno ima istu teritoriju koju je obuhvatala i mesna zajednica Sevojno, a od novih nadležnosti nije dobila ništa- najpre upozorava Obućina.
– Mesna zajednica je ukinuta na zadnjoj sednici Skupštine grada Užica, ali tim aktom nije konstituisana gradska opština Sevojno. Ona nije osnovana ni u Agenciji za privredne registre i ne postoji kao pravno lice. Za to nije odgovoran grad, već opštinska vlast u Sevojnu. Budžet jasno pokazuje da nisu preuzeli ni jednu jedinu nadležnost koja pripada jednoj gradskoj opštini. Svega 8.300.000 dinara iznosi budžet do kraja godine, a rashodi za plate 6.300.000 dinara! Ostalih 2.000.000 dinara je predviđeno za renoviranje opštine! U budžetu za infrastrukturu i bilo koje druge radove, sredstva praktično ne postoje.
I prema onome što govori i što radi rukovodstvo opštine Sevojno, kaže naš sagovornik, „suština usvajanja ovakvog budžeta svodi se na zadovoljstvo rukovodstva opštine da počne da živi od plate koju će primati kao zaposleni u opštini Sevojno.“
– I to je njima izgleda najbitnije u svemu ovome. Statutom opštine je decidirano predviđeno da opštinsko veće treba da broji pet članova, a imamo li u vidu da su predsednik i zamenik predsednika opštine po automatizmu članovi veća, potpuno je suprotno statutu opštine da se izabere pet novih članova veća, što znači da ih sada imamo ukupno sedam. Mi smo povodom toga reagovali, napisali amandmane, ali ti amandmani su odbijeni. Osim toga, članovima veća je bez i jednog dinara na poziciji u budžetu, data mogućnost 80% primanja od prosečne republičke zarade, a da stvari budu još gore, pored privrede koja je u Sevojnu dominantna, jedna od njenih značajnijih grana je poljoprivreda, pošto svi znamo da sevojničko polje hrani gotovo polovinu gradskog stanovništva, u opštinskom veću nemamo člana zaduženog za poljoprivredu- kaže Obućina i dodaje da je plan ljudi okupljenih oko Demokratske stranke bio potpuno suprotan.
– Smatramo da članovi veća treba da primaju samo nadoknadu za sednice kojima prisustvuju, kao i odbornici, jer nije to ni gradsko veće, niti gradska skupština, na kojoj ima o puno čemu da se raspravlja. Potuno je besmisleno davati naknadu nekome ko za uzvrat neće uraditi ništa. U tom budžetu nema nikakve projekcije vezane za nekakave planove ili projekte, a predsednik opštine Sevojno kaže da će ti članovi veća praviti projekte. Nije mi jasno iz kojih sredstava, kada novca u budžetu nema? Ili je planirao da to plaća iz svog džepa? Od svih radnji koje preduzima u Sevojnu, to su čišćenje potoka, sadnja cveća po žardinjerama i košenje trave. Mislim da se tim poslovima obesmišljava razlog za formiranje gradske opštine, jer nam je predsednik u tom slučaju mnogo skup komunalac. Ako predsednik i zamenik predsednika opštine kose travu i čiste potok, čak ne ni ceo, već samo deo, nije mi jasno za šta će nam gradska opština, kada je to mogao da radi i bilo koji predsednik mesne zajednice? Mi smo i krenuli u inicijativu za formiranje gradske opštine Sevojno, jer smo se dosta nakulučili i naradili dobrovoljnog rada. Suština je da zažive institucije u Sevojnu, a vidimo na primeru republike, kada se za sve pita jedan čovek, da država ne funkcioniše kako treba, ali taj sindrom se izgleda sa vrha države prenosi na lokalne samouprave. Dakle, pojedinci uzurpiraju pravo za sebe, ne poštujući zakon i ne poštujući institucije. Nezadovoljstvo opozicije ovakvim načinom rada nije nezadovoljstvo samo opozicije, već svih građana Sevojna, pa čak i samih članova vladajuće Srpske napredne stranke u Sevojnu, koji su ogorčeni bahatim ponašanjem rukovodstava opštine Sevojno. Naš predlog je bio da se do usvajanja budžeta za narednu godinu stopiraju bilo kakva plaćanja u opštini Sevojno za članove veća i da imaju običnu odborničku dnevnicu, što je sasvim pristojno.
Ukinuta je mesna zajednica Sevojno, a opština nije zaživela, naglašava Obućina.
– Znači mi nemamo svoj račun, nemamo status pravnog lica i uopšte mi nije jasno kako će ovaj prelazak da se reguliše. Na poziciji MZ Sevojno postoji 2.800.000 dinara i iz tih sredstava je do kraja godine jedino moguće nešto raditi u Sevojnu, ako se uopšte bude radilo, s obzirom na politička previranja u gradu Užicu i izbor novog gradonačelnika, ali potpisnik toga je bio savet mesne zajednice, kada je dodato mimo, tog nikakvog budžeta, 2,8 miliona dinara mesnoj zajednici, kada još nije osnovana opština, ali ta sredstva su bukvalno blokirana, jer je potpisnik ugovora savet mesne zajednice! Osim toga, kao opozicioni odbornik, moram da kažem da predsednik opštine ne poznaje teritoriju sopstvene opštine, jer odbija ljude iz pojedinih zaseoka koji traže određene intervencije na seoskim putevima. Šta više, na sednici gradskog veća u Užicu kada se govorilo o budžetu i kada ga je jedan člana veća pitao na osnovu kog člana statuta nešto diskutuje, rekao je da statut nije ni pročitao. Takva neozbiljna vlast nije potrebna ni Sevojnu, a ni gradu Užicu. A, da je u pitanju samovolja predsednika i njegovog zamenika, govori i to da nisu formirane skupštinske komisije. Na poslednjoj sednici uopšte nismo raspravljali o formiranju kluba omladine u Sevojnu. Ako predsednik opštine smatra da su to stranačke prostorije Srpske napredne stranke, predlažem da on i plaća taj klub omladine, ali svi znamo da to nije predviđeno ni statutom ni budžetom grada.
Kada se bude kreiraoa budžet opštine Sevojno za narednu godinu insistiraću, kaže Obućina, da on ne bude potrošački, već razvojni.
– Preuzimanje nadležnosti, recimo za dečji vrtić u Sevojnu ili nad domom zdravlja u Sevojnu, je odgovornost, jer morate imati pozicije odakle ćete to da finansirate, ali to je posao u koji se morate upustiti, jer je najlakše ne raditi ništa i primati platu. Budžet od 8,3 miliona za šest meseci je bruka i sramota za Sevojno. Mi smo kao mesna zajednica svake godine imali 20, 30 do 40 miliona dinara i to sve zahvaljujući ljudima koji su bili odbornici iz Sevojna u gradskoj skupštini. Rukovodstvo Sevojna dok ne shvati da mora da ide đonom na svoje partijske kolege u Užicu, da bi obezbedilo veća sredstva, Sevojnu nikada bolje biti neće. Ako užička vlast u jeku najveće ekonomske krize od jedne javne ustanove može da napravi javno preduzeće, kao što je to slučaj sa Velikim parkom, izvinite, ali to ne može da radi na račun građana Sevojna, a da skine sa pozicije gradskog budžeta otkup bazena u Sevojnu. Znači građani Užica mogu da dobiju i javno preduzeće u okviru koga radi novi bazen i da se tu zaposli 25 ljudi, a Sevojno ne može da osposobi već postojeći bazen. Poražavajuće je što do kraja godine u budžetu Direkcije osim pomenutih 8,3 miliona dinara, više ne postoje sredstva za Sevojno, a ta suma je ništa za užički budžet. Ponavljam, dok rukovodstvo Sevojna ne pritisne svoje partijske kolege u Užicu, Sevojnu nikada bolje biti neće. Neće se otkupiti bazen, neće se okrpiti postojeći, niti asfaltirati novi putevi i ulice, niti će započeti projekat sportske hale, niti će funkcionisati sportski klubovi u Sevojnu. A neko će za to vreme samo primati plate – zaključuje odbornik Demokratske stranke, Aleksandar Obućina.
LJ.K.
1 komentar
Bravo Aco bravo kralju,procitao si predsednika opstine u pokusaju i njegovu bandu…svaka cast samo tako nastavi