USPEŠNI UŽIČANI: Goran Kojadinović Infosis d.o.o.
Sa Goranom Kojadinovićem, vlasnikom srednjeg, ali veoma uspešnog preduzeća i van zemlje, razgovarali smo o aktuelnom trenutku firme Infosis i daljim planovima. Evo šta kaže Kojadinović, definitivno jedan od najuspešnijih Užičana u poslovnom svetu protekle dve decenije
UN: Deklarisani ste kao vrlo uspešno preduzeće, hoćete li za Užičku nedelju da kažete koja je osnovna delatnost vaše firme, koliko traje i koliko ima zaposlenih?
– Osnovna delatnost Infosisa je projektovanje informacionih sistema i razvoj poslovnog softvera. Firma postoji od 1991.godinne, dakle 24 godine, i zapošljava 26 ljudi.
UN: Koliko je teško danas probiti se na trižištu i opstati?
– To je kontinualni proces. Proboj na tržištu se ne može uraditi jednokratno, već se firma stalno mora dokazivati i opstajati. Potrebno je izlaziti sa novim uslugama, proizvodima, dodatnim kvalitetom, razvojnim programima, inovacijama, … što je potreban preduslov opstanka, mada mislim da nije i dovoljan, jer baš na tržištu postoje i objektivni faktori koji deluju van naše volje i uticaja.
UN: Poznato je da je vaš program za računovodstvo jedan od najboljiih i najtraženijih na tržištu. Pripremate li neka nova iznenađenja?
– Mi stalno imamo nove verzije koje izlaze jednom godišnje. Naši korisnici to znaju, jer za Novu godinu dobiju dokumentovanu novu verziju programa. Takođe imamo razvijen softverski modul u klasi „Business Intelligence“, napredna poslovna inteligencija, što bi trebalo da bude veoma zanimljivo za sve firme, a što se nadam da će tek zaživeti u punoj meri. Pored toga, razvili smo i veb i android aplikacije za razne izveštaje, pa korisnici sada mogu sa svojih mobilnih telefona ili tableta da prate ono što ih najviše interesuje.
UN: Šta bi država, odnosno grad, trebalo da uradi na stvaranju boljih uslova za privređivanje?
– Smatram da država ili grad ne treba ništa posebno da rade, pogotovo ne u određenim privrednim granama, jer, kada država „pomaže“, neki deo privrede onda pravi neravnopravan ambijent prema drugima. Država ne treba da bude kočnica privrede, treba da popravi svoju administraciju, da svoj posao radi efikasno, brzo, znalački, kvalitetno, ažurno, umreženo, … i tako će najviše pomoći. Takođe država treba da popravi infrastrukturu po svakom osnovu: saobraćaj, puteve, telekomunikacionu mrežu, optiku, internet, … Može i da organizuje seminare, kongrese, susrete firmi … Još bih dodao da bi lepo bilo da država utiče da se popravi ugled privatnog sektora.
UN: Šta bi preporučili mladima koji sada žele da započnu sopstveni biznis?
– Nemam formulu za započinjanje biznisa. Tu nije dovoljno samo znanje, već i neki splet okolnosti, nazovimo ga „pozitivan“, koji će ostvariti nečiju ideju na tržištu. Ali, svakako mogu da im poručim da vole svoju struku i da je stalno prate i usavršavaju.
LJ.K.