Epidemiološka situacija u Užicu
Zdravstvena nepismenost
– Konstatacija izneta na društvenim mrežama da je voda u užičkom vodovodu uzročnik pojave šuge, dokaz je zdravstvene nepismenosti ovdašnjeg stanovništva, tvrde u Zavodu za javno zdravlje Užice –
Šuga je zarazno oboljenje koje se obavezno prijavljuje Zavodu za javno zdravlje Užice na posebnom obrascu, kako od strane državnih tako i privatnih zdravstvenih ustanova. Ova obaveza svih lekara koji dijagnostikuju šugu proističe iz Pravilnika o prijavljivanju zaraznih bolesti i drugih slučajeva utvrđenih Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti (Službeni glasnik RS, broj 98/05).
U Užicu se prosečno mesečno registruje oko 20 slučajeva šuge. U toku meseca aprila (01.04. – 27.04.2015. godine) Zavod je registrovao 14 prijava obolelih od šuge u Užicu, što predstavlja uobičajen broj.
Šuga je parazitarno oboljenje kože uzrokovano šugarcem (Sarcoptes scabiei). Simptomi infekcije su pojava papula (promene nalik na bubuljice), vezikula (plikova) ili kanalića u kojima se nalaze paraziti i njihova jaja i intenzivan svrab, pogotovo noću ili pri boravku u toploj prostoriji. Promene na koži i svrab mogu da zahvate veći deo tela, ili su ograničene na kožu ručnih zglobova, laktova, pazušnih jama, između prstiju ruku, bradavica, stomaka i butina. Kod odojčadi i male dece najčešće je zahvaćena koža glave, lica, vrata, dlanova i tabana. Rezervoar zaraze je čovek.
Šuga se prenosi direktnim, ali produženim kontaktom sa kožom osobe sa šugom. Prenošenje indirektnim kontaktom, odnosno preko donjeg rublja i posteljine ostvaruje se jedino ukoliko su oni neposredno pre toga zaraženi od strane obolele osobe. Kod odraslih osoba najčešći put prenošenja šuge je seksualni kontakt. Šugarac se ne prenosi kontaktom sa kućnim ljubimcima ili drugim životinjama.
Bolest je rasprostranjena širom sveta. Iako je u prošlosti epidemijska pojava šuge bila pripisivana siromaštvu, lošim higijenskim uslovima i prenaseljenosti, činjenica je da od šuge obolevaju ljudi svih socioekonomskih nivoa bez obzira na pol, uzrast, rasu ili nivo i standard lične higijene. Epidemije se češće javljaju u uslovima kolektivnog smeštaja, kao što su predškolske ustanove, starački domovi, socijalne ustanove, zatvori ili u vidu porodičnih epidemija. Članovi porodice i seksualni partneri zaražene osobe su u visokom riziku od zaražavanja.
Lečenje šuge sprovodi se sredstvima koje ubijaju šugarac prepisanim od strane lekara. Neophodno je lečiti članove porodice ili seksualne partnere infestirane osobe. Terapiju treba ponovo sprovesti ukoliko je svrab i dalje prisutan 2 do 4 nedelje nakon primene terapije.
Metode suzbijanja šuge podrazumevaju prijavu i isključivanje zaraženih osoba iz škole ili sa posla u toku lečenja i jedan dan po završetku lečenja. Preporučuje se pranje donjeg veša, odeće i posteljine koju je koristila zaražena osoba vrelom vodom i sušenjem, čime se uništavaju paraziti i jajašca.
LJ.K.